basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Zamek Piastowski w ogniu… strażackich manewrów

Przez   /   27/04/2017  /   No Comments

150 strażaków z Legnicy i powiatu legnickiego uczestniczyło dziś w akcji gaszenia pożaru w części mieszkalnej Zamku Piastowskiego. Kolejką tyrolską ewakuowali z 53-metrowej wieży nieszczęśników odciętych przez ogień. Potem przez 2 kilometry ulic ciągnęli węże aż na kąpielisko Kormoran, bo przy gaszeniu tak ogromnej przestrzeni dachowej zwykłe hydranty nie wystarczą. Ogień był zmyślony, dym sztuczny, a cała akcja to ćwiczenia. Bardzo widowiskowe, więc manewry przyciągnęły spory tłum gapiów.

Strażaków wspierała Policja, Straż Miejska i Pogotowie Ratunkowe.

Najtrudniejszym elementem ćwiczeń była bezpieczna ewakuacja poszkodowanych z wieży. Nie można było użyć drabiny, bo nie ma  w straży aż tak wysokiej. Strażacy posłużyli się kolejką tyrolską. Jedna grupa ratowników przedostała się do ludzi odciętych na wieży i zrzuciła w dół liny. Ich koledzy przymocowali je do swojego samochodu i odpowiednio naprężyli, dzięki czemu można było w specjalnych siodełkach bezpiecznie zjechać na ziemię. Ewakuowanymi od razu zajęli się ratownicy medyczni: przeprowadzili badania, udzielili pierwszej pomocy, odwieźli do szpitala.

Dużym wyzwaniem było wykorzystanie do gaszenia zamku wody z kąpieliska Kormoran. Strażacy rozciągnęli wzdłuż ulic 2 kilometry węży.

- Organizujemy takie ćwiczenia, aby skoordynować naszą pracę. Dzięki temu możemy sprawniej działać, jeśli coś się dzieje naprawdę – tłumaczy Marcin Swendarski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy.

FOT> PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1068 dni temu dnia 27/04/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 27, 2017 @ 5:37 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →