AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Student wymyślił inteligentną laskę dla niewidomych

Przez   /   02/12/2021  /   No Comments

Artur Salamon, student Inżynierii Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu buduje interaktywną laskę dla osób niewidomych. Wyposażona w czujniki odległości i sygnalizująca wibracją wykrycie przeszkód na drodze laska, ma na celu ułatwić niewidomym poruszanie się po mieście.

Projekt interaktywnej laski dla osób niewidomych i niedowidzących to temat pracy inżynierskiej Artura Salamona. Będzie ona powstawać pod okiem prof. Katarzyny Pentoś.
Student Inżynierii Bezpieczeństwa UPWr liczy, że na bazie budowanego właśnie prototypu, laska w przyszłości pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa osób niewidomych lub niedowidzących.
– Jestem pewien, że będzie ona przydatna w codziennym życiu osób, które mają problemy ze wzrokiem – podkreśla Artur Salamon i opowiada, że pomysł by stworzyć interaktywną laskę zrodził się w jego głowie dwa lata temu, kiedy pomagał osobie niewidomej dotrzeć na przystanek tramwajowy.
– Zrozumiałem wtedy z jakimi problemami mierzą się na ulicy osoby niewidome oraz ile czeka na nich zagrożeń. Niestety w tak dużym mieście jak Wrocław, jest wiele przeszkód, które mogą okazać się wręcz niebezpieczne dla osób niewidomych. Przykładowo rozrzucone po mieście hulajnogi elektryczne – tłumaczy.

Laska naszpikowana czujnikami

Student jest na etapie budowy prototypu urządzenia. Jak podkreśla ma już zakupione wszystkie materiały i gotowy projekt, który zakłada wyposażenie laski w sporo elektroniki.
Będą w niej czujniki odległości, a zamontowane w rękojeści silniki wibracyjne będą realizowały funkcję sygnalizowania wykrycia przeszkody. Zmienna modulacja sygnału w rękojeści pozwoli natomiast na oszacowanie w jakiej odległości jest wykryta przeszkoda.
Laska będzie też automatycznie włączała czerwone diody sygnalizacyjne po zmroku i będzie wyposażona w system „blue light” (polega on na emitowaniu wyraźnego światła niebieskiego na torze poruszania się co ma na celu zwrócenie uwagi na osobę niewidomą).
– W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa przemieszczając się skupia uwagę na telefonach, nie obserwuje otoczenia. System z racji tego, że światło skierowane jest na ziemię, sprawi, że zwrócimy uwagę na taką osobę, zwiększając tym samym jej bezpieczeństwo – mówi student UPWr i podkreśla, że jednym z podstawowych założeń projektu jest to, by jego urządzenie było zbudowane z niedrogich komponentów, tak aby każda chętna osoba mogła sobie pozwolić na jego zakup.

Źródło: UPWr

FOT. UPWR

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 57 dni temu dnia 02/12/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 2, 2021 @ 4:05 pm
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

feriemvquwmkfa1oe6tctihtfmvquwmkfa1oe6tctihtf,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Legnica przygotowała zajęcia i warszaty na ferie zimowe

Read More →