BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Skaner, który szuka raka. Precyzyjny i bezpieczny

Przez   /   30/07/2015  /   No Comments

Ponad 1600 – aż tyle badań przy użyciu nowego, ultranowoczesnego skanera PET-CT GE Discovery IQ wykonano w pracowni PET-CT Affidea, działającej od ponad 8 lat przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Nowy aparat służący do precyzyjnej lokalizacji nawet niewielkich rozmiarów ognisk nowotworowych, został oddany do dyspozycji pacjentów zaledwie cztery miesiące temu. Dzięki niemu pacjenci nie tylko z terenu Wrocławia i okolic, ale także z innych regionów Polski zyskali dostęp do jednego z najbardziej precyzyjnych i bezpiecznych urządzeń tego typu w Europie.

Skaner PET-CT Discovery IQ jest pierwszym takim urządzeniem w Polsce i zaledwie czwartym w Europie. Zastosowana w nim nowa konstrukcja detektora PET o nazwie LightBurst zapewnia ponad dwukrotnie wyższą czułość urządzenia spośród aparatów dostępnych obecnie na rynku, a algorytm rekonstrukcyjny Q.Clear zapewnia lepszy stosunek sygnału do szumu (SNR). Technologie te w efekcie dają kilkudziesięciokrotną poprawę dokładności badania. Jednocześnie tak zwane efektywne pole widzenia tego detektora jest prawie dwa razy szersze od innych rozwiązań dostępnych obecnie gdziekolwiek na świecie. Dzięki temu czas badania onkologicznego na tym aparacie można zredukować ze standardowych 20 minut do zaledwie 4-5 minut. Oznacza to możliwość wykonania nawet 40 badań dziennie.
- Bardzo cieszymy się, że możemy badać chorych używając tak nowoczesnego i precyzyjnego urządzenia. Dzięki nowemu skanerowi współpracującym z nami lekarzom jest dużo łatwiej planować i prowadzić leczenie chorych. Są spokojni o bezpieczeństwo i komfort swoich pacjentów. – mówi dr Zbigniew Podgajny, kierownik Affidea PET-CT we Wrocławiu.
Badanie PET-CT jest obecnie najbardziej precyzyjną metodą pozwalającą na diagnostykę chorób nowotworowych. Skaner PET-CT to połączenie dwóch doskonałych metod diagnostycznych: CT to klasyczna tomografia komputerowa dostarczająca informacji o strukturach anatomicznych, tj. o wyglądzie i spełnianiu norm przez poszczególne narządy. Natomiast PET to pozytonowa tomografia emisyjna obrazująca procesy życiowe na poziomie tkanek oraz potrafiąca wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe w całym organizmie. Połączenie tych dwóch badań pozwala w krótkim czasie przeanalizować nie tylko wielkość zmian patologicznych, ale także ich metabolizm, co stanowi jego przewagę nad metodami klasycznej radiologii.
Zgodnie z zalecaniami uznanych towarzystw onkologicznych badanie PET-CT jest zlecane w diagnostyce, ocenie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, planowaniu radioterapii oraz w ocenie odpowiedzi na leczenie lub nawrotu w większości chorób nowotworowych. W przypadku chłoniaków czy raka płuca jest to badanie wręcz obligatoryjne. Poza onkologią badanie PET-CT zalecane jest również w schorzeniach kardiologicznych, w celu oceny żywotności mięśnia sercowego przed planowanymi zabiegami rewaskularyzacji naczyń wieńcowych, czy w neurologii np. w lokalizacji ognisk padaczkorodnych przed planowanym leczeniem operacyjnym. Dlatego też badanie PET-CT w większości tych schorzeń, jest refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Wrocławska pracownia PET jest jedyną placówką tego typu w województwie dolnośląskim, niosącą pomoc nawet 400 chorym miesięcznie.
W marcu 2007 roku firma Affidea otworzyła pierwsze centrum PET-CT we Wrocławiu na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego. W listopadzie tego samego roku Affidea uruchomiła swój drugi ośrodek PET-CT w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie, w którym w lipcu 2013 roku starszy sprzęt zastąpiono nowoczesnym skanerem PET-CT. Trzeci ośrodek PET-CT został otworzony w 2008 roku w Poznaniu. Affidea prowadzi również ośrodek PET-CT w Olsztynie i Szczecinie.
Firma Affidea (dawniej Euromedic) jest pierwszym w Polsce prywatnym przedsiębiorstwem, które prowadzi ośrodki diagnostyczne PET-CT, realizując strategię konsekwentnego zwiększania dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych w Polsce. Obecnie zarządza siecią 29 centrów diagnostycznych. Większość z nich jest ściśle zintegrowana ze szpitalami, tworząc unikalną więź współpracy z zespołami klinicznymi sektora publicznego. Ośrodki wyposażone są w najwyższej jakości sprzęt, który jest regularnie unowocześniany.
***
O Affidea:

