Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Nagroda WARTO 2017. Palcat wśród nominowanych

Przez   /   24/02/2017  /   No Comments

Paweł Palcat – aktor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – jest jednym z 6 artystów teatru nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej WARTO, przyznawanej przez wrocławską redakcję Gazety Wyborczej. Werdykt jury zostanie ogłoszony podczas gali 9 marca. Dziś w internecie ruszyło głosowanie publiczności.  Swój głos można jeszcze przez 12 dni oddać TUTAJ. 

Z ubiegłorocznych kreacji Pawła Palcata w pamięć zapadły zwłaszcza dwie jego role w głośnym spektaklu Przemysława Wojcieszka “Hymn narodowy”, wystawionym w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. ”…poraził rolą braci Kaczyńskich (…). W mistrzowskich monologach zamyka obydwu bliźniaków w jednym ciele, budzi grozę i współczucie, przeraża i wzrusza zarazem. Z ciekawością, ale i lekką obawą myślimy o tym, jakie kolejne granice będzie próbował przekroczyć.” – pisze o Palcacie Magda Piekarska z Gazety Wyborczej. W tym samym przedstawieniu bulwersowała odważna scena, w której dźwięki z kokpitu tupolewa zlewały się z erotyczną ekstazą granego przez Pawła Palcata Antoniego M.

Leszek Pułka w recenzji na Teatralny.pl nazwał go po premierze “Hymnu” “cudem wieczoru”: “Palcat pokazał coś więcej niż potworność i szaleństwo – zagrał wcielonego demona. Jego kreacja naprawdę składa dłonie do gromkich braw.”

Janusz Łastowiecki (DziennikTeatralny.pl)  pisał: “Rewelacyjny Paweł Palcat, energetyczny jeszcze bardziej niż w „Roxxy2Hot”. Pasja przechodząca w ponurość i zgorzknienie. Wszystkie barwy na twarzy jednego aktora. Zrozumieć Polskę to znaczy walczyć w obrębie siebie. Bez pauzy na oddech, w masce narodowego onanizmu. Taki jest Palcat, który posługując się kodem zatęchłej modlitwy, uruchamia swój antagonistyczny teatr („Bóg ojciec, Bóg / Matka Boska, Bóg”).”

W październiku 2016 roku na XVI Ogólnopolski Festiwalu Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu Paweł Palcat został (wraz z Anitą Poddębniak) nagrodzony za role w “Hymnie”.

Poza Palcatem w kategorii “Teatr ” jury nominowało Natalię Kabanow (fotografkę związaną z Teatrem Polskim we Wrocławiu), Agatę Kucińską (aktorkę z Wrocławskiego Teatru Lalek), Martynę Majewską (reżyserkę), Macieja Musiałowskiego (aktora Teatru Muzycznego Kapitol we Wrocławiu) oraz Marię Wojtyszko (dramaturżkę).

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1268 dni temu dnia 24/02/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 24, 2017 @ 1:52 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

artist-4639886_1280

Wystawa “Gmina Zagrodno z Pasją” w Zamku Grodziec

Read More →