wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Wigilia Narodów. Legnica zaciera granice nietolerancji

Przez   /   16/12/2019  /   No Comments

W niedzielę (15 grudnia) w Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się XVIII Wigilia Narodów. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego przy wspólnym, wigilijnym stole spotykają się przedstawiciele mniejszości narodowych, by razem celebrować magiczny, świąteczny czas. By opowiadać sobie nawzajem o charakterystycznych dla danej kultury, wyznania czy narodowości świątecznych tradycjach, prezentować swoje zwyczaje czy potrawy.

W tym roku na wspólnej Wigilii Narodów w Legnicy spotkali się m.in.: Łemkowie, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Francuzi, Amerykanie, Hiszpanie, Turcy, Grecy, Włosi i Polacy. Po zaprezentowaniu świątecznych tradycji, reprezentanci mniejszości podzielili się symbolicznymi: opłatkiem, prosforą i chałą, wysłuchali też jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie – przetłumaczonej na przeszło 300 języków pieśni „Cicha noc”. Panowała pełna przyjaźni i ciepła atmosfera. Wigilia Narodów jest bowiem wydarzeniem ponad wszelkimi podziałami, budującym tolerancję i wzajemny szacunek.

Podczas Wigilii Narodów w Legnicy Niemcy siedzą obok Żydów, muzułmanie obok chrześcijan. Zacierają się granice nietolerancji. Taki właśnie był cel Wigilii Narodów, gdy 18 lat temu Stowarzyszenie Kobiety Europy – wraz z przedstawicielami mniejszości z naszego regionu – po raz pierwszy podjęło się organizacji tego niecodziennego wydarzenia. Obecnie jednym z organizatorów jest także Legnickie Centrum Kultury.

Wigilia Narodów rośnie z każdym rokiem w siłę, coraz więcej mniejszości angażuje się w jej organizację, mając świadomość, jak ważne są w dzisiejszych czasach wzajemny szacunek i tolerancja.

Stowarzyszenie Kobiety Europy zostało za to wspaniałe wydarzenie uhonorowane w ubiegłych latach m.in. przez UNESCO i Ministerstwo Kultury.

Źródło: EGO/ Legnickie Centrum Kultury

FOT. LEGNICA.EU

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vaccination-2722937_1920

Legnica łamie się w sprawie szczepionek HPV? Za późno

Read More →