Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Złoto dla zuchwałych. Spółka z Legnicy chce Mikołajowic

Przez   /   31/08/2020  /   No Comments

Minister środowiska zatwierdził dokumentację geologiczną złoża rudy złota “Mikołajowice”. Sporządziła ją legnicka spółka Sudeckiego Kopalnie Surowców Mineralnych, która teraz zabiega o koncesję na wydobywanie złota. 

Dzięki uzyskanej w 2016 roku koncesji na poszukiwanie złota Sudeckie Kopalnie Surowców Mineralnych mogły wykonać w okolicach Mikołajowic odwierty, które potwierdziły istnienie atrakcyjnego złoża.  Według geologów, w obszarze bilansowym można oczekiwać od 2,05 do 15,77 gramów złota na metr kwadratowy.

Po uzyskaniu koncesji wydobywczej Sudeckie Kopalnie Surowców Mineralnych mogłyby produkować koncentrat złota, z którego po przetopieniu otrzymuje się czyste złoto.  Spółka chciałaby też wydobywać występujące razem ze złotem minerały, w tym kaolinit potrzebny do produkcji płytek ceramicznych czy papieru.  W 2020 marszałek Dolnego Śląska zatwierdził zgłoszony przez nią projekt na poszukiwanie i rozpoznanie pod tym katem złoża glin kaolinowych w rejonie Mikołajowic.

O złocie w Mikołajowicach mówi się od średniowiecza, gdy ludzie zauważyli, że płynący tędy Wierzbiak wypłukuje ze skał drobinki cennego kruszcu.  W pocątkach XIV wieku powstała tu kopalnia i prężnie rozwijająca się górnicza osada nazywana Nicolosdorf civitas nova. Żyła wystarczyła na ok. 20 lat eksploatacji. W 1404 roku próbowano, bez powodzenia, wznowić wydobycie. Te próby ponawiano co jakiś czas aż do XIX wieku, kiedy definitywnie uznano wydobywanie mikołajowickiego złota za nieopłacalne. Postęp technologiczny i odkrycie innych cennych minerałów sprawiły, że stare kalkulacje przestały się liczyć. Sudeckie Kopalnie Surowców Mineralnych poważnie myślą o uruchomieniu eksploatacji w pobliżu Mikołajowic. Chcą przy tym zastosować nowoczesną, przyjazną dla środowiska naturalnego technologię.

Złoto jest jednym z produktów ubocznych KGHM Polska Miedź S.A. Huta Miedzi Głogów odzyskuje go ze szlamu złotonośnego, powstającego w procesie elektrorafinacji srebra i sprzedaje w postaci sztabek.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

coronavirus-5064371_1920

Jak ZUS ułatwi życie osobom na kwarantannie

Read More →