Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Udał się Piknik Wojskowy w Collegium Witelona

Przez   /   27/04/2023  /   No Comments

Czołg Leopard tańczył na dziedzińcu Collegium Witelona w Legnicy, prezentując zarówno swoje możliwości, jak i wysoki poziom wyszkolenia załogi. Przyjechał aż ze Świętoszowa na najwiekszy w regionie Piknik Wojskowy, zorganizowany wspólnie przez legnicką uczelnię i Ministerstwo Obrony Narodowej. Można było na własne oczy zobaczyć także inne elementy wyposażenia polskiej armii.

Trasę ze Świętoszowa do Legnicy Leopard pokonał na lawecie, eskortowanej przez pojazdy Żandarmerii Wojskowej. To kolos ważący 55 ton i spalający 700 litrów paliwa na 100 kilometrów. Na drodze potrafi rozpędzić się do 68 kilometrów na godzinę.

Poza Leopardem, dzieci i dorośli odwiedzający Piknik wojskowy mieli na wyciągniecie ręki kołowy wóz opancerzony krajowej produkcji Rosomak i i wóz moździerzowy Rak. Wszystkie pojazdy można było nie tylko obejrzeć z zewnątrz, ale też wejść do środka lub zobaczyć, jak się poruszają. Żołnierze pokazywali, na czym polega służba w wojsku, i zachęcali cywili, aby sprawdzili swoje umiejętności w posługiwaniu się bronią na strzelnicach, wirtualnej i pneumatycznej. Głodni mogli się posilić legendarną wojskową grochówką. Takiej mama nie ugotuje.

To nie przypadek, że Collegium Witelona stało się dla Ministerstwa Obrony Narodowej partnerem przy organizacji największego w regionie Pikniku Wojskowego. MON od października pilotażowo realizuje w legnickiej uczelni program Akademia Cyber Mil, związany z cyberbezpieczeństwem.

- Dotychczasowa współpraca Ministerstwa Obrony Narodowej z Collegium Witelona jest modelowa – mówił podczas Pikniku Wojskowego płk. Cezary Winiarski z kierownictwa Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON. Podczas pikniku odczytał potwierdzający tę opinię list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka: „Dziękuję władzom Uczelni oraz wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego projektu” – napisał minister. – „To, co udo się wypracować w Collegium Witelona, wdrażane będzie w innych uczelniach wyższych w Polsce”

- Bardzo się cieszymy, że rozpoczęliśmy wspólnie z MON realizację projektu Akademia Cyber Mil. Mamy nadzieję na dalszą, dobrą współpracę – deklarował dr Karol Rusin, prorektor ds. rozwoju Collegium Witelona.

FOT. ZBIGNIEW GOL/ COLLEGIUM WITELONA

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-248601

Policjanci zatrzymali samochodowych złodziei

Read More →