Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

W sprzedaży teatralna antologia, monografa, płyta

Przez   /   29/12/2017  /   No Comments

Listopadowe święto legnickiego teatru związane z jubileuszem 40-lecia przeszło do historii. Oprócz wspomnień pozostały po nim wydawnictwa, który miały swoją premierę z tej okazji. Monografia legnickiej sceny, zbiór sztuk napisanych na jej zamówienie oraz płyta z muzyką i piosenkami z legnickich przedstawień są w sprzedaży i dostępne są w teatralnej kasie biletowej.

Dzięki środkom, które legnicki teatr otrzymał na jubileuszowe obchody z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od samorządu województwa dolnośląskiego legnicki Teatr Modrzejewskiej wzbogacił się o trzy wydawnictwa, które dokumentują jego artystyczne dzieje. To oferta dla teatromanów, teatrologów, recenzentów, badaczy historii polskiej sceny, czyli profesjonalistów, ale też dla miłośników teatru oraz wszystkich, którzy kolekcjonują wydawnictwa związane z lokalną historią swojej małej ojczyzny. Są to:

“Subiektywna historia legnickiego teatru”, czyli obszerna monografia obejmująca 40 lat jego dziejów. To unikatowy, bo pełny i bogato ilustrowany opis dokumentacyjny wszystkich 250 spektakli wyprodukowanych w tym czasie. Całość uzupełniona jest o spis wszystkich 802 pracowników, którzy kolejno wpisali się w dzieje Teatru Dramatycznego (1977-1991), Centrum Sztuki – Teatr Dramatyczny (1991-1998) i od 1999 roku Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Książka jest zaktualizowaną wersją wcześniejszych publikacji, z których każda obejmowała kolejne epoki w dziejach teatru. Powstało zintegrowane w całość opracowanie, na które złożyły się także wprowadzające w historię teksty czworga autorów: Krzysztofa Kopki, Beaty Adamek, Leszka Pułki i Magdy Piekarskiej. Cena 25 zł.

“Dramaty Modrzejewskiej. Druga antologia sztuk napisanych dla teatru w Legnicy”. Po dziesięciu latach ukazał się drugi tom publikacji zawierającej teksty dramatów, które powstały na zamówienie lub z inspiracji legnickiego teatru i były przeznaczone do wystawienia na jego scenach. Książka wydana we współpracy z gdańską oficyną Słowo/obraz terytoria zawiera sześć kolejnych tekstów dramatycznych, dla których legnicka scena była miejscem premiery. Są to: “Łemko” Roberta Urbańskiego, “Czas terroru” Lecha Raczaka (na motywach “Róży” Stefana Żeromskiego), “Pierwsza komunia” Pawła Kamzy, “III Furie” Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, “Orkiestra” Krzysztofa Kopki oraz “Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” Katarzyny Dworak-Wolak i Pawła Wolaka. To dramaty znane, dyskutowane, nagradzane, będące podstawą głośnych przedstawień. Ważnym uzupełnieniem tego wydawnictwa jest obszerny wstęp Jolanty Kowalskiej, teatrolożki, recenzentki, dziennikarki telewizyjnej współpracującej m.in. z miesięcznikiem Teatr, autorki książki “Spacer po barykadach”, czyli przewodnika po najciekawszych teatralnych szlakach ostatnich lat wiodących do Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry. To fachowe i wnikliwe spojrzenie uważnej obserwatorki legnickiej sceny, które przybliża jej specyfikę i odrębność uzupełnione o historię wybranych utworów, wskazującą na ich nowe i nieodkryte dotąd znaczenia. Cena 35 zł.

Płyta „Nasza muzyka” to album z muzyką i piosenkami, swoiste „the best of” z legnickich spektakli teatralnych w nowych aranżacjach, które są dziełem instrumentalisty i kompozytora Łukasza Matuszyka, który był także kierownikiem muzycznym tego przedsięwzięcia. Płyta zawiera 19 utworów, w tym 13 z partiami wokalnymi, których autorami są: Paweł Moszumański, Bartosz Straburzyński, Rafał Kowal, Łukasz Matuszyk, Lech Jankowski, Paweł Czepułkowski i Michał Litwiniec, Pavel Helebrand, Jacek Hałas oraz zespoły Kura i Kormorany. To muzyka skomponowana do kilkunastu legnickich spektakli powstałych po 1995 roku. Takich m.in. jak: „Narkotyki”, „Młoda śmierć” i „Zły”, przez „Balladę o Zakaczawiu”, „Portowa opowieść”, „Łemko”, aż po ostatnie produkcje, takie jak „Komedia obozowa”, „Konferencja ptaków”, „Orkiestra” czy „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody”. Profesjonalnych nagrań dokonano w największym i najnowocześniejszym studiu nagraniowym w Polsce w Lubrzy koło Świebodzina (nagrywali w nim m.in.: Maryla Rodowicz, Kazik, Myslovitz, Gaba Kulka, Lemon, Katarzyna Groniec, Blue Caffe i wielu innych). W nagraniach uczestniczyli: Przemysław Pacan, Piotr Sypień, Dariusz Befaltowski, Robert Kamalski, Andrzej Janiga, Marta Sochal-Matuszyk, Amadeusz Naczyński oraz Łukasz Matuszyk. Wykonane na płycie piosenki śpiewają: Ewa Galusińska, Katarzyna Dworak, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska oraz Mateusz Krzyk. W wokalizach głosu użyczyli także Wira Lewków i Marta Sochal-Matuszyk. Cena 35 zł.

Wszystkie te jubileuszowe wydawnictwa są dostępne w sprzedaży. Można kupić je w kasie biletowej legnickiego teatru tel. 76 73 33 505, e-mail bilety@teatr.legnica.pl

Grzegorz Żurawiński, @akt Gazeta Teatralna

 

FOT. KAROL BUDREWICZ, T. TURKETTI

Uwaga! Nasi Czytelnicy mają niepowtarzalną okazję, by dostać od Teatru Modrzejewskiej w gwiazdkowym prezencie płytę “Nasza muzyka”, “Dramaty Modrzejewskiej tom II” lub “Subiektywną historię legnickiego teatru “. Proszę wybrać sobie jeden z tych upominków i poprosić o niego w mejlu zatytułowanym “Teatr” wysłanym na adres konkursy@24legnica.pl. Będziemy na nie czekać do końca roku, a w pierwszych dniach stycznia rozlosujemy jedną płytę, jedną antologię i jedną monografię. W treści mejla należy podać numer telefonu kontaktowego, byśmy mogli się skontaktować ze zwycięzcami konkursu. Powodzenia – i Wesołych Świąt. Redakcja. 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 827 dni temu dnia 29/12/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 29, 2017 @ 2:44 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2275_1585877145

Dla fanów Legnica Cantat perełki z archiwum festiwalu

Read More →