Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

“Zostań w domu”. Eryk zachęcał rymem i wygrał

Przez   /   14/05/2020  /   No Comments

Jedenastolatek z Kunic zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na tekst piosenki „Zostań w domu”.

Wydawałoby się, że tematyka koronawirusa i przymusowa izolacja wszystkim zaszła mocno za skórę. Życie spowolniło, przyszedł czas na refleksję, poszukiwanie nowych rozwiązań zaistniałej sytuacji i wreszcie – na twórczość.

Rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs na tekst piosenki „Zostań w domu” zaproponowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach. Duże zainteresowanie uczestników i rzeczywisty ogólnopolski zasięg konkursu sprawił radość organizatorom. Teksty zostały nadesłane z Warszawy, Budzynia, Kalwarii Zebrzydowskiej, Cieszyna. Wzięli w nim także udział twórcy z powiatu legnickiego i samej gminy Kunice. W sumie do organizatorów dotarło 15 tekstów.

Oceną tekstów, oczywiście zdalnie, zajęli się jurorzy z całej Polski:

· Anna Emolka Dębicka – skrzypaczka sesyjna. Od wielu lat znana i słuchana w „Krainie Łagodności”, na stałe współpracuje z zespołami Do Góry Dnem, A gdyby Tak, Irish Jam

· Anna Rzonca – nauczyciel gry na skrzypcach z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy

· Lilla Sadowska – redaktor naczelny Portalu Lca.pl, szczególna pasja – muzyka

· Paweł „Alex” Aleksanderek – założyciel i szef zespołu Hoverla oraz Orkiestra Samanta z Wrocławia. Manager, tekściarz i kompozytor.

· Paweł Lenar – kompozytor, aranżer, menager zespołu Puls, instruktor śpiewu

· Tomasz Lenard – urokliwy pan z niesamowicie długą brodą – muzyk, fotoreporter, szantymaniak. W świecie szantowym znany jako „Emeryt”.

· Dariusz „Grzywa” Wołosewicz – założyciel, wokalista, gitarzysta i autor tekstów Strefy Mocnych Wiatrów – polskiego zespołu rockowego, założonego w 2004 roku w Warszawie.

Jurorzy docenili w tekstach przede wszystkim optymizm, pozytywny przekaz, poczucie humoru i dystans do zaistniałej sytuacji, troskę o drugiego człowieka, ale i też nasz wewnętrzny bunt, który finalnie przekształca się w radość wspólnego bycia ze sobą. Ważne były takie kryteria, jak spójność słów, akcenty i rytmika tekstów.

W zmaganiach o laur zwycięzcy najlepiej poradził sobie i trafił w gusta jurorów Eryk Bąkowski – jedenastolatek z Kunic z tekstem HEY YO – do melodii Hard Trap Beat “Hyped”. Warto podkreślić, że jurorzy nie znali miejsca zamieszkania ani wieku uczestników, a brali w nim udział zarówno dorośli, jak i dzieci.

- Ten tekst jest debiutem Eryka. Rymowanie powiedzonek i piosenek do znanych melodii, to ulubione rodzinne zajęcie. Przygotowania do udziału w konkursie na tekst piosenki „Zostań w domu” trwały w atmosferze wzajemnych inspiracji i pomocy w gronie: mama, syn i córka. Treść nie zawsze układała się od razu w równej długości linijki – czasami brakowało rymu, czasami słowa, a czasami w miarę sensownego dokończenia zwrotki. Wierząc, że sukces dodaje skrzydeł, mam nadzieję, że Eryk uwierzy w swój potencjał i będzie rozwijał się w tym kierunku – mówi mama chłopca.

Drugie miejsce przyznano Agnieszce Górskiej z Cieszyna za słowa do utworu Marka Grechuty „Nie dokazuj”, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się Aleksandra Zań z Legnicy z tekstem zatytułowanym „Chcę pokochać dom”, do melodii “Chcę uwierzyć snom” z filmu “Kraina Lodu II”.

Laureaci konkursu otrzymają karty podarunkowe do salonu EMPIK, a każdy uczestnik pamiątkowy upominek i podziękowania za udział w konkursie.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach dziękuje wszystkim uczestnikom i zachęca do brania udziału w kolejnych konkursach.

Jacek Stacewicz/ GOKiS Kunice

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tick-482613_1920

Idzie lato – uwaga na kleszcze w lasach i na łąkach

Read More →