PWSZ2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Szpila Satyrykonu dla Jana Peszka. I co jeszcze ma moc?

Przez   /   06/11/2023  /   No Comments

Za “niekoniunkturalne podejście do sztuki” Jan Peszek – wybitny aktor – został 19. laureatem Szpili Satyrykonu.

Szpile Satyrykonu są przyznawane za otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata czy za działania poruszające intelekt społeczny. Wyboru laureatów dokonuje corocznie zmieniająca się kapituła, reprezentująca polskie środowiska opiniotwórcze. Dotychczas w skład jej weszli: Artur Andrus, Rafał Bryndal, Piotr Cieplak, Sylwia Chutnik, Magda Czapińska, Mikołaj Lizut, Jerzy Kisielewski, Grzegorz Miecugow, Tomasz Olbratowski, Wojciech Orliński, Andrzej Pacuła, Agata Passent, Magda Piekarska, Marek Przybylik, Mirosław Ratajczak, Łukasz Rostkowski (LUC), Justyna Sobolewska, Janusz Weiss, Piotr Bukartyk, Andrzej Poniedzielski, Michał Nogaś, Stanisław Tym i Grzegorz Szczepaniak. Niektórzy z wymienionych godzili się kilkakrotnie uczestniczyć w pracach kapituły.

Nominacje do wyróżnienia w tym roku otrzymali: Matylda Damięcka, Jacek Fedorowicz, Wojciech Fiedroczuk, Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski, za podcast „Mówi się”, Szymon Majewski, Grzegorz Markowski (Szkło Kontaktowe TVN), Jan Peszek oraz Teatr Potem O Tem.

W skład tegorocznej kapituły weszli: Artur Andrus, Katarzyna Kasia, Joanna Kołaczkowska, Jarosław Mikołajewski oraz Marta Bilejczyk-Suchecka -
dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Jan Peszek ur.1944) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, jest także pedagogiem i reżyserem. Rozgłos przyniosły mu role w spektaklach m.in. Mikołaja Grabowskiego, Rudolfa Zioły, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego, Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty, Michała Zadary. Wyzwania w sztuce nie znają dla niego metryki.

Dotychczasowi laureaci wyróżnienia:

  • MARIA PESZEK i MAREK RACZKOWSKI – za działania poruszające intelekt społeczny (2013)
  • ROBERT GÓRSKI i TYMON TYMAŃSKI – za działania poruszające intelekt społeczny (2014)
  • MICHAŁ WALCZAK i MACIEJ ŁUBIEŃSKI – jako twórcy „Pożaru w burdelu” oraz MARIA CZUBASZEK – za działania poruszające intelekt społeczny (2015)
  • JOANNA KOŁACZKOWSKA – za kunszt improwizacji i wbijanie szpil tam gdzie trzeba oraz WOJCIECH MŁYNARSKI za twórczość, z którą przetrwamy każdą paranoję… (2016)
  • ROBERT GÓRSKI – za „Ucho prezesa” (2017)
  • MACIEJ STUHR – za to, że ma odwagę mówić to co myśli. Uroczy artysta, przyzwoity człowiek (2017)
  • STANISŁAW TYM – za skuteczne dbanie o naszą higienę psychiczną oraz HENRYK SAWKA za książkę “Hatakumba w rysunkach….” (2018)
  • PIOTR BUKARTYK za trzymanie ręki na pulsie wydarzeń i komentowanie ich piosenkami radiowymi oraz ANDRZEJ PONIEDZIELSKI za twórczy pesymizm (2019)
  • WOJCIECH MANN za wierność zasadom, entuzjazm, mądre puenty (2020)
  • ZESPÓŁ SZKŁA KONTAKTOWEGO za klasę, wyborne podszepty i komentarze (2021)
  • ARTUR ANDRUS za ujmujące rymy i klasę w czystej postaci (2022)

Uroczystość wręczenia Szpili będzie miała miejsce 9 listopada 2023 r. o godz. 18.00 w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11), gdzie odbędzie się wernisaż wystaw Satyrykon 2023 oraz Szkic ma moc.

To już kolejny rok, gdy Muzeum Karykatury gościć będzie u siebie międzynarodową wystawę poświęconą rysunkowi satyrycznemu. Tym razem połączymy w jedną wystawę dwa konkursy organizowane w ramach legnickiego festiwalu Satyrykon. Obok konkursu głównego zostaną pokazane także prace z konkursu szkicowników “Szkic ma moc”.
Wystawa “Szkic ma moc” to przegląd rysunku satyrycznego z całego świata, prezentująca nowe trendy i tendencje. To, co świeże i gorące szczególnie widać w szkicownikach. Gości warszawskiej wystawy będziemy zachęcać do rysowania – do tworzenia własnych szkicowników. W głównej sali umieścimy stół, przybory do rysowania i specjalnie przygotowane wystawowe notesy.
Wystawie będą towarzyszyć warsztaty rysunkowe dla uczniów i licealistów oraz autorski warsztat „Rysunki w zeszycie” prowadzone przez Krzysztofa Gawronkiewicza.

SATYRYKON to największa w Polsce impreza poświęcona rysunkowi satyrycznemu, organizowana nieprzerwanie od 45 lat, która jednocześnie trzyma rękę na pulsie nowych trendów. Jest konkursem otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i plakacistów. W tym roku prace oceniano w dwóch kategoriach: EGO (tegoroczny temat) oraz tradycyjnie ŻART i SATYRA. Na konkurs wpłynęło 2523 prac 768 autorów z 67 krajów świata. Najważniejsze trofeum Grand Prix Satyrykonu 2023 otrzymała praca „Czołg” autorstwa Grzegorza Myćki, artysty grafika pochodzącego z Poznania. Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 100 prac, wśród nich prace twórców uznanych w Polsce i na całym świecie, m.in. Agim Sulaj (Włochy), Paweł Kuczyński (Polska), ARES (Kuba), Szymon Szymankiewicz (Polska) czy Sergey Sichenko (Izrael).

SZKIC MA MOC to konkurs na szkicowniki, który od trzech lat towarzyszy konkursowi głównemu i jest skierowany do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych. W tym roku zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania. W szranki stanęła rekordowa liczba 436 uczestników – prawie dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji. Na wystawie zostanie pokazane 128 szkicowników. Będą to szkicowniki czołowych nazwisk młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu, jak również młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem artystycznym.

Wystawa czynna od 10 listopada do 31 grudnia 2023 r.  Wernisaż wystawy – 9 listopada 2023, godz. 18.00.

Źródło: Legnickie Centrum kultury

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 416 dni temu dnia 06/11/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 6, 2023 @ 2:06 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →