Fundacja Książę Henryk Pobożny – Obrońca Europy przystąpiła do zbierania pieniędzy na postawienie w Legnicy pomnika piastowskiemu władcy. Jako cegiełki rozprowadza pocztówki z wizualizacją monumentu. Na ich odwrocie jest numer konta, na który można dokonywać wpłat. Według szacunków fundacji, pomnik będzie kosztował około 1 milion złotych.
Pomnik zaprojektowany przez legnickiego rzeźbiarza Grzegorza Niemyjskiego stanie przed budynkiem Zespołu Szkół Ekonomicznych. Radni wyrazili na to zgodę na marcowej sesji. Sama rzeźba – odlany z brązu książę legnicki Henryk II Pobożny na koniu – będzie mieć trzy metry wysokości. Ma zostać posadowiona na wykonanym z granitu cokole o wysokości 2 metrów. Planuje się też inskrypcję, podkreślającą rolę bitwy z 1241 roku dla chrześcijańskiej Europy.
Fundacja zobowiązała się zgromadzić wszystkie środki potrzebne do wybudowania pomnika. Pomysłodawcy jego wzniesienia liczą na wsparcie z KGHM oraz innych źródeł, w tym z prywatnych darowizn osób, które widzą potrzebę upamiętnienia zabitego w bitwie pod Legnicą władcy. Chęć nabycia pocztówki – cegiełki można zgłosić poprzez profil fundacji na Facebooku.
FOT. FUNDACJA KSIĄŻĘ HENRYK POBOŻNY – OBROŃCA EUROPY
tak na marginesie o tych palcach to dla milosnikow pomnika.Niech juz bedzie jak oryginał.
to i zamykamy wontek taka to mila wiadomoscia .Niemila jest taka ze europa nie postawila poboznemu zadnego pomnika ale obiecała ze jak bog zesle poslanca to postawi.>>>>. Na szczęście dla Polski Mongołowie nie zamierzali jej zajmować, gdyż wkrótce po starciu legnickim (po epizodycznym podejściu pod mury Legnicy i próbie wymuszenia poddania grodu) ruszyli przez Morawy na Węgry, chcąc się połączyć z główną armią Batu-Chana[16]. Ciało Henryka Pobożnego, jako że pozbawione głowy i obdarte z ubrań, zostało zidentyfikowane przez jego matkę dzięki pewnemu szczegółowi anatomicznemu. Henryk II Pobożny miał mieć bowiem u lewej stopy sześć palców, co zostało potwierdzone podczas otwarcia jego grobowca w 1832 roku. Henryk został pochowany w ufundowanym przez siebie klasztorze franciszkańskim we Wrocławiu[17].
Zamykam wątek, bo z debilami nie wolno dyskutować!>>ale sie usmialem.To jak z tym naboznym maestro. Co najwyzej mozesz sobie pomachac Wackiem ale czy to zamknie wontek?
Jak przebiegała bitwa pod Legnicą? Pierwsze oddziały mongolskie wkroczyły do Polski już w styczniu 1241 roku. Po zajęciu Lublina, Zawichostu i Sandomierza wycofały się na wschód. Po raz kolejny najeźdźcy zawitali na ziemiach piastowskich kilka tygodni później. Pospiesznie zgromadzone rycerstwo małopolskie nie dało im rady, przegrywając bitwy pod Turskiem Wielkim, Tarczkiem i Chmielnikiem.
Henryk Pobożny był wobec postępów wroga w bitwie pod Legnicą zupełnie bezradny. Mógł wprawdzie rzucić wszystko na jedną kartę, wydając mu bitwę jeszcze na obszarze Małopolski, jednak ostatecznie zrezygnował z tego rozwiązania. Według uczonych, cały czas czekał na obiecaną mu pomoc kilku władców europejskich, i dlatego systematycznie wycofywał się na zachód i na początku kwietnia rozbił obóz w Legnicy.
Ostatecznie książę śląski nie otrzymał wsparcia z zachodu. W szeregach jego armii, oprócz rycerstwa z Wielkopolski, Śląska i Małopolski, znalazły się zastępy krzyżaków, joannitów i templariuszy. Były to jednak niewystarczające siły, aby sprostać znacznie liczniejszemu wrogowi, pozostawiającemu za sobą jedynie zgliszcza. Pomimo niesprzyjających okoliczności Henryk Pobożny postanowił zmierzyć się z Mongołami. Nastąpiło to 9 kwietnia 1241 roku pod Legnicą. W pierwszej fazie starcia rycerstwo chrześcijańskie zdobyło nawet przewagę nad wrogiem, jednak ostatecznie zostało ono rozbite, ponosząc spore straty.
W trakcie bitwy śmierć poniósł także sam Henryk Pobożny. Ponoć do ostatnich chwil dzielnie się bronił, jednak ostatecznie dopadł go oręż przeciwnika. Według zaś innej wersji, książę został wzięty do niewoli mongolskiej, gdzie ścięto mu głowę. Na miejscu, gdzie zginął Henryk, w późniejszym czasie ufundowano kaplicę. Z kolei ciało zmarłego księcia złożono w klasztorze franciszkańskim we Wrocławiu.
Dziedzictwo: potomstwo i beatyfikacja (ciekawostki)
Wraz ze śmiercią Henryka Pobożnego rozpadło się jego władztwo, które podzielono pomiędzy kilku jego synów. W ten sposób marzenia o zjednoczeniu ziem polskich pod władzą silnego panującego musiały zostać odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość.
pan nabozny walczyl z grupka ktora odlaczyla sie od glownych sil atakujacych Europe chcaca nieco pochedozyc, polegl jak i reszta dowodcow a reszta zostala rozniesiona w pyl.Jako nieobecny cialem pewnikiem z bogiem zalatwil uratowanie europy stad ta europa jeszcze nie wie o tym.Wiedza natomiast o tym biedacy ktorym pozostalo juz tylko swientowac ..kleski.Ten narodek tak ma.
Lustrator – debil wciąż okupuje ten portal!
Gdybyś idioto znał historię to wiedziałbyś, ze bitwa pod Legnicą skutecznie zatrzymała ekspansję Tatarów na Europę. Pomimo przegrania bitwy był to sukces na miarę victorii wiedeńskiej……
Zamykam wątek, bo z debilami nie wolno dyskutować!
lepiej dac te pieniadze matkom samotnie wychowujacym dzieci i do sierocincow.To da wiecej Polsce niz idiotyczna kleska i wojna poboznego o ktorej Europa jeszcze sie nie dowiedziała.