ZIEMIA PAMIĘTA to tytuł nowej wystawy współtworzonej przez legnicką galerię i Fundację FLOWLAND. Organizatorzy zapraszają na wernisaż 1 września (piątek) o godz. 18:00 oraz na spotkanie z artystami 2 września (sobota) o godz. 12:00. Przedsięwzięcie to jest efektem kooperacji nawiązanej z prężnym wrocławskim domem sztuk OP ENHEIM.
Przestrzeń Galerii RING (Rynek 12) wypełni m.in. tona ziemi, która symbolicznie nawiązuje do tytułu wystawy. Na ekspozycji zobaczymy prace artystów, którzy przez blisko miesiąc uczestniczyli w programie rezydencjalnym W/E LAB RESIDENCY w gospodarstwie artystycznym w Tarczynie koło Wlenia (Dolny Śląsk). W tym czasie powstały realizacje nawiązujące do lokalnej historii i specyfiki dziedzictwa odzyskanych ziem. Twórcy, wykorzystując różnorodne media i techniki – od rzeźby, poprzez fotografię, poezję, aż po instalację video poruszyli wątki kulturowe, narodowościowe i społeczne, a także opowiedzieli o relacjach współczesnych mieszkańców Tarczyna z wszechobecną naturą.
Uczestnikami wystawy są: Lisa Maria Baier, Theo Guicheron, Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan, Anastasiia Zazuliak z Polski, Niemiec, Ukrainy i Francji.
Każde z nich prowadzi swoje badania w inny sposób i sięgają po różne narzędzia, jednak łączy ich wrażliwość i skupienie. Wiąże ich także tarczyńska ziemia, która stała się na krótki okres ich domem. – mówi Jagna Domżalska, kuratorka wystawy.
W trakcie wernisażu odbędzie się też performens Theo Guicherona i Patrycji Plich pt. SOL LANDE ZOL LANDA. Artyści odczytają wiersze, które stanowią część wystawy.
Ekspozycja powstała pod okiem Jagny Domżalskiej, historyczki sztuki (absolwentki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) i kuratorki. Program rezydencji artystycznych w macierzystej instytucji – Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu prowadzi od ponad dziesięciu lat. Związana jest też z poznańskimi galeriami prywatnymi i środowiskiem NGO, a także Poznańskim Kongresem Kultury (2011) jako producentka wydarzenia. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Działa w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA.
Jest to pierwsze wydarzenie z cyklu zaplanowanych na tę część roku działań podsumowujących W/E Lab Residency. Kolejne odsłony projektu odbędą się w Tarczynie, Görlitz oraz we Wrocławiu, gdzie podczas spotkania w OP ENHEIM nastąpi zakończenie projektu.
Wystawę oglądać można do 8 października 2023 r. Wstęp wolny.
Oscar Lebeck Vincula, wideo 2023, WE LAB RESIDENCY OP ENHEIM
Anastasiia Zazuliak, Essay Take Me Back to Eden, fotografia 2023, WE LAB RESIDENCY OP ENHEIM
Theo Guicheron, Patrycja Plich, Sol Lande Zol Landa, artists book hand carved Polish marble alder wood paper linen, WE LAB RESIDENCY OP ENHEIM
Lisa Maria Baier, Where the border is, fotografia 2023, WE LAB RESIDENCY OP ENHEIM
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY