Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM przegrywa spór o dziesiątki milionów złotych

Przez   /   16/05/2019  /   No Comments

KGHM odwołał się od wyroku Sądu Okręgowego w Legnicy z 25 września 2018 r. nakazującego zapłatę prawie 54 mln zł autorom kontrowersyjnego projektu racjonalizatorskiego w Hucie Miedzi Głogów. Apelację złożyli też racjonalizatorzy, którzy domagają się od KGHM niemal dwukrotnie wyższej sumy. 

To głośna na całą Polskę sprawa sprzed kilkunastu lat, do dziś niezakończona. W 1997 roku grupa racjonalizatorów z KGHM zarejestrowała projekt pod nazwą “”Sposób zwiększenia zdolności produkcyjnych wydziału elektrorafinacji w Hucie Miedzi Głogów”. Wśród ok. 60 wynalazców prym wiodły szychy: dyrektorzy, prezesi… Ich pomysł polegał na tym, aby w hali do elektrorafinacji upchnąć więcej wanien na katody, dzięki czemu huta zwiększy produkcję miedzi i, automatycznie, zarobi więcej pieniędzy. Huta wdrożyła to rozwiązanie.

Ówczesne przepisy gwarantowały autorom projektu racjonalizatorskiego niemały procent za udział w poprawie efektywności. Na wysokość ich tantiem miała wpływ cena miedzi, która akurat poszybowała w górę. Hossa na rynku metali uczyniła z części wynalazców milionerów, ale jednocześnie obudziła czujność rady nadzorczej KGHM, która zaczęła podejrzliwie przyglądać się ich projektowi. Powstał raport, w którym opisano system umożliwiający kadrze kierowniczej KGHM czerpanie niebotycznych zysków z racjonalizacji. “Zwiększenie zdolności produkcyjnych wydziału elektrorafinacji w Hucie Miedzi Głogów” podawano jako najbardziej bulwersujący przykład tej patologii i działanie na szkodę spółki. Szokowała informacja, że tylko w ciągu jednego roku do kieszeni autorów projektu trafiły 24 miliony złotych. Kierowana przez Józefa Czyczerskiego speckomisja wyliczyła, że w ten sposób w latach 2001-2005 w głogowskiej hucie wylęgło się co najmniej 20 milionerów.

Opierając się na raporcie rady nadzorczej, w 2007 r. władze KGHM wstrzymały wypłatę pieniędzy racjonalizatorom z huty. We wrześniu 2007 roku czternastu z nich złożyło pozew do Sądu Okręgowego w Legnicy, domagając się od spółki 42 mln zł oraz odsetek (na koniec marca to łącznie ok. 97 mln zł). KGHM natychmiast zgłosił roszczenia wzajemne i zażądał zwrotu ponad 25 mln zł, które – jak twierdzi – zostały im niesłusznie wypłacone. Sąd Okręgowy w Legnicy połączył obie sprawy i 25 września 2018 roku, po długim, trwającym 10 lat procesie, wydał wyrok. Oddalił powództwo wzajemne KGHM i częściowo uznał roszczenia racjonalizatorów. Nakazał spółce wypłacenie 14 powodom 23,8 mln zł plus ok. 30,1 mln zł odsetek. Łącznie to 53,8 mln zł.

Obie strony sporu wniosły apelację od wyroku. Czekają na ostateczne rozstrzygnięcie.

FOT. KGHM.PL

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Zakochaj się w Legnicy

“Zakochaj się w Polsce” o zadurzeniu w Legnicy

Read More →