helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

ZUS umarza należności – złóż wniosek

Przez   /   26/09/2014  /   1 Comment

Osoby z zaległościami wobec ZUS-u z tytułu nieopłaconych należności od ponad roku mogą korzystać z tzw. abolicji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, i po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków, możliwe jest umorzenie długów z tytułu nieopłaconych składek.

Ustawa abolicyjna* obowiązuje jeszcze tylko do 15 stycznia przyszłego roku i do tego czasu można składać wnioski w sprawie umorzenia. Zostało więc niewiele czasu.
Z abolicji mogą skorzystać osoby posiadające zaległości z tytułu składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., obecnie prowadzące działalność jak również te, które zaprzestały jej prowadzenia.

Co ważne, umorzeniu podlegają jedynie tzw. „składki własne” osób prowadzących pozarolniczą działalność. Umorzenie nie dotyczy składek za pracowników.

Ustawa abolicyjna obowiązuje od 15 stycznia 2013 r. Osoby zainteresowane abolicją aktywnie składają do ZUS wnioski w tej sprawie. Do legnickiego Oddziału trafiło do tej pory blisko 2 tys. wniosków o umorzenie.

Jakie złożyć dokumenty
Jedynym wymaganym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdy należność podlegająca abolicji dochodzona jest egzekucyjnie, oprócz wniosku o umorzenie należy złożyć dodatkowy formularz i oświadczenie niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, polegającej na zawieszeniu postępowania egzekucyjnego.

Wniosek, formularze, oświadczenia a także ulotki informacyjne o abolicji dostępne są w placówkach ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

*Ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Ustawa ta zakłada możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe wraz z odsetkami za zwłokę, opłatami prolongacyjnymi, koszami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Umorzenie należności za wymienione powyżej ubezpieczenia skutkuje umorzeniem nieopłaconych należności na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za ten sam okres.

Emilia Nowakowska
Rzecznik Prasowy
Oddziału ZUS w Legnicy

    Drukuj       Email

1 komentarz

  1. Ar pisze:

    No i kto za to zapłaci? Oczywiście podatnicy…, a 2 tys wniosków to nie jest mało…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

worker-1953367_1920

6 firm stanęło do przetargu na projekt obwodnicy Legnicy

Read More →