Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kolejna wodna uchwała łamała prawo. Teraz Jawor

Przez   /   14/03/2018  /   No Comments

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił na wniosek prokuratury kolejną uchwałę o dostarczanie wody i ścieków. Tym razem chodzi o Jawor. Podobnie jak w przypadku uchylonej wcześniej uchwały Rady Gminy Miłkowice WSA uznał, że gmina nie może żądać, by odbiorcy ponosili koszty przyłączenia do sieci wodociągowej.

W listopadzie 2017 r. prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Jaworze nr LIX/300/05 z dnia 30 listopada 2005r. w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. WSA uznał skargę za zasadną.

Jakie zapisy z jaworskiej uchwały zakwestionował prokurator? Po pierwsze, przyjęcie, że przyłączenie odbiorcy do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej jest odpłatne, mimo, ze ustawa nie przewiduje tego rodzaju obowiązku. Po drugie, przyjęcie, że osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci zobowiązana jest przedłożyć dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, podczas gdy przepisy zrównują uprawnienia podmiotu posiadającego tytuł prawny do nieruchomości z uprawnieniami podmiotu korzystającego z nieruchomości bez uregulowanego tytułu prawnego w zakresie możliwości uzyskania warunków przyłączenia do sieci, a dalej korzystania z wody i odprowadzania ścieków.

Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności zakwestionowanej części uchwały. Wyrokiem z dnia 13 marca 2018 r. sygn. II SA/Wr 838/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podzielił stanowisko prokuratora w całości i unieważnił zaskarżoną uchwałę w części objętej skargą.

Miesiąc wcześniej podobny wyrok zapadł w sprawie uchwały Rady Gminy, która po swojemu definiowała pojęcia „odbiorca”, „przedsiębiorstwo”, „wodomierz”, „wodomierz dodatkowy”. WSA zgodził się z prokuratorem, że nie wolno uwarunkowywać przyłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnej od uprzedniego wyrażenia zgody na wybudowanie takiego przyłącza. Za bezprawne uznał także nałożenie na odbiorcę obowiązku wybudowania urządzeń.  Zakwestionował zapisy uzależniające ustalenie warunków przyłączenia od zawarcia umowy regulującej tryb i zasady odpłatnego przyjęcia urządzeń wybudowanych przez odbiorcę.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2438 dni temu dnia 14/03/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 14, 2018 @ 2:50 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Koniec sporu zbiorowego w MOPS Legnica. Jest porozumienie

Read More →