AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Wilki w okolicach Grodźca. Skąd przyszły?

Przez   /   02/03/2020  /   No Comments

W lasach okalających zamek Grodziec regularnie widywany jest samotny wilk. Andrzej Kowalski, leśniczy z Olszanicy wspomina też o watasze, którą spotkał wracając z pracy.

- Całe spotkanie trwało kilka sekund – opowiada Andrzej Kowalski. – Jechałem samochodem, gdy pięć sztuk przeskoczyło mi przez drogę. Wiem, że od 5 lub 6 lat krążą po okolicy. Całkiem niedawno, w styczniu, widziałem też pojedynczego wilka między Grodźcem a Nową Wsią Grodziską.
Samotnik stał się już miejscową legendą. Czasem pokazuje się w biały dzień. Nie boi się nawet pilarzy, ścinających drzewa. Jest ciekawski. Przysiada na ziemi i przypatruje się ludziom z bezpiecznej odległości.
Gdy rok temu coś napadło nocą na hodowlę alpak w Dłużcu, leżącym 8 kilometrów na południowy zachód od Grodźca, pierwsze podejrzenie padło na wilki. Nie zgadzał się tylko sposób działania, bliższy zachowaniu zdziczałych psów, bo wilki ograniczają się zwykle do zabicia i zjedzenia jednej sztuki, a tu zaatakowane, ranione zostało od razu całe stado składające się z 12 alpak.
W Bory Dolnośląskie wilki wprowadziły się kilkanaście lat temu. Sensacją była wataha, która co najmniej od 2007 roku opanowała terytorium w nadleśnictwach Przemków i Chocianów. Według podążających jej tropem naukowców ze Stowarzyszenia Wilk dla Natury, początek stadu dała jedna lub dwie sztuki, które wykorzystując korytarze ekologiczne przywędrowały na Dolny Śląska z północno-wschodniej Polski. Ale badania genetyczne komórek nabłonka, pobranych ze świeżych odchodów, wykazały także obecność DNA wilków ze wschodnich Niemiec. Nysa Łużycka nie stanowi dla nich żadnej przeszkody, potrafią pokonać ją wpław.
Od tego czasu populacja wilków w Borach Dolnośląskich znacznie się powiększyła. Obecnie szacuje się ją na ponad 50 sztuk. Wilki są objęte w Polsce ścisłą ochroną. Nie mają naturalnych wrogów, więc rozmnażają się i szukając nowych terytoriów przemieszczają coraz bardziej na południe. Ich obecność w lasach Nadleśnictwa Złotoryja jest faktem potwierdzonym licznymi obserwacjami.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

414-237464

Pijany i agresywny. Rzucał kamieniami w okna

Read More →