Dezynfekcja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Zawieszenie spłaty kredytów, nie tylko powiązanych z CHF

Przez   /   23/03/2020  /   No Comments

Pandemia ma wpływ na sytuację gospodarczą i nasze portfele. Wzrost kursu franka przekłada się na wysokości rat kredytów, kredytobiorcy z nadzieją przyglądają się proponowanym przez banki możliwościom zawieszenia spłaty kredytów.

Kredytodawcy nie są zainteresowani wypowiadaniem umów kredytobiorcom z przejściowymi kłopotami i mogą przy tym dodatkowo zarobić. Zasady wakacji kredytowych są różne, kredytobiorcy będą musieli przystać na model przyjęty przez ich bank.
Maksymalne odciążenie na najbliższe miesiące przyniesie zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych z wydłużeniem okresu spłaty (Alior, ING, Millennium, Pekao i Raiffeisen ).
Najmniej kosztowne będzie natomiast spłacanie odsetek z zawieszeniem rat kapitałowych i zachowaniem okresu kredytowania ( mBank i Santander ).
Alior zakłada spłatę odsetek i wydłuża przy tym okres kredytowania, a PKO zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych z pozostawieniem dotychczasowego okresu spłaty.
Należy dokładnie zapoznać się z treścią porozumienia, aby pochopnie nie zaakceptować zapisów utrudniających późniejsze dochodzenie roszczeń od banku.

Uproszczona procedura rozpatrywania wniosków o zmianę harmonogramu spłat, odroczenie lub zmniejszenie rat leasingowych wprowadzana jest także wobec przedsiębiorców.

W ostatnich dniach frankowicze pytają: trzy, sześć miesięcy zawieszenia, a dalej czy podołamy kolejnym spłatom ?
Aktualna linia orzecznicza daje realną szansę na wygraną w sądzie. Frankowicze nie muszą obawiać się zaprzestania spłaty rat kredytu o ile połączą to z wytoczeniem powództwa, ażeby potwierdzić nieuczciwości postanowień umownych, które będą podstawą do zaprzestania spłaty. Każda decyzja ma charakter indywidualny i winna być poprzedzona analizą umowy i okoliczności jej udzielenia. Zaprzestanie spłaty jest celowe gdy dotychczasowe spłaty kredytu zbliżyły się już do kwoty wypłaconego kapitału lub wynika z brak zdolności do regulowania bieżących zobowiązań.

Praktycy wskazują , że wzrost liczy osób które zaprzestaną spłaty doprowadzi do szybszych i lepszych propozycji ugodowych.

Ewa Skulska, radca prawny

Kancelaria Radcy Prawnego Ewy Skulskiej w Legnicy
ul. Kościuszki 22/1
59-220 Legnica
Telefon: +48 606 451 655
Telefon: +48 76 862 87 69
E-mail: kancelaria@ewaskulska.pl
ewaskulska.pl

 

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

ROSS-LOGO-CLAIM_2_522c8817-92f3-43cd-8680-acc087df49cc

Pomoc finansowa dla pracowników Rossmanna

Read More →