AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Spece od kradzieży maszyn rolniczych długo posiedzą

Przez   /   26/04/2013  /   No Comments

Prokuratura Rejonowa w Złotoryi uzyskała surowy wyrok skazujący w stosunku do trzech mężczyzn ze Szprotawy i okolic, którzy ukradli w Czechach dwie maszyny rolnicze o łącznej wartości ponad 443.000 zł i zaledwie po kilku godzinach zostali zatrzymani w miejscowości Stary Łom koło Złotoryi dzięki nadajnikowi gps zamontowanemu w jednej z nich.

Skazani to 36-letni Dominik S., jego brat 30-letni Paweł S. oraz ich kolega 29-letni Michał K. W styczniu 2012 r. ww. zaplanowali kradzież maszyn z terenu spółdzielni rolniczej w miejscowości Sonov w Czechach, położonej kilkaset metrów od dawnego przejścia granicznego w Tłumaczowie. W dniu 18 stycznia 2012 r. ukradli tam ciągnik rolniczy marki ?Case Magnum? o wartości 306.720 zł. oraz ładowacz rolniczy marki ?JCB? wart 136.320 zł. W drodze powrotnej Paweł S. stojąc na czatach informował o ewentualnych patrolach policji lub innych służb. Dominik S. kierował ciągnikiem popijając piwo. Michał K. jechał ładowaczem. Oskarżeni kilkakrotnie zatrzymywali się na postój celem dolania paliwa. Po raz trzeci w okolicy Starego Łomu. Tam zostali zatrzymani przez Policję. Nastąpiło to dzięki wyposażeniu ciągnika w urządzenie gps.

W toku postępowania ustalono, iż zarówno Michał K., jaki i Dominik S. byli już wielokrotnie wcześniej karani za przestępstwa przeciwko mieniu. Ww. można powiedzieć ?specjalizowali się? w kradzieży maszyn rolniczych i to nie tylko w kraju. Michał K. był karany za twego rodzaju przestępstwo na terenie Niemiec na bezwzględną karę pozbawienia wolności, której jeszcze nie odbył, a w stosunku do Dominika K. prowadzone było postępowanie karne o kradzieże maszyn w Niemczech.

Za dokonane przestępstwo groziła im kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

24 kwietnia 2013 r. przed złotoryjskim sądem zapadł w tej sprawie wyrok. Mężczyzn uznano za winnych.

Sąd skazał Michała K. na 5 lat pozbawienia wolności, a Dominika S., który dodatkowo prowadził ciągnik pod wpływem alkoholu na 6 lat pozbawienia wolności. Jedynie Paweł. S. skazany został na karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat próby. Sąd wymierzył mu karę 2 lat więzienia. Sąd orzekł też środek karny w postaci naprawienia w równych częściach szkody wyrządzonej czeskiej spółdzielni rolniczej poprzez zapłaty na jej rzecz kwoty po 1715,47 zł każdy.

Wyrok nie jest prawomocny.

Liliana Łukasiewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2531 dni temu dnia 26/04/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 26, 2013 @ 2:59 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →