PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wyłudzili 148 mln zł VAT-u. Sąd przymierza się do wyroku

Przez   /   01/03/2019  /   No Comments

Dziś przed Sądem Okręgowym w Legnicy miał zapaść wyrok w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, która – według Prokuratury Krajowej – wyłudziła co najmniej 148 mln zł podatku VAT za sprowadzony z zagranicy złom miedziany i miedziane katody. Sąd zdecydował się ponownie otworzyć przewód sądowy, by zbadać dodatkowe dowody. 

Poza Polakami, w skład grupy wchodziło 9 obywateli Węgier i jeden obywatel Czech. W sumie aktem oskarżenia zostały objęte 42 osoby.

Grupę rozpracowywał Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu Prokuratury Krajowej, który w lipcu 2016 roku skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Legnicy.

Jak mówi prokurator Marcin Kucharski, w proceder było zamieszanych około 60 podmiotów.

Na początkowym etapie swojego działania grupa zajmowała się sprawdzaniem do Polski z innych państw Unii Europejskiej złomu miedzianego i katod miedzianych. Formalnymi nabywcami były podmioty zarejestrowane w Polsce, które nie zamierzały i nie płaciły należnego podatku VAT, a więc były tzw. “znikającymi podatnikami”. Za pośrednictwem łańcuszka firm towar odsprzedawano kolejnym nabywcom, aż ostatecznie trafiał do Metraco, które zaopatruje huty KGHM. Transakcje były tylko “na papierze” (fizycznie w tych pośrednich ogniwach ani złomu, ani katod nigdy nie widziano). Firmy – “znikający podatnicy” – były następnie zamykane lub odsprzedawane, a reprezentujące je osoby ukrywały się. Towar brano od dostawców z Austrii lub Włoch i wbrew zapisom z faktur sprzedażowych transportowano bezpośrednio do firmy będącej rzeczywistym nabywcą. Na tym etapie następowała także podmiana dokumentów przewozowych, uzasadniających przejazd ciężarówek z towarem na danej trasie. Po dostarczeniu towaru następowała zapłata, w tym na rachunki bankowe prowadzone przez banki zagraniczne. Część pieniędzy, stanowiąca zysk przestępców, wybierana była przez podstawione osoby w formie gotówkowej.

Mechanizm oszustwa przetestowano najpierw na Węgrzech. Gdy Węgrzy zaostrzyli przepisy, oszuści przenieśli się na półtora roku do Czech. Kiedy i tam nie mogli działać, trafili do Polski. Prokurator Marcin Kucharski ma nadzieję, że tu ich grupa otrzyma ostateczny cios. Wnioskuje o surowe kary: od 2 do 15 lat pozbawienia wolności. Jeśli sąd uwzględni jego wniosek, na 15 lat za kratki trafi główny sprawca – Grzegorz G., z zawodu krawiec.

Między innymi ze względu na poważne konsekwencje, które grożą oskarżonym (dla większości 9-10 lat więzienia) przed wydaniem wyroku sędzia Bartłomiej Treter postanowił sprawdzić anonimowych świadków z Węgier, dopuścić dowody z dwóch wyroków, jakie w międzyczasie  zapadły w tej sprawie (część oskarżonych dobrowolnie poddała się karze) oraz zbadać, czy coś się zmieniło w karalności oskarżonych w porównaniu ze stanem z 2016 roku. Następne posiedzenie (i – być może – wyrok) 5 kwietnia.

Prokuratura podkreśla, że w uzyskiwaniu obszernego materiału dowodowego w tej sprawie dużą rolę odegrała ścisła współpraca międzynarodowa, w tym realizowana za pośrednictwem Eurojust w ramach spotkań koordynacyjnych.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1905 dni temu dnia 01/03/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 1, 2019 @ 3:52 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Złotoryjanie surowo ukarani za zakłócenie ciszy nocnej

Read More →