Firma Affidea (dawniej Euromedic) jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w Europie. W 197 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia najlepszą możliwą diagnostykę obrazową i laboratoryjną oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej. Dzięki ciągłemu rozwojowi firma rozszerza działalność również na obszary, w których nikt jeszcze dotąd nie działał. Zatrudniając profesjonalną kadrę zajmującą się diagnostyką, firma Affidea staje się również wiodącą siłą dostarczającą zdalną diagnostykę – oferując wielomodułowe usługi z zakresu teleradiologii.

Firma zatrudnia blisko 6 000 wykwalifikowanych specjalistów medycznych. Posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie.

W Polsce firma Affidea obecna jest od 2000 roku. Jej celem jest nie tylko wprowadzanie do Polski najnowocześniejszych metod i narzędzi leczenia chorób nowotworowych, ale również konsekwentne zwiększanie dostępu Polaków do tych usług.

System Discovery IQ 5Ring jest najnowszym skanerem PET/CT firmy GE Healthcare zaprojektowanym ze szczególną troską o bezpieczeństwo pacjenta, jakość i pewność diagnostyki oraz optymalizację kosztów procedury diagnostycznej. Wprowadzone innowacje pozwalają na znaczące skrócenie czasu akwizycji PET i obniżenie aktywności radiofarmaceutyku niezbędnej dla uzyskania wysokiej jakości obrazu.
Głównym celem postawionym przed zespołem inżynierów projektujących system była poprawa oceny ilościowej w obrazowaniu PET i skuteczniejsza niż dotąd redukcja artefaktów powodowanych ruchami oddechowymi, a co za tym idzie przyspieszenie procedury i poszerzenie zakresu diagnostyki PET/CT o obszary dotąd uznawane za niedostępne dla tej technologii.
Istotnym elementem platformy Discovery IQ jest nowatorski detektor LightBurst. Czułość detektora oraz szybkość zliczeń NECR (w funkcji stężenia aktywności) są zoptymalizowane zarówno dla niskich jak i wysokich szybkości zliczeń. Ponadto detektor LightBurst został wyposażony w podwójny kanał akwizycji, co pozwala na zbieranie wszystkich danych akwizycyjnych bez utraty informacji, nawet przy wysokim stężeniu aktywności. To znacznie poprawia ocenę ilościową dla wszystkich izotopów stosowanych w metodzie PET, w tym Ga⁶⁸, F¹⁸, C11, Rb⁸² czy O15.
Czułość detektora LightBurst wynosi 22 cps/KBq, a jego fizyczna szerokość 26 cm. Dzięki unikalnej konstrukcji efektywne pole widzenia wynosi aż 19,8 cm w osi z.
Discovery IQ 5Ring pozwala skrócić czas trwania typowego onkologicznego badania PET/CT na długości 95 cm do 5 minut przy podaniu najczęściej stosowanej aktywności FDG około 4 MBq/kg masy ciała. Przy wydłużeniu czasu badania można obniżyć dawkę FDG nawet o połowę.

Źródło (tekst, zdjęcia): Affidea Polska

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1952 dni temu dnia 30/07/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 30, 2015 @ 11:54 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

201125_ROSSMANN_GO_0455

Rossmann GO – nowy wymiar zakupów

Read More →