AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Van Gogh ma twarz aktora z Legnicy, Roberta Gulaczyka

Przez   /   28/04/2017  /   No Comments

Legnicki aktor jest jedynym Polakiem w obsadzie pierwszego pełnometrażowego filmu, który powstał w technice animacji malarskiej. W filmie “Twój Vincent” to rysy jego twarzy będzie miał jeden z najwybitniejszych malarzy XIX wieku. Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, opowiada o życiu i zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha.

 

Do napisania scenariusza posłużyły listy malarza, a osią narracyjną są wywiady z bohaterami ponad stu obrazów van Gogha. Każda klatka filmu powstawała na płótnie, a do jej stworzenia malarze wykorzystywali farby olejne. Łącznie kilkudziesięciu artystów namalowało ok. 65 tys. klatek filmowych! Pracę tę zakończyli pod koniec ub. roku.

Pełnometrażowa animacja wyprodukowana została przez BreakThru Productions, firmę założoną przez Hugh Welchmana, zdobywcę Oscara w 2008 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany “Piotruś i wilk”. Obok Roberta Gulaczyka, aktora legnickiego Teatru Modrzejewskiej, w filmie występują głównie aktorzy brytyjscy, m.in.: Jerome Flyn (znany z “Gry o tron”) i Aidan Turner (wystąpił w “Hobbicie”).

Film “Loving Vincent” (“Twój Vincent”, bo tak listy do brata podpisywał ten artysta) będzie miał oficjalną światową premierę w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych we francuskim Annecy. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie w dniach 12-17 czerwca 2017 r. Koproducentem filmu jest Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, gdzie realizowane były dwa etapy zdjęć z udziałem aktorów, podczas których aranżowano m.in. sceny z obrazów i z udziałem Vincenta van Gogha.

- To największa aktorska przygoda, w jakiej uczestniczyłem. Wszystko zaczęło się od sms-a i zaproszenia na zdjęcia próbne. Jak usłyszałem zdecydowało podobieństwo do van Gogha, które dostrzegła we mnie reżyserka filmu. Potem były zdjęcia we Wrocławiu i w Londynie, a przy tym okazja do poznania wielu fantastycznych i utalentowanych artystów. Była też ciekawość, jak będzie wyglądał ostateczny, malarsko przetworzony efekt tej pracy – wspomina Robert Gulaczyk.

“Loving Vincent” to pierwszy na świecie pełnometrażowy film wykonany w technice animacji malarskiej, wykorzystujący specjalnie zaprojektowane innowacyjne rozwiązanie PAWS (Painting Animation Workstation). Dzięki niemu i pracy ponad stu artystów różnych specjalności (z Wrocławia, Gdańska, Londynu i z Grecji) możliwie było “ożywienie” na ekranie dzieł jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych malarzy w historii sztuki. Według znawców branży filmowej “Twój Vincent” znajduje się w szerokim gronie kandydatów do przyszłorocznych Oscarów.


Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna

FOT. YOUTUBE/ MATERIAŁY PRASOWE,

FILM: YOUTUBE.PL

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sesja-luty-019-1024x681

Legnicki radny żartuje z gwałcenia aktywistki LGBT

Read More →