Co połączyło Teatr Avatar z Europejską Stolicą Kultury? Po prostu most! A dokładniej projekt MOSTY realizowany przez biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016, do którego aplikowali z sukcesem legniccy artyści z Avatara.
Miasta noszące tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok stają się kulturalnymi centrami Europy. Ten czas wypełniony jest festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystyczno-kulturalnymi, które skupią uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju, ale również całego kontynentu. Jest to zarówno wielki prestiż dla Wrocławia, zwycięzcy roku 2016, jak i dla regionu, który ma szansę zaistnieć w świadomości zagranicznych gości.
Widząc okazję do wzmocnienia więzi kulturalnych z Wrocławiem, Teatr Avatar ubiegał się o otrzymanie grantu ze wspomnianego projektu MOSTY, polegającego na znalezieniu ciekawej historii, która będzie inspiracją do przejęcia i zaadoptowania wrocławskiego mostu przez grupy młodych ludzi i stworzenie kulturalno-artystycznego wydarzenia, które zostanie zrealizowane na wybranym moście w czerwcu 2015 roku. Artystyczną opiekę nad programem sprawuje kurator ESK ds. perfomance, Chris Baldwin z Wielkiej Brytanii, pedagog, pisarz i znany reżyser, a realizacja projektu zbiegnie się z momentem ogłoszenia całościowego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Po przejściu aż 3 etapów eliminacji, Avatar otrzymał dofinansowanie, a projekt planuje rozbudować o dodatkowe działania na Moście Zakochanych w ciągu ulicy Kartuskiej w Legnicy. Będzie to możliwe dzięki współpracy Urzędu Miasta Legnica oraz Legnickiego Centrum Kultury.
Wedle założenia, celem projektu będzie odnalezienie magii w zwyczajności za pomocą rozbudowanej symboliki mostu. Z pozoru prosty element architektoniczny, który ma konkretne zadanie ułatwiania transportu może być równoznacznie płaszczyzną wielu duchowych doświadczeń. Głębokich rozmyślań nastolatków wychylając się nad nurtem Odry, czy Kaczawy, spojrzeń zakochanych par przypinających kłódki pieczętujące ich miłość do żelaznej konstrukcji, czy westchnień starszych osób wspominających dzieje swego życia. Każdy widzi most na swój sposób, interpretuje go przez pryzmat swych uczuć i swej wyobraźni. Małej dziewczynce kojarzy się on z grzbietem ogromnego smoka, natomiast dojrzały mężczyzna podziwia kunszt pracy kuźniczej dodając do tego wyobrażenie korpulentnego kowala o nadludzkiej sile, który posiada absolutną kontrolę ciała i włada precyzją.
Jak zgodnie twierdzą artyści z Avatara: “Mosty gromadzą w sobie dziesiątki znaczeń, z tej przyczyny stanowią szczególnie wdzięczne obiekty pod artystyczne wizje.”
Źródło: Teatr Avatar
FOT. TEATR AVATAR