Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Spadek w Hiszpanii – o czym warto pamiętać.

Przez   /   01/02/2023  /   No Comments

Gdy bliska osoba umiera w Hiszpanii, majątek oraz aktywa powinny trafić do spadkobierców. Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę i jak wyglądają etapy dziedziczenia. W tym poradniku znajdziesz wszystkie ważne informacje.

Spadek i prawo dziedziczenia

Kluczowym aspektem jest konieczność odnalezienia wszystkich składników masy spadkowej zmarłego. Mowa tu o rachunkach bankowych, nieruchomościach, akcjach, samochodach, polisach na życie oraz innych dobrach.  Hiszpańskie prawo mówi, że po śmierci cudzoziemca dziedziczenie rozpatrują przepisy związane z obywatelstwem. Ustawodawstwo polskie powinno więc regulować dziedziczenie Polaków w Hiszpanii.  Taki system tylko w teorii nie sprawia kłopotów. Spadek w Hiszpanii jest zupełnie inaczej rozpatrywany w innych krajach. Główną różnicą jest podział na spadkobierców obowiązkowych oraz przymusowych. Przez to spadkobierca nie ma prawa do swobodnego rozporządzania spadkiem i musi przekazać 66% spadkobiercom obowiązkowym, np. zstępnym i małżonkom.

Sprawdź, czy istnieje testament

Bardzo ważne jest ustalenie, czy zmarły pozostawił ostatnią wolę. Pamiętaj, że mogą istnieć dwa, a nawet więcej testamentów. Zdarza się, że w postępowaniu pojawia się testament, który obejmuje aktywa polskie oraz drugi dokument sporządzony do przekazania aktywów hiszpańskich. Testament hiszpański będzie ważny, jeżeli zostanie spisany właśnie w tym kraju i zarejestrowany w hiszpańskim rejestrze testamentów. Ponadto cudzoziemiec musi podpisać oświadczenie, że jego prawo pozwala na swobodne rozporządzanie testamentem. Jeżeli zmarły pozostawił jedynie polski testament, należy go przetłumaczyć na hiszpański język wraz z apostille. Ponadto do oświadczenia dołącza się akt zgonu, a niekiedy również akt małżeństwa i urodzenia. Należy również pamiętać o podatkach od spadków, które muszą być spłacone w ciągu 6 miesięcy. W przeciwnym razie naliczone zostaną kary.  W przypadku właściciela nieruchomości, który jest cudzoziemcem i nie pozostawi testamentu, majątek będzie rozdzielany z zachowaniem hiszpańskich zasad dziedziczenia.

Rejestracja testamentu w Hiszpanii

Przyjęcie spadku może dokonać się na podstawie aktu urzędowego przed notariuszem. Spadkobiercy bądź uprawnieni pełnomocnicy podpisują dokument o nazwie Escritura, czyli przyjęcie spadku. Znajduje się tam opis wszystkich hiszpańskich aktywów (rachunków bankowych, aut, udziałów czy nieruchomości). Na mocy obowiązującego prawa dochodzi do przypisania danego procentu spadku spadkobiercom uprawnionych do aktywów hiszpańskich.  Pamiętaj, że po podpisaniu dokumentów tytułowych, nieruchomości trzeba zarejestrować w księdze wieczystej i zaktualizować wpisy o nazwisko spadkobiercy. Kolejny krok to zapłata podatku od spadku. Wiele tu niuansów, które czasami dość trudno zrozumieć. Dlatego najlepiej skontaktować się z doświadczonym adwokatem, który udzieli niezbędnych wskazówek i pomoże rozwiązać nawet bardzo trudną sprawę. Zaufaj ekspertowi, a na pewno zaoszczędzisz wiele czasu.

– Materiał zewnętrzny

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 696 dni temu dnia 01/02/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 1, 2023 @ 7:37 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

plakat,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Legnicka wyprawa do Jakuszyc

Read More →