Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Głomb do prezydenta i marszałka: Dogadajcie się!

Przez   /   09/11/2023  /   25 Comments

Niepewna sytuacja finansowa zabija jedną z najlepszych scen teatralnych w Polsce. Półtora roku po wywołaniu kryzysu przez prezydenta Legnicy, Teatr Modrzejewskiej nie jest ani o jotę bliżej stabilizacji. Jego dyrektor opublikował dziś list otwarty do gospodarza miasta Tadeusza Krzakowskiego i marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego, by przestali udawać, że tego nie widzą.

“Drogi Cezary, Tadeuszu, dogadajcie się, proszę” – pisze w liście otwartym dyrektor Jacek Głomb. “Nie może być tak, że jeden z najlepszych teatrów w Polsce tkwi od prawie półtora roku w bałaganie, który uniemożliwia jakiekolwiek planowanie; cierpią na tym widzowie i pracownicy Teatru, urzędnicy zaś zawsze mają czas.”

Dyrektor zdaje sobie sprawę, że z dogadaniem się może być problem – świadczy o tym zerowy efekt rozmów, jakie od lipca 2022 roku prowadzili odpowiedzialni za kulturę dolnośląski wicemarszałek Krzysztof Maj i zastępca prezydenta Legnicy Krzysztof Duszkiewicz. Dlatego Jacek Głomb zgłasza wniosek, aby od 1 stycznia 2024 roku teatr zmienił nazwę na Dolnośląski Teatr im. Heleny Modrzejewskiej i przynajmniej tymczasowo był w całości finansowany przez samorząd województwa. Ma nadzieję, że w przyszłości – po kwietniowych wyborach samorządowych – możliwe stanie się podpisanie trójstronnej umowy na finansowanie sceny w Legnicy przez nowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nowe władze województwa oraz nowe władze miasta.

“Ta swoista “trojpolówka”, w której na utrzymanie i działalność artystyczną Teatru składają się państwo, region i miasto, byłaby rozwiązaniem prekursorskim i modelowym. W Polsce nie ma tak prowadzonego teatru. Świadczyłoby to o odpowiedzialności tych trzech podmiotów za jedną z najciekawszych scen w Polsce. Ale na razie jest pilna potrzeba działania doraźnego i stąd mój wniosek. Panie Marszałku, Drogi Cezary, Panie Prezydencie, Tadeuszu, nie mamy już czasu, każdy dzień działa na niekorzyść teatru, odbija się na atmosferze pracy, wpływa na ostatnie moje decyzje (np. zawieszenie prac nad realizacją najnowszej premiery – spektaklu “Czysta biała rasa”). W tym chaosie nie da się pracować.” – czytamy w liście otwartym, który został dziś odczytany na konferencji prasowej w Teatrze Modrzejewskiej (skan całego dokumentu na końcu artykułu).

- Ten list wynika z mojej determinacji i chęci przecięcia węzła gordyjskiego, bo sytuacja zaszła za daleko – mówi Jacek Głomb.

Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka Dolnego Śląska, nie chciał “na gorąco” odnosić się do listu, który jeszcze fizycznie nie dotarł do urzędu. Deklaruje jednak, że przekaże nam stanowisko władz Dolnego Śląska w tej sprawie.

Przypomnijmy: w czerwcu 2022 roku prezydent Legnicy wypowiedział marszałkowi Dolnego Śląska umowę na współprowadzenie Teatru Modrzejewskiej, a od 1 stycznia 2023 roku zaprzestał przekazywania dotacji (1,5 mln zł rocznie) na ten cel. W budżecie placówki powstała dziura, którą na krótko udało się załatać we wrześniu, gdy Sejmik Województwa Dolnośląskiego w zastępstwie prezydenta Legnicy przeznaczył dodatkowe 1,5 mln zł na bieżące funkcjonowanie teatru. Potem Legniccy radni podjęli uchwałę o przekazaniu marszałkowi 1 mln zł  na teatr, ale te pieniądze nie wpłynęły do Modrzejewskiej. Jacek Głomb sądzi, że marszałek może je potraktować jako częściowy zwrot sumy, którą był zmuszony wyłożyć za miasto we wrześniu.

Przed 2023 rokiem dotacje z urzędu marszałkowskiego i ratusza szły na pokrycie wynagrodzeń dla liczącej 80 osób załogi Teatru Modrzejewskiej i koszty stałe (np. rachunki za energię, wodę, ogrzewanie etc.). Cala działalność artystyczna ( w tym premiery) była finansowana z grantów dodatkowo pozyskiwanych przez dyrekcję. Ten model finansowania runął w momencie, kiedy w czerwcu 2022 r. prezydent Legnicy wymówił umowę z 2009 roku na prowadzenie Teatru Modrzejewskiej z marszałkiem jako wspólnej instytucji kultury.

- Żeby nasz Teatr mógł podstawowo funkcjonować winien mieć 10 mln zł dotacji, nie ważne z jakiego (jednego czy trzech źródeł) – informuje Jacek Głomb.

W 2023 r. cała dotacja, jaka trafiła do Teatru Modrzejewskiej, to 7,5 mln zł. Nawet po doliczeniu przychodów (1,5 mln zł) budżet się nie spina. Symbolem kryzysu stało się ograniczenie liczby premier z 5-6 w sezonie do 2 lub 3. Każda z nich jest wydarzeniem. Zdobywają uznanie widowni i krytyków, są obsypywane nagrodami na festiwalach czy przeglądach. Ale te artystyczne sukcesy nie skłaniają polityków do zadbania o stabilną podstawę finansową dla legnickiej sceny.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

25 komentarze

 1. Anonim pisze:

  polskiego.

