Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wyjątkowe studia dla dobra dzieci i rodzin w Witelonce

Przez   /   18/01/2024  /   No Comments

W Collegium Witelona Uczelnia Państwowa odbyło się uroczyste wręczenie świadectw absolwentom studiów podyplomowych „Doradca rodziny”. Do realizacji studiów Uczelnię wybrało – jako jedną z tylko pięciu w kraju – Ministerstwo Edukacji i Nauki, które również w całości sfinansowało słuchaczom naukę.

To była już druga w Collegium Witelona edycja studiów podyplomowych „Doradca rodziny”, do których realizacji wcześniejsze Ministerstwo Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) wskazało właśnie Witelonkę – jako jedną z tylko pięciu, wybranych, państwowych Uczelni wyższych w kraju.
Pierwszą edycję studiów „Doradca rodziny”, która odbyła się w 2022 roku, ukończyło w Collegium Witelona 54 absolwentów. Drugą edycję, realizowaną w 2023 roku, ukończyło 55 osób.

Od pracowników socjalnych do biznesmenów

- Studia ukończyli zarówno pracownicy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, ośrodków szkolno – wychowawczych, domów dziecka, przedszkoli czy szkół, także specjalistycznych: np. szkół dla dzieci w spektrum autyzmu. Słuchaczami studiów byli także przedstawiciele różnych urzędów, Policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego. Ale studiowały też osoby prywatne i przedstawiciele biznesu – mówi dr Małgorzata Buchla, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, Kierownik studiów „Doradca rodziny”. – Bardzo nas ta różnorodność studentów cieszy, ponieważ celem studiów był nie tylko rozwój wiedzy i umiejętności. Ale również integracja środowiska osób, którym leży na sercu niesienie wsparcia i pomocy rodzinom, dzieciom, uczniom, wychowankom. Idea przekształcania rzeczywistości na lepsze przyświeca także naszej Uczelni, dlatego do realizacji studiów podeszliśmy z największą starannością – dodaje dr Małgorzata Buchla.

- Jako Uczelnia jesteśmy dumni nie tylko z tego, że Ministerstwo wybrało nas po raz drugi do realizacji studiów „Doradca rodziny”, co nie było oczywiste w przypadku innych Uczelni, które realizowały pierwszą edycję studiów. Ale jesteśmy też dumni z bardzo dużego zainteresowania kandydatów, które na etapie rekrutacji przekraczało ilość dostępnych miejsc. Cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalną w regionie Uczelnią, wiarygodnym partnerem dla przedstawicieli otoczenia społeczno – gospodarczego, którzy wybierają właśnie Collegium Witelona, by podnieść swoje kwalifikacje – mówi dr Bogumiła Wątorek, prof. CW, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Studia były bezpłatne dla słuchaczy. Zakres wiedzy, którą zdobywali studenci, dotyczył szeroko rozumianego wsparcia rodziny i dziecka: przysługujących im praw, wynikających także z międzynarodowych konwencji, poznania prawa oświatowego, pomocy społecznej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prowadzenia konsultacji i poradnictwa w obszarze rozwiązywania problemów rodzinnych czy poradnictwa w trudnościach z pielęgnacją i wychowaniem dzieci (np. z niepełnosprawnościami), wsparcia dla dzieci i rodzin: psychologicznego, prawnego itp. Zajęcia odbywały się przez osiem miesięcy – głównie w weekendy – w czasie których uczestnicy zrealizowali 295 godzin nauki, w tym 50 godzin praktyk. Te ostatnie odbywały się w: Sądzie Rejonowym w Legnicy, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy, Centrum Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy.

- Wasz sukces ukończenia studiów „Doradca rodziny”, przez co staliście się fachowcami w swojej branży nie tylko w regionie, nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie instytucji, które zapewniły możliwość realizacji praktyk dla słuchaczy. Bardzo za to dziękujemy – podkreśliła w czasie uroczystości Prorektor Bogumiła Wątorek.
- Wsparcie instytucji, które zaoferowały praktyki słuchaczom jest tym cenniejsze, że już kilku absolwentów studiów „Doradca rodziny” znalazło pracę w miejscach, gdzie odbywali praktyki. To wspaniała wiadomość – dodała dr Małgorzata Buchla.

Zdobyli potrzebną, aktualną wiedzę

Ze studiów zadowoleni są też sami absolwenci. Wielu z nich dowiedziało się o studiach „Doradca rodziny” od słuchaczy pierwszej edycji, którzy polecali tę formę podyplomowego kształcenia w Collegium Witelona. I choć absolwenci drugiej edycji podkreślali podczas wręczania świadectw, że przez ostatni rok wcale nie było im łatwo po całym tygodniu pracy jeździć w weekendy na zajęcia i znów siadać w akademickim ławach, to jednak niczego nie żałują.
- To były świetne studia. Zdecydowałam się je podjąć, ponieważ chciałam zyskać kolejne umiejętności, dostosowane do potrzeb współczesnych rodzin, które niejednokrotnie są w kryzysie. Bym mogła takim rodzinom pomóc, muszę być w swojej pracy nie tylko empatyczna, ale ten zawód wymaga też ode mnie stosowania elastycznych, często nawet niekonwencjonalnych form działania. Dlatego jestem ze studiów w Collegium Witelona bardzo zadowolona. Wiedza, którą tu otrzymałam, jest adekwatna do zmieniających się potrzeb współczesnej rodziny, odpowiada na wiele pytań i aspektów, z którymi mierzę się w swojej pracy. Studia były dla mnie naprawdę świetną lekcją. Pozwoliły mi też nawiązać wiele nowych kontaktów, które zapewne będą owocowały, np. wymianą doświadczeń. Zarówno ja, jak i inni absolwenci studiów „Doradca rodziny” już planujemy, aby podjąć w Collegium Witelona kolejne, rozwijające nas studia – mówi Agnieszka Kniaziewicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławcu.


- Studia dały mi ogromną wiedzę: zarówno praktyczną, jak i teoretyczną. To niezwykle ważne, bo praca z rodzinami wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia, ale też ciągłego podnoszenia wiedzy i kwalifikacji. Podyplomowe studia „Doradca rodziny” w Collegium Witelona zapewniły mi to w bardzo dużym stopniu. Podczas zajęć poznałam też wielu wspaniałych ludzi, z różnych branż, z którymi dzieliliśmy się doświadczeniami. Dzięki mającym bogate doświadczenie praktyczne wykładowcom oraz poznanym podczas studiów wspaniałym ludziom, zyskałam dużo potrzebnej wiedzy – mówi Marzena Lipa ze Świetlicy Terapeutycznej nr 1 w Legnicy.
- Ukończenie studiów „Doradca rodziny” jest ważnym krokiem w rozwoju zawodowym każdego z Was. Życzę odwagi w podejmowaniu kolejnych wyzwań oraz siły i wytrwałości w dążeniu do realizacji celów – powiedziała do absolwentów studiów „Doradca rodziny” dr Bogumiła Wątorek, prof. CW, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Źródło: Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy

FOT. COLLEGIUM WITELONA UCZELNIA PANSTWOWA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Kolaże1-1024x708

Moje trzy grosze. Kurs na górę lodową

Read More →