Starostwo2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Fotorelacja z wernisażu wystawy “Ziemia pamięta”

Przez   /   05/09/2023  /   No Comments

W miniony weekend legniczanie spotkali się z artystami i kuratorką projektu W/E Lab Residency. Podczas piątkowego wernisażu wystawy “Ziemia pamięta” i sobotniego oprowadzania kuratorskiego uczestnicy opowiedzieli o rezydencji artystycznej w ramach której przez blisko miesiąc mieszkali i tworzyli w gospodarstwie w Tarczynie koło Wlenia. To właśnie tam powstały prace które oglądamy w Galerii Ring.


Refleksje na temat tarczyńskiej ziemi twórcy ubrali w rozmaite formy artystyczne. Na wystawie znajdują się fotografie, rzeźby, instalacje oraz realizacje video. Łączy je jedno – odnoszą się do niełatwych faktów historycznych (obozy koncentracyjne, przesiedlenia, nieme ofiary wojny), jak i do zagadnienia dziedzictwa ziem odzyskanych, tożsamości ich byłych i obecnych mieszkańców oraz relacji ludzi z przyrodą.

Elementem łączącym różne opowieści o tożsamości jest ziemia. W symboliczny i dosłowny sposób staje się tłem dla wydarzeń historycznych, a w przestrzeni wystawy spina prezentowane prace w spójną całość.

- Wchodząc do galerii musimy skupić się na stąpaniu po niej, jak i w refleksyjny, pełen uwagi sposób pochylić się nad przekazem wystawy – dodaje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki. Kuratorka Jagna Domżalska opisuje ziemię jako niejednoznaczną „glebę, teren, obszar przygraniczny, jako coś co nas karmi, daje nam jedzenie i pożywienie”. Czasem dosłownie – poznański twórca Bartłomiej Puch prezentuje w Galerii Ring dżem z tarczyńskich czereśni. Viktoriia Tofan z kolei zapoznaje nas z drzewami, korzeniami i wodorostami z Tarczyna. Te i inne prace można zobaczyć i spróbować zrozumieć na wystawie “Ziemia pamięta”.


W projekcie uczestniczą twórczynie i twórcy z Polski, Niemiec, Ukrainy i Francji, związani z obszarem Dolnego Ślaska i Saksonii: Lisa Maria Baier, Theo Guicheron i Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan, Anastasiia Zazuliak.
Projekt rezydencji artystycznych i wystaw porezydencyjnych w Legnicy, Tarczynie, Görlitz i Wrocławiu powstał we współpracy Fundacji FLOWLAND, VOP, OP ENHEIM oraz instytucji goszczących wystawy, w tym Galerii Sztuki w Legnicy.
Wystawę oglądać można w Galerii Ring (Rynek 12) do 8 października.
Wstęp wolny

Więcej o wystawie

Źródło (tekst, zdjęcia): Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 17 dni temu dnia 05/09/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 5, 2023 @ 2:48 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

plakat 2

Świat utracony Theodora Blätterbauera w muzeum

Read More →