Każdy z nas na co dzień używa produktów sprzedawanych i przechowywanych w opakowaniach wykonanych z różnorodnych tworzyw sztucznych. Z tego względu tak ważne jest, aby było one solidne, wytrzymałe i bezpieczne dla naszego zdrowia. Jak sprawdzić, czy rzeczywiście spełniają te wymagania?
Gdzie wykorzystuje się takie opakowania?
Opakowanie z tworzyw sztucznych używane jest w wielu branżach. Idąc do sklepu, możemy się przekonać, jak wiele produktów zamkniętych jest w plastikowych pudełkach czy butelkach. Opakowania te mają zastosowanie przede wszystkim w:
- Przemyśle spożywczym
- Branży kosmetycznej
- Przemyśle budowlanym
- Chemii gospodarczej oraz motoryzacyjnej
Większość artykułów codziennego użytku zapakowana została za pomocą opakowań z tworzyw sztucznych, warto więc upewnić się, że są one solidne i bezpieczne.
Jakie warunki powinny spełniać opakowania z tworzyw sztucznych?
- Wytrzymałość
Głównym zadaniem opakowania jest ochrona tego, co się w nim znajduje. Musi więc ono być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Produkt zamknięty w plastikowej butelce nie powinien wyciekać ani tracić swoich właściwości np. z powodu nieszczelności. W tego względu ważna jest nie tylko jakość materiału, w którego zrobiono butelkę, ale również zakrętkę. Dotyczy to również kanistrów, w których transportuje się i przechowuje środki chemiczne czy płyny używane w mechanice lub budownictwie.
- Bezpieczeństwo
Wykorzystywane tworzywo bezwzględnie musi być również wolne od toksycznych składników. Produkty mające bezpośredni kontakt z człowiekiem lub żywnością powinny być dokładnie zbadane, zanim zostaną dopuszczone do użytku. Dla potwierdzenia ich bezpieczeństwa zleca się liczne testy i przyznaje certyfikaty.
- Ekologia
Obecnie niezwykle dużą wagę przywiązuje się do dbałości o środowisko i ochronie go przed szkodliwymi czynnikami. Choć tworzywa sztuczne większości osób kojarzą się z nie ekologicznymi produktami, producenci o dużej świadomości dokładają wszelkich starań, by działać na korzyść środowiska. Jednym ze sposobów jest tworzenie opakowań, które nadają się do recyklingu i po zużyciu mogą być ponownie wykorzystane. Innym jest dbałość o czystość produkcji – stosowanie bezpiecznych technologii, eliminowanie wycieków z linii produkcyjnych czy niedopuszczanie do powstawania zanieczyszczeń.
Takimi zasadami kieruje się m.in. GRUPA INCO S.A., producent opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak butelki PET, kanistry czy zakrętki i zamknięcia z polietylenu i polipropyleny. Wszystkie te produkty tworzone są z dbałością o jakość, potwierdzoną certyfikatami PZH oraz COBRO.
Pan redaktor doigrał się końcu i sam jest obecnie oskarżony w procesie karnym! Teraz można tylko pisać oskarżony redaktor Piotr K . To naprawdę przykry obraz .