Tylko do piątku można odwiedzić dwie ekspozycje legnickiej galerii sztuki. Jak oświadczyła instytucja na swoim profilu w mediach społecznościowych: „Z przykrością informujemy, że zgodnie z decyzją władz krajowych w spr. lockdownu, sale wystawiennicze Galerii sztuki i Galerii Ring będą nieczynne od 20 marca do 9 kwietnia br. Dziękujemy za wszystkie wizyty, będzie nam brakowało spotkań z Wami w galerii i rozmów, których nigdy dość! Odwiedzajcie wystawy, to ostatnie dwa dni! Zbrojąc się w cierpliwość, zapraszamy Was także do zwiedzania online, a my przygotowujemy kolejne materiały, które dadzą Wam namiastkę kontaktu ze sztuką”.
Galerie będą czynne dla odwiedzających w czwartek i piątek od 14.00 do 18.00. Wystawa malarstwa Karoliny Jaklewicz „Ojciec odchodzi”, prezentowana przy pl. Katedralnym, otwarta niespełna dwa tygodnie temu, to nietypowe rozprawienie z męskim światem, które jest wynikiem artystycznego „przepracowania” śmierci ojca. 12 marca odbył się wirtualny wernisaż, którego zapis dostępny jest na stronie https://www.youtube.com/watch?v=y3ISMr2Uq_8. W filmie prócz autorki zobaczymy także innych gości specjalnych, którzy odwiedzili legnicki pokaz, a także krótki komentarz jej twórczości z perspektywy ostatnich paru lat.
Wrocławska malarka, która w swojej twórczości posługuje się językiem geometrii udowodniła, że nawet taka stylistyka – a więc użycie ascetycznych, chłodnych form i barw – pozwala na wyrażenie metafizyki. Ale to nie tylko subtelna malarska poezja – Jaklewicz swoimi obrazami przekazuje także wyrazisty komunikat społeczny, opowiadając o postępujących zmianach i odejściu wizji świata opartej na przemocy i bezwzględnym forsowaniu sztywno ustalonych reguł. Dr hab. Karolina Jaklewicz jest także profesorką Politechniki Wrocławskiej, gdzie od lat prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury, a niedawno zadebiutowała powieścią „Jaśmina Berezy”, nominowaną do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021.
Druga wystawa, to czynna od lutego w Ringu (Rynek 12) ekspozycja „Dialogi” Jerzego Kosałki, na której autor funduje nam własne przemyślenia, zawłaszczenia i wersje dzieł i wydarzeń z dawnej i najnowszej historii sztuki, także wrocławskiej. To pełna humoru, udawanej uszczypliwości i inteligentnych żartów dawka nie tylko kunsztu artysty, zakrapianego „CosałColą”, ale i historii sztuki, w której nie brakuje największych nazwisk, jak Da Vinci, Malewicz, Duchamp czy Warhol. Ekspozycję tę można obejrzeć także wirtualnie, na międzynarodowej platformie Kunstmatrix https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/4611021/dialogi-alternatywna-historia-sztuki-wed%C5%82ug-jerzego-kosa%C5%82ki-dialogues-an.
Jerzy Kosałka, to jeden z najwyrazistszych artystów polskiej sztuki krytycznej przełomu wieków, współzałożyciel legendarnej wrocławskiej grupy Luxus. Obecnie prowadzi żywot aktywnego twórczo emeryta, a także małą autorską galerię w artystycznej enklawie Ruska 46 we Wrocławiu. Aktualna wystawa realizowana jest we współpracy z BWA w Jeleniej Górze i tam będzie można zobaczyć ją w 2022 roku.
Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY