AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego zbiera krew

Przez   /   26/04/2013  /   No Comments

Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie kontynuując swoją działalność społeczną oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej postanowiła zorganizować pierwszą zbiórkę krwi na terenie Uczelni. Akcja odbędzie się na UZZM już 11 maja w godzinach 9:00-16:00 i jest skierowana zarówno do studentów i absolwentów UZZM, jak i do lokalnej społeczności.

Lubińska Uczelnia przez ostatni miesiąc prowadziła na swojej stronie internetowej ankietę online, której celem było poznanie opinii studentów Uczelni na temat chęci zaangażowania się w zbiórkę krwi. Jak wynika z analiz, studenci bardzo pozytywnie są nastawieni do tego typu akcji społecznych na Uczelni i z chęcią chcieliby się w nią włączyć. Aż 90% ze studentów UZZM chce wziąć udział w akcji, a tym samym pragnie dołożyć małą cegiełkę do szczęścia innych. Z kolei 99% badanych uważa, że tego typu akcje społeczne powinny być organizowane na UZZM. Niektórzy nawet wyrazili swoją aprobatę do jeszcze częstszych akcji zbiórki krwi ? nawet dwa razy do roku. Dodatkowo z ankiety wynika, że aż połowa z badanych już wcześniej oddawała krew i z chęcią to powtórzy.

- Postanowiliśmy zorganizować po raz pierwszy w historii naszej Uczelni zbiórkę krwi, gdyż widzieliśmy taką potrzebę oraz chcieliśmy kontynuować naszą działalność społeczną ? tłumaczy Marta Dec, specjalista ds. promocji i marketingu UZZM. ? Do tej pory angażujemy się w działalność ekologiczną ? zbiórkę baterii na Uczelni ? oraz charytatywną, tzn. pieniądze zebrane z utylizacji zakrętek przekazujemy na rehabilitację dziecka z autyzmem. Sądzimy, że przyszedł czas na nową aktywność. A w związku z tym, że dużymi krokami zbliża się okres letni, ponownie mogą pojawić się braki w bankach krwi. Dlatego też postawiliśmy na organizację zbiórki krwi na naszej Uczelni. Głęboko wierzymy, że nasi studenci zaangażują się w akcję, a tym samym nasza inicjatywa spotka się z zainteresowaniem z ich strony, a akcja będzie systematycznie kontynuowana ? dodaje Marta Dec.

Jak zapewniają władze Uczelni ? akcja skierowana jest do studentów i absolwentów Uczelni, ale także do lokalnej społeczności, którą zachęcają do przyjścia 11 maja w godzinach 9:00-16:00 do lubińskiej Uczelni przy ul. Odrodzenia 21 i oddania 450 ml krwi. Ważne, by wziąć ze sobą dokument z aktualnym zdjęciem: Dowód Osobisty, Prawo Jazdy, Paszport, Książeczkę Wojskową, legitymację żołnierza wojskowego i być po lekkim, beztłuszczowym śniadaniu. Każdy kto odda krew otrzyma ekwiwalent energetyczny (napój i czekolady) oraz upominki od Uczelni.

Rejestracja i punkt poboru krwi
REJESTRACJA poprzedzająca pobór krwi będzie znajdować się na holu głównym Budynku UZZM. Z kolei PUNKT POBORU KRWI (Budynek przy ul. Odrodzenia 21, laboratorium chemii, sala nr 16 – wejście od ul. Traugutta).

Kto może być dawcą krwi?
Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18-tu do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, o wadze powyżej 50 kg, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Jednak są pewne rygory i przeciwwskazania, o których można przeczytać na stronie Uczelni (www.uzzm.pl)

JAK PRZEBIEGA ODDANIE KRWI ?
Oddanie krwi to trzy etapy, które musi przejść każdy Dawca. Zajmują one razem maksymalnie 45-60 minut.
1. Pierwszy etap to rejestracja i wypełnienie specjalnego formularza. Niezbędny jest też dokument tożsamości z aktualnym zdjęciem i numerem PESEL.
2. Drugi etap to badania laboratoryjne i lekarskie, które kończą się kwalifikacją do oddania lub dyskwalifikacją, która uniemożliwia oddawanie krwi czasowo lub na stałe. Przed wizytą w gabinecie lekarskim pobierana jest próbka krwi w celu sprawdzenia poziomu hemoglobiny.
3. Trzeci etap to oddanie krwi, po uprzednim umyciu i zdezynfekowaniu przedramienia, założeniu fartucha ochronnego i ochraniaczy na buty.
4. Wypocznij jeszcze przez około 10-15 minut i odbierz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz odebrać też zaświadczenie do pracy.

FAKTY dot. zbiórki krwi:
? Cały proces oddawania krwi trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.
? Większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą, a samo oddawanie krwi jest bezbolesne.
? Oddanie 450ml krwi pełnej nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia przeciętnego dorosłego i zdrowego człowieka, którego waga ciała jest nie mniejsza niż 50kg. Aby wyeliminować ryzyko w przypadkach szczególnych, każdy dawca przed oddaniem, wypełnia ankietę i przechodzi kwalifikacyjne badanie lekarskie.
? Tylko jednorazowy sprzęt używany jest podczas donacji. Nie obawiaj się zarażenia wirusem HIV.
? Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazaniem do oddania krwi.

Wszystkie informacje na temat zbiórki krwi na UZZM można uzyskać pod nr tel. (76) 749 89 25 lub e-mailowo: promocja@uzzm.pl

Liczymy na Wasze mocne zaangażowanie. Wierzymy, że wspólnie możemy osiągnąć wiele i pomóc innym!

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2531 dni temu dnia 26/04/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 26, 2013 @ 11:33 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

ROSS-LOGO-CLAIM_2_522c8817-92f3-43cd-8680-acc087df49cc

Rossmann przekaże ponad 82 tys. kremów do rąk szpitalom walczącym z koronawirusem

Read More →