Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Sprawa legnickiej odkrywki w prasie zagranicznej

Przez   /   26/09/2013  /   No Comments

Po złożeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, krytyczne stanowisko wójt gminy Lubin Ireny Rogowskiejwobec rządowych planów budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego zostało zaprezentowane na stronach internetowych międzynarodowej organizacji na rzecz ochrony klimatu The Global Call for Climate Action.

W anglojęzycznej publikacji pt. ?Polish government facing charges for putting polluters first? (Polski rząd oskarżony o stawianie interesów firm – trucicieli na pierwszym miejscu) z 18.09.2013r. czytamy m.in.? .. Polski rząd stoi dziś wobec zarzutów ulegania interesom koncernów energetycznych i stawiania ich ponad bezpieczeństwo, dobrobyt i prawa lokalnych społeczności.
Premier Donald Tusk dąży do otwarcia nowej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w okolicach Lubina, w południowo-zachodniej Polsce co zostało uznane za bezprawne i niekonstytucyjne przez prawników oraz mieszkańców tych terenów. Społeczności lokalne, w 2009 r. głosowały nawet w referendum przeciwko planom budowy kopalni – co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że Polska ma najbardziej toksyczne oddziaływanie węgla w Europie, odpowiedzialne za 3600 przedwczesnych zgonów rocznie – ale wyniki (referendum) były po prostu zignorowane (przez polskie władze).
Wójt Gminy Lubin, Irena Rogowska, skrytykowała rząd za ponowne tworzenie strategii energetycznej w komunistycznym stylu, władze twierdzą, że to ?ochrona zasobów?, ale w rzeczywistości to nielegalnie nabycie prawa własności do ziemi, zduszenie rozwoju lokalnego i powolne unicestwienie lokalnych źródeł utrzymania.
Wójt Rogowska powiedziała: ?nasze gminy (od red.: gminy Kunice, Prochowice, Ścinawa Ruja, Miłkowice poparły na piśmie wniosek gminy Lubin do TK) są arbitralnie pozbawione prawa do samostanowienia. To absurdalne, że to nie gmina i jej mieszkańcy, zdecydują o swojej własności, ale potencjalny przyszły inwestor górniczy (od red.- tak brzmią zaskarżone w TK przepisy). “Ochronę złóż węgla brunatnego” znamy z czasów komunistycznych, tak naprawdę oznacza ona koniec dla rozwoju lokalnego i powolne zniszczenie naszych źródeł utrzymania.?

Przypomnijmy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożony przez Wójt Gminy Lubin na podstawie uchwały Rady Gminy Lubin z czerwca br. dotyczy zbadania zgodności z Konstytucją zapisów Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK), z których bezpośrednio wynika przymus wprowadzenia ochrony złoża węgla brunatnego ?Legnica? przed dalszą zabudową niezwiązaną z energetyką. We wniosku przygotowanym we współpracy z Ekologicznym Serwisem Prawnym z Krakowa znalazł sie zarzut, że wprowadzona ochrona, nieograniczona ani przedmiotowo, ani czasowo, fundamentalnie narusza istotę prawa własności ponieważ pozbawia właścicieli możliwości faktycznego rozporządzania ich własnym majątkiem. Szczególnie, iż zawęża prawo rozporządzania nieruchomościami wyłącznie na rzecz przyszłego inwestora górniczego.

Źródło: Urząd Gminy Lubin

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Mieszkańcy bronią geoparku UNESCO przed wiatrakami

Read More →