cichon
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Studenci z Legnicy uczą dzieci, jak dobrze myć ręce

Przez   /   12/03/2020  /   No Comments

Studenci należący do Kół Naukowych Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PWSZ im. Witelona w Legnicy oprócz działań badawczych zajmują się również edukacją zdrowotną. W roku 2019 Sekcja Pielęgniarska dołączyła do ogólnopolskiej kampanii „Mistrzostwa Mycia Rąk”, która uświadamia dzieciom jak ważna jest higiena rąk.

Głównym celem ich działań  jest nauka prawidłowego mycia rąk, ponieważ nawet dorośli bardzo często popełniają błędy przy tej czynności. Błędy to na przykład:

  • zbyt krótki czas – mycie krótsze niż 30 sekund,
  • rozprowadzenie mydła na suchych dłoniach,
  • niedokładne mycie rąk – omijanie przestrzeni międzypalcowych, wierzchu dłoni, paznokci,
  • używanie zbyt gorącej wody,
  • niedostateczne wysuszenie dłoni po ich umyciu.

Jak najwcześniejsze wyrobienie nawyków higienicznych u dzieci jest bardzo ważne. Mycie rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania wielu chorobom np.: zatruciom pokarmowym, grypie, chorobom pasożytniczym i skórnym. Niestety często jest bagatelizowana. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że pierwszą i najważniejszą profilaktyką w przypadku zarażenia koronawirusem jest właśnie częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła i wody. To właśnie dzięki myciu rąk zabijamy wirusa, jeśli znajduje się on na naszych dłoniach.

W trakcie spotkań edukacyjnych studenci starają się, poprzez materiały dostosowane do wieku dzieci, uświadamiać o konieczności przestrzegania higieny. Na zajęciach uczą prawidłowego mycia rąk. Ostatnio, dzięki uprzejmości firmy Shulke, dzieci mogły same sprawdzić, czy umyły dokładnie ręce, po uprzednim nałożeniu na nie preparatu ze specjalnym znacznikiem. Umieszczając je w lampie UV – miejsca na dłoniach zwilżone preparatem świecą na biało-fioletowo (dłonie w tym miejscu są czyste), natomiast miejsca do których płyn nie dotarł pozostawały ciemne (w tym miejscu dłonie pozostały brudne).
W trakcie zajęć studenci również przedstawiają zawód Pielęgniarki – jego ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób.

- Edukujemy dzieci korzystając z każdej okazji m.in. w trakcie Dni Otwartych w PWSZ im. Witelona w Legnicy ale również odwiedzamy szkoły, przedszkola i Ośrodki Wychowawcze w Legnicy i innych miejscowościach – informują studenci z legnickiej uczelni. Zachęcają do kontaktu. – Bardzo chętnie uczestniczymy w akcjach edukacyjnych, odpowiadają na zaproszenia, oczywiście jeśli tylko mamy możliwości czasowe. Zaproszenia można kierować do sekretariatu Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PWSZ im. Witelona w Legnicy.

FOT. PWSZ im. WITELONA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

ROSS-LOGO-CLAIM_2_522c8817-92f3-43cd-8680-acc087df49cc

Pomoc finansowa dla pracowników Rossmanna

Read More →