Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wójt gminy Rudna stracił stanowisko – za przestępstwo

Przez   /   14/03/2019  /   No Comments

Mieszkańcy gminy Rudna będą musieli wybrać sobie nowego wójta. Władysław B., sprawujący ten urząd od 26 lat, został właśnie prawomocnie skazany na karę więzienia w zawieszeniu za przestępstwo wyborcze. Razem z nim Sąd Okręgowy w Legnicy skazał długoletniego sekretarza gminy Andrzeja B. 

Sąd rozpatrzył apelację złożoną przez obrońców obu oskarżonych i podtrzymał w całości wcześniejszy wyrok Sądu Rejonowego w Lubinie. Wójt Władysław B. został skazany na  7 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu (na dwa lata próby) i 6 tys. zł grzywny. Sekretarz gminy (wcześniej zastępca wójta) Andrzej B. dostał 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu (na  dwa lata próby) i 4 tys. zł grzywny. Sąd nie miał wątpliwości do do winy obu samorządowców.

Proces przed pierwszą i drugą instancją dowiódł, że przed wyborami samorządowymi w 2014 roku w Urzędzie Gminy Rudna dopisano do rejestru wyborców 26 osób nieuprawnionych do głosowania. Aby umożliwić im glosowanie na wójta, urzędnicy wbrew faktom meldowali ich na stałe pod różnymi adresami na terenie gminy Rudna. Wójt i sekretarz argumentowali w apelacji, że to nie oni fizycznie dokonywali czynności związanych z zameldowaniem i aktualizacją spisu wyborców. Zdaniem sądu, to bez znaczenia.

- Na oskarżonych spoczywał obowiązek sprawdzenia, czy osoba wpisana do rejestru wyborców spełnia warunek stałego zameldowania na terenie gminy – uzasadniał wyrok sędzia sprawozdawca Aleksander Żurakowski. – W dokumenty meldunkowe wpisane zostały adresy, które w sposób oczywisty świadczyły, że podano je w sposób niewłaściwy.

Sąd przesłuchał jako świadków osoby bezprawnie dopisane do spisu wyborców. Świadkowie opowiadali, że byli nakłaniani przez zastępcę wójta do głosowania na Władysława B. Niektórym B. mówił wprost, że po wyborach będą mogli się wymeldować. Do rejestru wyborców wprowadzano osoby, które w przyszłości miały zamiar kupić na terenie gminy Rudna działkę budowlaną.

- Trudno ocenić zachowanie Władysława B. i Andrzeja B. – osób pełniących od dłuższego czasu funkcje samorządowe – za incydent – mówił sędzia Aleksander Żurakowski.

Wyrok jest prawomocny. Oskarżeni mają jeszcze możliwość złożenia wniosku o kasację do Sądu Najwyższego, to jednak nie powstrzymuje jego konsekwencji. W ciągu 14 dni od dnia, w którym sędzia Marek Poddębniak odczytał wyrok w Sądzie Okręgowym w Legnicy, komisarz wyborczy powinien stwierdzić wygaśnięcie mandatu Władysława B. Rozpisane zostaną nowe wybory na wójta.

Do procesu doszło w wyniku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożonego przez rywali Władysława B. w wyborach samorządowych z 2014 roku: Waldemara Latosa i Adelę Szklarz.

Wójt nie był obecny na odczytaniu wyroku.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 444 dni temu dnia 14/03/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 14, 2019 @ 2:26 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zietal

Ziętal jedzie. Koronawirus nie wstrzymuje rowerzysty

Read More →