AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prokuratura chce postawić zarzuty posłowi Zbrzyznemu

Przez   /   29/05/2013  /   No Comments

Legnicka Prokuratura Rejonowa skierowała do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Ryszardowi Zbrzyznemu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że kłamał broniąc swojego syna w sądzie.

Szymon Z., syn posła, został w lutym 2012 roku skazany prawomocnym wyrokiem za kierowanie samochodem po pijanemu i spowodowanie kolizji drogowej. Został rozpoznany, ale nie przyznawał się do winy. Najpierw twierdził, że za kierownicą siedziała jego żona. Potem, że to był kolega, któremu pożyczył swoje auto. W sądzie wersję syna potwierdzał wezwany w charakterze świadka poseł Ryszard Zbrzyzny. Pod przysięgą zapewniał, że syn nie mógł uczestniczyć w kolizji, bo w tym czasie był u posła w domu.

Podobne zeznania składało więcej osób. Szymonowi Z. nie pomogły – obie instancje uznały je za niewiarygodne. A po uprawomocnieniu się wyroku na syna, prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie składania fałszywych zeznań przez ojca.

- 30 kwietnia Prokurator Rejonowy w Legnicy za pośrednictwem Prokuratora Generalnego złożył wniosek o zezwolenie do pociągnięcia posła do odpowiedzialności karnej – mówi Liliana Łukasiewicz, rzeczniczka legnickiej Prokuratury Okręgowej. – 7 maja wniosek został złożony w Sejmie. Nie ma jeszcze jego rozstrzygnięcia.

Poza posłem, o składanie fałszywych zeznań w procesie syna Zbrzyznego podejrzane są jeszcze inne osoby. O działaniach wobec tych osób prokuratura będzie informować opinię publiczną po uzyskaniu decyzji w sprawie immunitetu lubińskiego parlamentarzysty.

Za składanie fałszywych zeznań przed sądem kodeks karny przewiduje od miesiąca do 3 lat pozbawienia wolności.

Kilkakrotnie dzwoniliśmy dzisiaj w tej sprawie na komórkę posła. Za każdym razem odzywała się automatyczna sekretarka: “Dzień dobry. Tutaj Ryszard Zbrzyzny. Proszę o pozostawienie wiadomości. Dziękuję”.

Zostawiliśmy prośbę o komentarz. Poseł jak dotąd nie oddzwonił.

Poseł Ryszard Zbrzyzny (po lewej) z przewodniczącym SLD Leszkiem Millerem i sejmową koleżanką Małgorzatą Sekułą Szmajdzińską podczas niedawnego spotkania w Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2498 dni temu dnia 29/05/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 29, 2013 @ 1:43 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →