PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Minister: zbiornik w Spalonej nie należy do Czesława P.

Przez   /   21/11/2023  /   6 Comments

Uważając się za właściciela zbiornika wodnego w Spalonej, Czesław P. przez lata nie pozwalał okolicznym mieszkańcom na wędkowanie czy pływanie łódkami. Na ich wniosek Minister Infrastruktury zbadał sprawę i 13 listopada wydał decyzję, w którym zaliczył akwen do wód płynących, z definicji publicznych. Gdy decyzja się uprawomocni, Czesław P. nie będzie miał już prawa ograniczać ludziom dostępu do zbiornika.

Zbiornik to zalane wodą wyrobisko po dawnej żwirowni w Spalonej. Koncern Górażdże sprzedał go wraz z przyległym terenem Czesławowi P., który ustanowił akwen prywatną Strefą Ciszy. Wodę zarybił i na zasadach komercyjnych udostępnia wędkarzom. Wcześniej posprzedawał budowlane i rekreacyjne działki rozciągnięte wzdłuż brzegu. Ze względu na atrakcyjne położenie – dostęp do wody – szły za dobre pieniądze. Gdy ludzie pobudowali domy, okazało się, że P. zakazuje im łowić ryby i pływać po wodzie łódkami. Jednemu z sąsiadów, który podniósł bunt, postawił na granicy działki trzymetrowy płot z betonu, zasłaniając wyjście i widok na jezioro. Innego mieszkańca, wędkującego bez uiszczenia opłaty za łowisko, oskarżył o kłusownictwo. Jako właściciel Strefy Ciszy po kilkanaście razy w miesiącu wzywał policję do mieszkańców, łamiących ustalony przez niego regulamin. Konflikt narastał, czego wyrazem były nie tylko toczące się w sądach procesy cywilne, ale też terrorystyczny atak na kwiaciarnię prowadzoną przez rodzinę P. w Legnicy. W grudniu 2020 r. Artur Rz. oblał lokal cuchnącym środkiem do odstraszania dzików. Zleceniodawcy zamachu nie udało się ustalić, ale Czesław P. jest przekonany, że to element wojny o Strefę Ciszy,

Mieszkańcy Spalonej nie respektują ustanowionego przez przedsiębiorcę regulaminu, nie godzą się na opłaty za korzystanie z akwenu i uważają, że Czesław P. bezpodstawnie uzurpuje sobie do niego prawo. W wydanej 11 listopada decyzji o ustaleniu charakteru wód w Spalonej (na razie nieprawomocnej) Minister Infrastruktury podziela ich argumentację. Wskazuje, że przez sztucznie utworzony zbiornik przepływa ciek wodny Jagodziniec, jeden z dopływów Kaczawy. Wpływa do zbiornika od południa i wypływa przy północnym brzegu zbiornika. Ciek jako woda płynąca należy do Skarbu Państwa, i jak wszystkie śródlądowe wody płynące jest powszechnie dostępny. Według ministra, objęty sporem obszar to śródlądowe wody płynące – wody znajdujące się w sztucznym zbiorniku wodnym ustanowionym na wodach płynących. To wyklucza jakąkolwiek prywatną własność.

Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia charakteru wód toczyło się w ministerstwie od grudnia 2021 roku. Czesław P. najpierw wnioskował do ministra o wydanie decyzji odmawiającej ustalenia charakteru wód, a potem przedstawił szereg dowodów, w tym opinię hydrologiczną i orzeczenia sądów cywilnych, na poparcie swego stanowiska. Ministerstwo dysponowało jednak również dwoma opiniami przeciwstawiającymi się jego argumentacji i innymi dokumentami, na podstawie których orzekło, że zbiornik w Spalonej musi być traktowany jako wody należące do Skarbu Państwa (publiczne).

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 204 dni temu dnia 21/11/2023
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Listopad 21, 2023 @ 2:07 pm
 • W dziale: wiadomości

6 komentarze

 1. Anonim pisze:

  alez jasiu czytajac takich jak ty nie mam zadnej wontpliwosci.

 2. Jan pisze:

  Anonim ty nie jesteś powiązany z obcymi wpływami. Tu jest Polska.

 3. Malina pisze:

  Super , że to się wyjaśniło.
  Tak naprawdę wystarczyło żyć w zgodzie i szacunku z ludźmi

 4. Anonim pisze:

  a bardziej jas biedaczek.

 5. Anonim pisze:

  jak widac najwazniejsze jest w tym ze z białorusi.Bo jakby z polski to moze byc, bo nasz.Tak mieciu polski ma i musi miec.Pardon…jan.

 6. Jan pisze:

  Powinni jeszcze zrobić porządek z Czesławem za te krzywdy ludzkie, oszust największy z Białorusi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

concert-2527495_1280

Dni Legnicy: T.Love, VOX, Natalia Szroeder, Pectus…

Read More →