Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Wsiądź na rower ruszaj w miasto. Ale zgodnie z przepisami

Przez   /   20/07/2019  /   No Comments

Rower to znakomity środek codziennego transportu i rekreacji. Ważne jednak żeby jeździć nimi bezpiecznie i przestrzegać przepisów. Jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami radzi oficer rowerowy Jarosław Patron:


Zauważyliśmy, że dla wielu rowerzystów problemem jest prawidłowe korzystanie z jednokierunkowych ścieżek rowerowych. Dotyczy to m.in. dróg: np. na al. 100-lecia Odzyskania Niepodległości czy na os. Piekary. Rowerzyści poruszający się „pod prąd” stwarzają niebezpieczeństwo ponieważ na przejeździe dla rowerów kierowcy nie spodziewają się rowerzysty jadącego z niewłaściwej strony. Jednokierunkowe drogi dla rowerów są też najczęściej zbyt wąskie aby rowerzyści swobodnie się wymijali.
Jak więc odróżnić jednokierunkową drogę dla rowerów od dwukierunkowej?
1. Pamiętajcie, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i najczęściej należy poruszać się drogą dla rowerów znajdującą się po prawej stronie jezdni. Czasem droga dla rowerów jest dwukierunkowa, ale należy to ocenić po odpowiednim oznakowaniu.
2. Jeśli droga dla rowerów biegnie w naszym kierunku po naszej prawej stronie będzie znajdował się znak C-13 (droga dla rowerów) lub C-16/13 (droga dla pieszych i rowerów)


3. Na nawierzchni drogi dla rowerów najczęściej umieszczone jest oznakowanie poziome P-23 (symbole roweru) skierowane w kierunku w którym dopuszczona jest jazda. Jeśli widzisz jedynie rowery skierowane w przeciwnym kierunku, ta droga nie jest przeznaczona dla Ciebie.


4. W niektórych miejscach mogą znaleźć się znaki B-2 (zakaz wjazdu) dedykowane rowerzystom (są dużo mniejsze niż standardowe). Jeśli widzisz taki znak, możesz być pewny, że droga dla rowerów biegnie w przeciwnym kierunku.


5. Podpowiedzią może być szerokość drogi dla rowerów – jeśli ma ona 1,5 m – prawdopodobnie jest jednokierunkowa. Jeśli jest szersza może być dwukierunkowa, ale nie jest to zasadą.
6. Kolejną podpowiedzią może być linia segregacyjna na środku dwukierunkowej drogi dla rowerów, ale nie jest to zasadą.
Podsumowując. Podstawowym kryterium pozwalającym ocenić czy droga dla rowerów jest przeznaczona dla Ciebie jest obecność znaku pionowego C-13 (droga dla rowerów) po Twojej prawej stronie. Dodatkowo zwróć uwagę na obecność oznakowani poziomego P-23 (symbole rowerów).


Co więc należy zrobić jeśli dana droga dla rowerów jest jednokierunkowa i w przeciwnym kierunku niż zamierzamy jechać? Najczęściej po drugiej stronie jezdni znajduje się ścieżka dla rowerów biegnąca w naszym kierunku. Czasem możesz też skorzystać z innej ulicy np. zamiast jechać „pod prąd” ul. Piłsudskiego możesz przejechać osiedlowymi ulicami Sosnowskiego i Grota-Roweckiego.


Stosunkowo nowym rozwiązaniem w Legnicy są pasy dla rowerów wyznaczone na jezdni. W ich przypadku sytuacja jest prosta – zawsze są jednokierunkowe. Na ulicy Nadbrzeżnej wyznaczono kontrapas rowerowy, czyli pas biegnący w stronę przeciwną niż pas do ruchu ogólnego. Poruszamy się nim wyłącznie w kierunku od ul. Limanowskiego do Kamiennej. W stronę przeciwną poruszamy się prawym pasem do ruchu ogólnego.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz w poradniku rowerzysty na stronie: https://portal.legnica.eu/komunikacja-3-111/komunikacja-rowerowa/

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2005 dni temu dnia 20/07/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 19, 2019 @ 3:46 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Kolaże4

Ruszyły prezydenckie licytacje dla Fundacji WOŚP

Read More →