Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ewa Szymańska chce karać sędziów, którzy się postawią

Przez   /   13/12/2019  /   7 Comments

Legnicka posłanka Prawa i Sprawiedliwości Ewa Szymańska występuje jako współautorka projektu ustawy, która ma uciszyć sędziów i uśmierzyć rodzący się w sądach bunt. Kontrowersyjny projekt pojawił się w Sejmie w symbolicznym momencie: nocą z 12 na 13 grudnia,  38. lat po tym, jak komuniści wprowadzali stan wojenny.

Projekt został wniosiony jako poselski, co skraca ścieżkę legislacyjną. Wśród 32 nazwisk wnioskodawców jest nazwisko legnickiej posłanki Ewy Szymańskiej. To nie pierwszy kontrowersyjny projekt PiS-u, który Szymańska firmuje. W lipcu 2017 roku była była w grupie 49 posłów-wnioskodawców budzącego społeczne protesty projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, ostatecznie zawetowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. We wrześniu 2019 roku z innymi politykami PiS-u zgłosiła projekt specustawy ułatwiającej budowę kopalni węgla w regionach, gdzie – jak np. w okolicach Legnicy – takie inwestycje wzbudzają opór samorządów i mieszkańców.

W złożonym nocą projekcie Szymańska z resztą wnioskodawców proponują ostre represje wobec pracowników wymiaru sprawiedliwości, którzy będą próbowali zastosować się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i – na przykład – jak sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna badać legalność nowej Krajowej Rady Sądownictwa lub Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym. Ustawa ma uciszyć niepokornych sędziów oraz prokuratorów. Ewa Szymańska chce ich karać za obronę niezależności wymiaru sprawiedliwości.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 316 dni temu dnia 13/12/2019
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 18, 2019 @ 3:47 pm
 • W dziale: wiadomości

7 komentarze

 1. Lustrator pisze:

  banas to patologia ktora trzeba zniszczyc niszczac konstytucjea ktora samemu sie wstawiło w urzad.I ktorego dzialanie było znane od roku ale nie robiło najmniejszego wrazenia na nikim z rzondu..No fajne i jakie mondre.Co do sedziego Juszczyszyna zanim ogladnie sie TVP dobrze jest porozmawiac z dluznikiem ktoremu ten bezdomny nie oddał pieniedzy.Reszta bez zmian .Scieki regulowac, uczyc sie a najlepiej…spi..lac.

 2. Legniczanin pisze:

  Do Lustratora…
  Od regulowania ścieków jest Trzaskowski!

  Banaś to patologia, która musi zostać pilnie wyrugowana.

  Jednak nieskuteczność prawa wobec członków pewnych korporacji oraz prominentnych polityków to gangrena niszcząca polskie społeczeństwo.

  Taki sędzia Juszczysz… niby obrońca sędziokracji a gość ma krew na rękach a dokładnie dopuścił się zbrodni sądowej !!! Ten łajdak w sędziowskiej todze nie dopełnił obowiązków i cały majątek człowieka, który nie spłacił resztki zobowiązania został zlicytowany za cenę wadium. Dłużnik stracił wszystko pomimo, iż jego dług stanowił mniej niż 5% zlicytowanej nieruchomości. Człowiek po dwóch latach zmarł jako bezdomny. I takie szumowiny mają prawo orzekać o losach ludzi????

 3. Lustrator pisze:

  jest nadzieja ze pogonia i szymanska ale wtedy juz nie bedzie jej nikt du…y chronił.O czym szymanska jeszcze nie wie?

 4. Lustrator pisze:

  i powaznie panie legniczanin kazdy ewentualne uchybienie w pracy sedziow powinno skutkowac tak jak w sprawie banasia generalnym roz..eniem wszytkiego w tym konstytucji.Wy naprawde tylko scieki regulowac…..

 5. Monteskiusz pisze:

  “O duchu praw” to klasyka a więc książka na którą wszyscy się powołują a nikt nie czytał. Otóż drogie nieuki w różnokolorowych togach musicie wiedzieć, iż zasada trójpodziału władzy jest nierozerwalna z zasadą wzajemnej kontroli różnych organów tej władzy. Monteskiusz napisał, iż “władza sprawowana z nadania suverena przez tego suverena musi być kontrolowana”! To znaczy, iż wybieramy władzę ustawodawczą a ta wybiera wykonawczą… Za efekty swoich działań te władze co cztery lata weryfikowane są przed urnami wyborczymi. Co więcej, władza sądownicza poprzez sprawnie działający TK patrzy na ręce władzy ustawodawczej a poprzez sprawne sądy patrzy na ręce władzy wykonawczej.
  A jak jest realizowana kontrola nad władzą sądowniczą? Suveren jej nie wybiera a więc kontrola musi być pośrednia poprzez władzę wykonawczą lub ustawodawczą. Stąd oczywistym jest, iż KRS jako najwyższy organ władzy sądowniczej winien być ustanawiany przez kadencyjnych polityków. Również sądy dyscyplinarne muszą przestać być sądami kolesiowskimi jak miało to miejsce dotychczas a sędziowie winni ponosić osobistą odpowiedzialność również za oczywiście wadliwe orzeczenia.
  I ostatnia kwestia… czy Sąd Najwyższy może kwestionować ustawę powołującą Izbę Dyscyplinarną???
  NIE. Sąd nie jest od oceniania prawa a wyłącznie od nadzoru nad jego przestrzeganiem w myśl zasady”dura lex sed lex” nawet jeżeli ów lex est stupid (głupie prawo).

 6. Legniczanin pisze:

  Idea szczytna i bardzo potrzebna, ale po owocach ich poznacie….

  Wracając w tym kontekście do niedawnego tematu aresztowanego legnickiego komornika… należy się zastanowić czy ten przestępczy proceder nie trwał zbyt długo?
  Dlaczego jak się okazuje oczywiście zasadne skargi adresowane do Prezesa Sądu Okręgowego przez ostatnie trzy lata były przez ten sąd ignorowane?
  Należy się zastanowić czy pieniaczem był facet, który swoją determinacją doprowadził do aresztowania Rafała O. czy też osoby niekoniecznie właściwe sprawują w Legnicy urzędy sędziowskie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

5e95b277c7755_o_full

KGHM robił za słup w maseczkowym przekręcie?

Read More →