Kilkanaście instytucji, stowarzyszeń i klubów sportowych zgłosiło się do konkursu na najlepszą prezentację grupy podczas piątkowego korowodu, który otworzy Dni Złotoryi. Powalczą o nagrodę w wysokości 3 tys. zł, ustanowioną przez złotoryjski ratusz po raz pierwszy. Są jeszcze do wypożyczenia średniowieczne stroje, w które mieszkańcy mogą się przebrać na tradycyjny pochód.
Termin na zgłoszenie udziału w zabawie upłynął w poniedziałek 25 maja. Do rywalizacji mogły przystąpić wszystkie złotoryjskie instytucje, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, kluby sportowe i placówki oświatowe – poza grupą przedstawiającą Urząd Miejski w Złotoryi. Ostatecznie na liście konkursowej znalazło się 13 uczestników konkursu: Stowarzyszenie Historyczne 3. Pułku Piechoty Legionu Irlandzkiego Cudzoziemskiego i 2. Pułku Piechoty i Artylerii Pieszej Księstwa Warszawskiego z Krotoszyc, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejska Biblioteka Publiczna, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Żłobek Miejski z Grupami Przedszkolnymi, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej, Fundacja Animus, Złotoryjski Klub Fotograficzny przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Złotoryjskiej, Fundacja Rozwoju Człowieka TROOD, Sportowa Akademia Taekwon-do, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Złotoryja, Stowarzyszenie Sportowego Wyciskania Sztangi Leżąc Wilkołak oraz Klub Sportowy Aurum Kobud.
Najlepszą i najciekawszą prezentację wskaże komisja konkursowa, która będzie pracować w trakcie korowodu. Pod ocenę weźmie walory promocyjne prezentowanej grupy, jakość i estetykę oraz atrakcyjność i kreatywność prezentacji. Ogłoszenie wyników odbędzie się w niedzielę 31 maja, podczas finału Dni Złotoryi.
Polskie Bractwo Kopaczy Złota posiada jeszcze do wypożyczenia stroje z epoki, głównie dla młodzieży w wieku 14-16 lat. Przebrania można wypożyczać codziennie między godz. 9 a 17 w siedzibie PBKZ przy pl. Lotników Polskich 3a.
Tradycyjny korowód mieszkańców ulicami starówki co roku otwiera święto miasta. To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Dni Złotoryi, symbol imprezy, który ma duże znaczenie integracyjne. Począwszy od 2011 r., w którym miasto obchodziło jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich, w kolorowym pochodzie biorą udział nie tylko przebrani w stroje z epoki członkowie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota i samorządowcy oraz uczniowie szkół, ale również grupy mieszkańców i pracownicy zakładów pracy, którzy opracowują własną prezentację.
Podczas Dni Złotoryi na mieszkańców i gości czeka szereg atrakcji: koncerty znanych zespołów muzycznych (TSA, Video, Sami), przedstawienia plenerowe, zawody sportowe, rywalizacja strongmanów, piknik strzelecki, pokaz świateł laserowych, Festiwal Książnicy czy próba bicia rekordu Guinnessa w układaniu monet jednozłotowych.
Program Dni Złotoryi:
Źródło: Urząd Miasta w Złotoryi