Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Upamiętniamy Paula Löbe, antyfaszystę z Legnicy

Przez   /   14/12/2018  /   No Comments

W sobotę, 15 grudnia o godz. 14.00 odbędzie się odsłonięcie tablicy na budynku przy ul. Ignacego Paderewskiego 11 (od strony ul. Partyzantów), upamiętniającej Paula Löbe, który urodził się w Legnicy, właśnie w tym miejscu przy dawnej ulicy Kohlmarkt 5, 14 grudnia 1875 roku.

Fundatorami i inicjatorami tablicy są przedstawiciele organizacji zajmującej się historią stolicy Niemiec Berliner Geschichtswerkstatt.

W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz Legnicy, Komitetu Zarządzającego Berliner Geschichtswerkstatt oraz Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Hans Jörg Neumann.

Po uroczystości odbędzie się spotkanie w Muzeum Miedzi, poświęcone Paulowi Löbe, który do dziś jest uznawany za jednego z najważniejszych niemieckich polityków. Jego imieniem nazwano znajdujący się w Berlinie naprzeciw Reichstagu Paul Löbe Haus, reprezentacyjny gmach, będący siedzibą komisji Bundestagu.

Przyszły przewodniczący niemieckiego parlamentu i honorowy przewodniczący pierwszego powojennego Bundestagu urodził się 14 grudnia 1875 roku w Legnicy, jako syn stolarza Heinricha Löbe’a ze Świebodzic i Pauliny z domu Leuschner z Wołowa. Był dziennikarzem o poglądach socjalistycznych. W 1919 roku jako członek Niemieckiego Zgromadzenia Narodowego wyjechał do Weimaru, gdzie został mianowany wiceprezydentem, a w 1920 r. prezydentem Reichstagu. Sprawował ten urząd z krótką przerwą w latach 1924-1932.

W tym czasie często odwiedzał Dolny Śląski i rodzinne miasto, uczestniczył m.in. w otwarciu wielkiej wystawy ogrodniczej GUGALI w 1927 roku. Jego prawość i rzeczowe sprawowanie urzędu zyskały mu poważanie także wśród przeciwników politycznych.

W 1933 roku, po pożarze Reichstagu został w sensacyjnych okolicznościach uprowadzony z berlińskiego więzienia przez szefa wrocławskiej policji Edmunda Heinesa i przewieziony do Wrocławia, do obozu koncentracyjnego KZ Breslau Durrgoy (na Tarnogaju).

Podczas wojny pracował jako korektor w Berlinie. Był współpomysłodawcą planów zamachu na Hitlera. W 1944 roku aresztowany przez Gestapo, a później osadzony w obozie koncentracyjnym KZ Groß Rosen, został zwolniony z braku dowodów.

W 1949 roku jako Prezydent Senior otworzył pierwsze posiedzenie powojennego Bundestagu. Jego dalekowzrocznie wizjonerskie przemówieniu na otwarcie niemieckiego parlamentu poświęcone było idei zjednoczonej Europy.

Paul Löbe zmarł 3 sierpnia 1967 r. w Bonn. Jest jednym z niewielu legniczan, których znaczenie tak bardzo zapisało się w historii. Konrad Adenauer napisał o nim krótko i zwięźle: ,,Paul Löbe jest jednym z najszczerszych i prawych osób, jakie spotkałem w swoim życiu”.

Żródło: Urząd Miasta w Legnicy; (Tekst na podstawie: „Liegnitzee Lebensbilder des Stadt- und Landkreises” pod red. Huberta Unverrichta Der Spiegel, 7. August 1967. Homepage des Deutschen Bundestages, Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 15) 

FOT.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2174 dni temu dnia 14/12/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 14, 2018 @ 9:44 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_4875,klOWfqWibGpC785HlXs

Legnica. Większość radnych za podwyżką podatku

Read More →