Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

„Szkice Legnickie” budują zbiorową pamięć legniczan

Przez   /   14/11/2014  /   No Comments

Przed kilkoma dniami, podczas inauguracji nowej Czytelni Naukowej w odrestaurowanej sali Legnickiej Biblioteki Publicznej, miała miejsce prezentacja najnowszego, XXXV tomu „Szkiców Legnickich”. Co czytelnicy mogą znaleźć w tym naukowym wydawnictwie?

Na zawartość, przygotowanego przez środowisko Towarzystwa Przyjaciół Nauk tomu, składają się artykuły, studia, recenzje, relacje i wspomnienia dotyczące różnych dziedzin i aspektów życia Legnicy, odtwarzające cząstkowy obraz dziejów miasta i regionu od czasów najdawniejszych do współczesnych, a tym samym przywracające, podtrzymujące i konstruujące pamięć zbiorową legniczan o ważnych momentach w rozwoju ich dzisiejszej „małej ojczyzny”.

Zasadniczą część tomu, którego redaktorem jest Wojciech Kondusza, tworzą dwa działy: „Studia i materiały” oraz dział zatytułowany „Kultura artystyczna Legnicy”. Spośród artykułów pierwszego działu na uwagę zasługuje monograficzny tekst Czesława Kowalaka, stanowiący podsumowanie jego wieloletnich badań nad losami powstańców wielkopolskich związanych po wojnie z naszym miastem i o formach upamiętnienia samego powstania w Legnicy.

Godnym polecenia czytelnikom jest artykuł Arkadiusza Malinowskiego o rozwoju przetwórstwa warzyw, ważnego ale wciąż mało znanego sektora gospodarki przedwojennej Legnicy. Przyniósł on miastu duży rozgłos (zwłaszcza przetwórstwo ogórków i kapusty) i dziś do jego tradycji chętnie w Legnicy się nawiązuje. Interesujący, nie tylko dla legniczan, będzie tekst Piotra Wołoszyna o zgrupowaniu wojsk radzieckich w Niemczech, dla których zaplecze stanowiły jednostki drugiego rzutu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej ze sztabem w Legnicy.

W dziale drugim pomieszczone zostały dwa ważne teksty. Autorem pierwszego jest Zbigniew Kraska. Jego artykuł ma charakter pionierski. Wskazuje na potrzebę i wytycza zakres badań o dziejach legnickiego środowiska plastycznego: jego genezie, sposobach funkcjonowania, potencjale artystycznym i społecznym znaczeniu. Proponuje wątki problemowe i zaprasza do dyskusji na temat sanacji życia plastycznego w Legnicy w kontekście istniejących realiów społeczno-gospodarczych.

Drugi artykuł autorstwa Rogera Piaskowskiego traktuje o uniwersalizmie sztuki na Śląsku w epoce schyłkowego baroku, widzianego przez pryzmat jednego dzieła sztuki o charakterze monumentalnym, jakim jest ołtarz główny w legnickiej katedrze. Wartością pracy jest ukazanie trwałej i od wieków niezmiennej obecności tego wyjątkowego dzieła sztuki w przestrzeni kulturowej Legnicy jako przykładu wspólnego dziedzictwa katolików i protestantów.

Prezentowany tom zamykają tradycyjnie wspomnienia, relacje, recenzje i kronika. Redakcja ma nadzieję, że wzbogaci on wiedzę o mieście, a także przyczyni się do rozbudzenia zainteresowania omawianymi kwestiami w różnych kręgach odbiorców.

źródło: UM Legnica

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3663 dni temu dnia 14/11/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 14, 2014 @ 11:07 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →