Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Zapraszamy do teatru. “III Furie” – odtrutka na IV RP?

Przez   /   29/09/2016  /   No Comments

Zapraszam na „III Furie” – spektakl, który dotyka polskich obłędów mocniej nawet niż „Hymn narodowy” Wojcieszka. Najbliższa okazja: 7 i 8 października.

O „III Furiach” w reżyserii Marcina Libera Magda Piekarska – recenzentka Gazety Wyborczej Wrocław – pisała, że „są jak bolesna operacja na otwartym i krwawiącym sercu”. Premiera w 2011 roku zakończyła się długimi owacjami na stojąco. Entuzjastyczne brawa powtarzają się niemal po każdym wystawieniu – niezależnie czy drużyna Modrzejewskiej gra „III Furie” u siebie w Legnicy, czy (jak w 2013 roku) w położonej na drugim końcu świata Argentynie. Tak działa siła opowieści poskładanej z fragmentów „Dzidzi” Sylwii Chutnik i „Egzekutora” Stefana Dąmbskiego, totalna sugestywność legnickiej inscenizacji oraz improwizatorski kunszt aktorów.

Podejrzewam, że w rzeczywistości IV RP i odradzających się w całej Europie nacjonalizmów, „III Furie” mogą zabrzmieć jak wyjąca nad uchem syrena alarmowa. Spektakl porusza tematy, które obecna władza chciałaby pozamiatać pod dywan. Kwestionuje podsuwane przez nią wzorce ideowe i postawy. Rozgrzebuje groby bohaterów narodowych i pyta, czy naprawdę nimi byli. Radykalnie rozprawia się z wojennymi traumami, wstydliwie przemilczanymi epizodami polskiej historii, mesjańskimi mitami i narodowymi świętościami. Ma moc punkowej rewolty, nie tylko ze względu na towarzyszący aktorom na scenie zespół Semantik Punk. Jest anachronicznym – jeśli wziąć pod uwagę wynik ostatnich wyborów – głosem za Polską, w której żywi będą nareszcie ważniejsi od umarłych.

III Furie” w reż Marcina Libera będą grane na Scenie Gadzickiego 7 i 8 października (piątek i sobota) o godzinie 19. Bilety kosztują 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy).

FOT. KAROL BUDREWICZ

Dla Czytelników 24Tygodnika i 24Legnica.pl  mamy dwuosobowe zaproszenie na sobotni spektakl. Mejle zatytułowane „III Furie” proszę wysyłać na adres konkursy@24legnica.pl. W treści proszę wpisać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1374 dni temu dnia 29/09/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 29, 2016 @ 10:29 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_9268

“Hominem te memento” w Muzeum Miedzi w Legnicy

Read More →