schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Smacznie i zdrowo, czyli jak wybrać idealną dietę

Przez   /   29/08/2022  /   No Comments

Wybór idealnej diety to zadanie, które wymaga dozy odpowiedzialności. To, co spożywamy ma bowiem niebagatelny wpływ i na samopoczucie, i na zdrowie. Odpowiednio dobrane menu sprzyja utrzymaniu witalności. Jeśli czegoś w nim zabraknie, będzie zbyt ubogie lub przypadkowe, łatwo o takie skutki, które z pewnością nie idą w parze ze zdrowym stylem życia. Zwróć uwagę na kaloryczność

Idealna dieta zawsze będzie dostarczać nam przynajmniej taką ilość kalorii w ciągu dnia, która odpowiada dobowemu zapotrzebowaniu naszego organizmu. Nigdy mniej! Zapotrzebowanie to jest tak zwaną podstawową przemianą materii (PPM). PPM określa ilość energii potrzebnej organizmowi do utrzymania najważniejszych funkcji życiowych. Oddychanie, bicie serca, przemiany metaboliczne — wszystko to musi być napędzane pewną energią, bez której życie zwyczajnie nie byłoby możliwe. Dlaczego tak ważne jest, aby mieć tego świadomość? Ponieważ zbytnio rygorystyczne podejście do ograniczenia podaży kalorii, co często wynika z dążenia do osiągnięcia niższej masy ciała, stanowi jeden z podstawowych błędów. Spożywając tak mało jedzenia, że energii z niego nie wystarcza nawet na utrzymanie podstawowych funkcji organizmu, nie schudniemy w sposób zdrowy, a wręcz narazimy się na zaburzenia gospodarki hormonalnej i niewydolność narządów. Jeżeli chcemy pozostawać w zdrowiu, powinniśmy zapewnić sobie codziennie odpowiednią dawkę kalorii, obejmującą w całości PPM oraz pozostałą część przemiany materii — wg potrzeb. Dobierając więc codzienne menu, kierujmy się indywidualnymi wymaganiami kalorycznymi, nie modą, zdaniem znajomych czy zasłyszanymi “prawdami”.

Postaw na różnorodność

W diecie idealnej nie ma miejsca na monotonię. Tak zwanej monodiety, opartej w praktyce na przewadze jednego, dwóch składników nad innymi, z pewnością nie polecają dietetycy. Nie chodzi jedynie o to, że takimi posiłkami szybko się znudzimy. Bazując na dużej różnorodności potraw, zapewniamy sobie więcej witamin i minerałów. Nie tylko dostarczamy energii, ale też prawidłowo odżywimy nasze komórki. Częstym niedoborem jest niedostateczna ilość witamin z grupy B oraz żelaza, szczególnie wśród kobiet. Witaminy z grupy B wspierają układ nerwowy, procesy metaboliczne, układ odpornościowy. Znane są z oddziaływania na układ sercowo-naczyniowy. Tutaj prym wiedzie witaminy B3, inaczej PP oraz witaminy B6. Ta bierze udział w produkowaniu hemoglobiny. Sposobem na różnorodne menu jest dieta pudełkowa WygodnaDieta.pl. W jadłospisie znajdziemy między innymi pełne witamin i minerałów owoce i warzywa sezonowe. Oprócz bogatych składnikowo dań, dzięki diecie pudełkowej zyskujesz też wyjątkową wygodę — nie musisz gotować.

Smakowitość jest ważna

Jeżeli jedzenie nam smakuje, to z radością oczekujemy kolejnego posiłku. Smakowitość dań jest jednym z kryteriów wyboru diety idealnej. Jeśli smak i aromat potraw są zasługą świeżych przypraw i umiejętności kucharskich najwyżej klasy, to zadowoleni będą najwięksi smakosze. O ile przekonuje nas wspomina wyżej wygoda diety pudełkowej, może warto wypróbować dostawy dietetycznego jedzenia, dając sobie przestrzeń na to, aby przekonać się, czy oceniasz daną dietę jako smaczną? Catering dietetyczny w Legnicy na przykład oferuje możliwość zamówienia diety na dowolną ilość dni. Nie trzeba więc od razu decydować się na miesięczny czy kwartalny abonament. Testowanie menu przez tydzień, rozkoszowanie się smakiem i w perspektywie podjęcie decyzji, co dalej, wydaje się całkiem rozsądne. Z doświadczenia wynika, że aromatyczne potrawy podbijają serca na stałe!

Idealna dieta powinna spełniać potrzeby naszego organizmu. Wśród wymagań jest więc między innymi odpowiednia podaż kalorii oraz duża zawartość witamin i minerałów, najlepiej pochodząca ze świeżych składników sezonowych. Nie bez znaczenia jest też smak potraw. Jedzenie jest w końcu przyjemnością! Wszystkie te wymagania można połączyć, korzystając z odpowiednio dobrej diety pudełkowej. Może warto spróbować?

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 97 dni temu dnia 29/08/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 29, 2022 @ 10:52 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

P1145610 (Copy)

Dzięki Spynaczowi i Leroy Merlin rośnie apetyt. Na co?

Read More →