 2. Anonim pisze:

  i to mieciu wszytko co jestes w stanie wymyslec przez 24 godziny. Grutulacje, w sam raz na narodowca.

 3. Widz pisze:

  Anonimku rozumek to jest czy juz nie ma?

 4. Anonim pisze:

  nawet jak ty to mowisz …jest flagom.

 5. Anonim pisze:

  ale rosumiem ze bedziesz wyrozumialy jak beda palic twoja.

 6. Anonim pisze:

  no wlasnie mieciu wiedzialem ze byles na marszu.

 7. Widz pisze:

  Anonimku nie porównuj flagi do chorągiewki.

 8. Anonim pisze:

  a tutaj takie kwiatki mieciu o was>>>>Marsz Niepodległości: tak potraktowano flagę Unii Europejskiej
  Do jednego z samochodów, który jechał na trasie marszu, przyczepiono dwie flagi: Unii Europejskiej i LGBT. Obie były ciągnięte po ziemi.

  Jak pokazano na zdjęciu opublikowanym przez agencję East News, flagę UE deptał następnie jeden z uczestników Marszu Niepodległości.

 9. Anonim pisze:

  mieciu go..no mie to obchodzi, ja z wiednia.I mam wlasna telewizje.

 10. Widz pisze:

  Panie Anonimie ciagle pan o tym języku nienawiści już niedugo będziemy mieć język miłości z zaciśnięta dłonią pana donalda i będziemy kochać sie na zabój , myśle że taką miłość wyznajesz.

 11. Anonim pisze:

  kolega z klubu sakiewicza bezpartyjny a jakze, nie dostał kasy mieciu?Moze stad ten wku..w i mowa nienawisci.

 12. Anonim pisze:

  na teatr nie ma, na lekarstwa dla dzieci nie ma>>>>>> 2021 roku konta jego stowarzyszeń zasiliły środki z Narodowego Instytutu Wolności (NIW) oraz z powołanego Funduszu Patriotycznego. Łącznie prawie 4,6 mln zł. Oto wysokość poszczególnych dotacji:

  Stowarzyszenie Straż Narodowa – 1 mln 700 tys. zł
  Stowarzyszenie Marsz Niepodległości – 1 mln 300 tys. zł
  Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska – 100 tys. zł
  Fundacja Dobrej Rady – 250 tys. zł
  Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości – 1 mln 882 tys. zł

 13. Anonim pisze:

  mieciu na teatrze nie znasz sie wiec obserwuj marsz idiotów.To twoi koledzy idom.

 14. antykomornik pisze:

  A debil znów swoje….
  Idź spać lustratorku, bo bredzisz od rzeczy! Artykuł jest o teatrze!

 15. Anonim pisze:

  Jak nie ma argumentów to pozostaje język nienawiści…!>>>ty mieciu pracujesz w TVP czy tylko czyscisz buty płemierowi???

 16. Anonim pisze:

  mieciu cos o niemcach napisz .No i komornikach.Na tym sie znasz biedactwo ty moje.

 17. antykomornik pisze:

  Jak nie ma argumentów to pozostaje język nienawiści…!
  Ciekawe kiedy i gdzie lustratorek był w teatrze. Pewnie korzystał z darmowych biletów od Głąba i nigdy innego teatru nie widział więc na tym kończy się wiedza tego miłośnika Melpomeny, bo ten teatrzyk to wyłącznie tragedia… A może tak wizyta u Talii o ile trafisz pod dobry adres? Serdecznie zapraszam do Wrocka jutro o 20 na kolację dla głupca.

 18. Anonim pisze:

  czuli legniczanin w tej samej kiecce.

 19. Anonim pisze:

  nastepny znafca tematu.Kolega widza jak widze.Ten sam poziom zadupia.

 20. antykomornik pisze:

  Prywatne teatry funkcjonują bez dofinansowywania a bilety należy kupować w przedsprzedaży lub u “konika”.

  Pseudo awangardowość tego teatrzyku oraz ubabranie polityczne w doborze repertuaru pozbawiła go szerokiej widowni. W rzeczywistości część biletów rozdawanych jest wśród kolesi, bo inaczej wiatr gwizdałby na pustej widowni. Nie oczekuję poziomu Martyniuka, ale coś z klasyki europejskiej, szczególnie w wymiarze komediowym byłoby wskazane….

  Funkcja teatru w okresie ostatnich pięćdziesięciu lat mocno ewaluowała, a ten teatr ani nie jest moralizatorski ani nie jest nośnikiem pozytywnych trendów, bo cóż dla tego społeczeństwa miałyby wnosić historyki z brunatnymi koszulami w tle?

  W tym kontekście może warto pokusić się o repertuar dla zgnuśniałego Polaka niż naturalizowanego w niemczech wyznawcy allaha….

 21. antykomornik pisze:

  Jak zwykle dyskusja z lustratorem na wysokim poziomie….

 22. Anonim pisze:

  a o czym tym razem pie..lisz mieciu??

 23. do lustrator pisze:

  Anonimku Aniu.Zenek dla ciebie i posłuchasz w ciszy bo nie masz kolegów

 24. Anonim pisze:

  mieciu ten teatr nie jest nakierowany na ciebie.Martyniuk to sala obok .Tam znajdziesz kolegów.

 25. Widz pisze:

  Po takim kierownictwem to lepiej zamknąć ten teatrzyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

445746453_969909658471270_8653720873677195199_n

“Świat Zagadka” Małgorzaty Bulandy w Muzeum Śląskim

Read More →