schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Profesor Szewach Weiss w Legnicy: Wybrałem Polskę

Przez   /   17/03/2017  /   No Comments

Profesor Szewach Weiss – były wiceprezydent Izraela, marszałek izraelskiego parlamentu oraz ambasador Izraela w Polsce – od  rana przebywa w Legnicy.- Czuję tu europejskość. Multikulturowość. Żydów prawie nie ma, ale czuję ich w powietrzu i kilku mam obok siebie -mówi. O godz. 17 Legnicka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z profesorem.   

Był dzieckiem Holokaustu. Gdy ktoś wspomina o Jedwabnem, Szewach Weiss zwykł podkreślać, że zna także inne stodoły. W jednej z nich, należącej do polskiego małżeństwa  Anny i Michała Górali, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - ukrywał się z matką podczas wojny. W Legnicy opowiadał, jak gestapo bagnetami badało słomę.

- Leżeliśmy głęboko – mówi. Wcześniej ukrywali się u Ukrainki, Julii Lasotowej, która jak Górale ma swoje drzewko w Yad Vashem. Potem u Marii Potężnej i jej syna Tadeusza oraz w ciasnej skrytce zrobionej przez ojca i w pewnej piwnicy.

- Szewach Weiss jako polityk narodził się właśnie tam, w piwnicy Borysławiu, między myszami i szczurami – opowiada były ambasador. Twierdzi, że ma duszę kosmopolityczną. Dlatego tak dobrze poczuł się w kosmopolitycznej, życzliwej mniejszościom Legnicy. Twierdzi, że czuje w tym mieście jakąś specyficzną solidarność, otwarty lokalny patriotyzm  (” To nas wzmacnia, panie prezydencie” – mówi do Tadeusza Krzakowskiego).

Gmina żydowska w Legnicy jest niewielka, liczy 38 osób. Ma na swoim utrzymaniu cmentarz żydowski. Organizuje cotygodniowe modlitwy sobotnie. Prowadziła kuchnię koszerną, dopóki i na nią nie brakło funduszy.

- W 2001 roku wybrałem Polskę jako miejsce mojej służby – mówił Szewach Weiss. – To było powrót do mojego dzieciństwa. Do tej niewielkiej żydowskiej diaspory, która tu została. Wracałem do cmentarzy i do “niecmentarzy”, bo większość Żydów, którzy zginęli w czasie niemieckiej okupacji, nie ma swojego cmentarza.

- Nasza historia w Polsce. Przecudna. Setki lat. Po okupacji niemieckiej to się zupełnie zmieniło – mówi Weiss.

Wbrew czarnym chmurom, jakie się zbierają nad Europą, wojnie na Bliskim Wschodzie, wynikom ostatnich wyborów w USA i wielu innym politycznym wydarzeniom z optymizmem patrzy w przyszłość. Nie podziela niepokoju o los świata. Będzie dobrze – powtarza. Choć jednocześnie zaznacza: – Każde dziecko, które umiera w Syrii, boli me serce. I mówię to jako Izraelczyk.

- Pan ambasador jest nazywany architektem. Architektem stosunków polsko-zydowskich – mówi Andrzej Idziak, prezes Fundacji ROJT, która zaprosiła profesora Weissa na Dolny Śląsk.

Warto posłuchać prof. Szewacha Weissa.  Dziś o godz. 17 w siedzibie Legnickiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej spotka się z legniczanami. Zapraszamy i polecamy!

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2790 dni temu dnia 17/03/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 17, 2017 @ 1:40 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

izabela p

To nie porwanie. Prokuratura o zaginięciu Izabeli P. na A4

Read More →