W Legnicy w drugiej turze zmierzą się Tadeusz Krzakowski i Jarosław Rabczenko, w Złotoryi – Ireneusz Żurawski i Robert Pawłowski. W Lubinie pewne, blisko 70-procentowe zwycięstwo odniósł prezydent Robert Raczyński. Takie są wstepne, cząstkowe i nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych.
Po zliczeniu głosów z 44 okręgów w Legnicy prowadzi urzędujący prezydent Tadeusz Krzakowski, który uzyskał poparcie 43 proc. wyborców. Ale to nie wystarczy, by zwyciężył w pierwszej turze. Brakuje wciąż danych z 5 okręgów. Ale jeśli ten wynik się utrzyma, za dwa tygodnie Tadeusz Krzakowski stanie do dogrywki z Jarosławem Rabczenko, kandydatem Platformy Obywatelskiej, na którego zagłosowało 27 proc. legniczan. Trzeci był Wacław Szetelnicki (Prawo i Sprawiedliwość) – 21 proc. głosów. Jednocyfrowy wynik zaliczyli Tymoteusz Myrda z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy (5 proc.) i Jacek Bondarowicz z Nowej Prawicy (3 proc.).
W wyborach do rady miasta w Legnicy zwycięzcą jest PiS (29,4 proc. głosów) przed PO (22,8 proc.), Komitetem Wyborczym Tadeusza Krzakowskiego (19,5 proc.), Porozumieniem dla Legnicy (10,9 proc.) i SLD (10,1 proc). Wynik pozostałych ugrupowań nie przekroczył progu wyborczego. To jednak – tak jak w przypadku wyników wyborów na prezydenta – wyniki nieoficjalne i niepełne.
W Lubinie prezydent Robert Raczyński wziął 70,76 proc. głosów. Krzysztof Kubów (PiS) z wynikiem 18,8 proc. i Krzysztof Olszowiak z niespełna 12-procentowym poparciem przepadli już w pierwszej turze. Ponadto prezydentowi udało się wprowadzić do 23-osobowej rady aż 22 swoich ludzi. Stanisław Klimowicz, który jako jedyny spoza tej grupy dostał się do rady, będzie pewnie odczuwał osamotnienie.
Polkowice nie zmienią burmistrza. Wszystko wskazuje na to, że Wiesław Wabik uzyskał wynik nieco ponad 50 procent, a komitet Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic zgarnie aż 19 z 22 mandatów .
W Złotoryi wstępne wyniki zapowiadają dogrywkę pomiędzy walczącym o reelekcję burmistrzem Ireneuszem Żurawskim (30,3 proc. głosów) a Robertem Pawłowskim z Komitetu Wyborczego Wyborców 2014+ (30,0 proc. głosów).
W Jaworze też potrzebna będzie druga tura. Pierwszą burmistrz Artur Urbański (Porozumienie Prawicy) dość wyraźnie przegrał ze startującym z własnego komitetu szefem powiatowej Platformy Obywatelskiej Emilianem Berą. Na Berę, według nieoficjalnych doniesień, zagłosowało 45 proc. jaworzan, podczas gdy Urbańskiego poparło 27 proc. mieszkańców.
W Chojnowie burmistrz Jan Serkies odniósł spektakularne zwycięstwo, pokonując troje rywali już w pierwszej turze. Zdobył 68 proc. głosów. Wyniki pozostałych: Agnieszka Malik-Demiańczuk z komitetu KWW 59-225 Chojnów uzyskała 12,8 proc., Ryszard Łazarewicz (KWW Przyszłość Chojnowa) 10,9 proc. a Lidia Walasek (KWW SiD) – 8 proc. głosów.
Gminę wiejską Chojnów czeka dogrywka. Ale nie zobaczymy w niej dotychczasowego wójta Mieczysława Kasprzaka. Do drugiej tury weszli Barbara Jasińska (KWW Nasza Gmina Chojnów) i Andrzej Pyrz (KWW Gmina Chojnów – Nasz Wspólny Dom). W radzie gminy 5 mandatów wziął KWW Gospodarka Rozwój Nowoczesność Tradycja (Jan Kozubski, Bodan Styrkowiec, Małgorzata Blecharz, Mieczysław Kułaga, Jan Wiszniowski), 5 mandatów przypadło KWW Gmina Chojnów – Nasz Wsólny Dom (Zbigniew Urszulak, Andrzej Pyrz, Bartosz Chwałek, Ryszard Dulik, Józef Przyłucki). Podanto swoich radnych wprowadzili: KWW Nasza Gmina Chojnów (Elżbieta Ląd, Renata Ostropolska, Anna Duda), KWW Przyjazna i Gospodarna Gmina (Ryszard Tajchman) oraz KWW K. BASZCZYSZYN (Krzysztof Baszczyszyn).
W Prochowicach utrzymała się na stanowisku burmistrz Alicja Sielicka.
W Miłkowicach raczej nie porządzi dłużej Waldemar Kwaśny. Wszystko wskazuje na to, że pokonał go Dawid Stachura.
Zmiany czekają też gminę Ruja, gdzie w pojedynku jeden na jeden poległ wójt Rober Chruściel. Wyborcy woleli Pawła Gregorczuka (KWW Zmiany na Lepsze).
W gminie Kunice wójtem pozostanie Zdzisław Tersa.
W gminie Krotoszyce znowu zwyciężyła wójt Beata Trujilo Castaneda.
W gminie Legnickie Pole zapowiada się dogrywka pomiędzy Henrykiem Babuśką (KWW Henryka Babuśka) i Katarzyną Roman-Cwynar (KWW Gmina Legnickie Pole).
Również w gminie wiejskiej Lubin szykuje się druga tura. Urzedująca wójt Irena Rogowska (22 proc. poparcia) zmierzy się w niej z lubińskim eksstarostą Tadeuszem Kielanem (36 proc.).
W Rudnej będzie druga druga tura pomiędzy wójtem Władysławem Bigusem a Adelą Szklarz lub Waldemarem Latosem.
Sensacyjnie zapowiadają się wyniki wyborów w Ścinawie, gdzie Krystian Kosztyła uzyskał prawie 49-procentowe poparcie. O mały włos zostałby burmistrzem już w pierwszej turze. Tymczasem czeka go dogrywka z urzędującym burmistrzem Andrzejem Holdenmajerem (42,5 proc. głosów).
W Paszowicach wójt Sebastian Oszczęda zdobył 63,11 proc. głosów i zostaje na następną kadencję. Do rady gminy weszli: Marek Olszewski, Sebastian Zarzycki, Marek Sowa, Łukasz Szatarski, Urszula Majkut, Bronisław Chruściel, Marian Topolnicki, Czesław Rydzewski, Joanna Pieniążek, Szczepan Eugeniusz Rojak , Ewa Kowalczyk, Beata Rokosz, Monika Wdowiak, Elżbieta Sowa i Zbigniew Zdebiak.
Na oficjalne wyniki trzeba jeszcze poczekać.
Dziękuję. Poprawiłem.
Pan pomieNszał radę gminy z miastem…