Najprawdopodobniej jeszcze dziś w Sejmie i Senacie zostanie przegłosowana ustawa przyspieszająca przejmowanie Sądu Najwyższego przez polityków PiS. Sprawdziliśmy, jak w tej sprawie zachowują się posłowie z okręgu legnicko-jeleniogórskiego. Oto nasz raport.
Zofia Czernow, posłanka PO z Jeleniej Góry. W czwartek aktywnie występowała w Sejmie podczas I czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (projekt zawiera zapisy mające przyspieszyć procedurę obsadzania stanowisk w Sądzie Najwyższym nominantami PiS-u). Zwracała uwagę na to, że ustawa jest procedowana szybko, bez konsultacji i bez opinii na temat zgodności nowych zapisów z Konstytucją. “To urąga wszelkim zasadom rzetelnej, dobrej legislacji” – mówiła. Głosowała za odrzuceniem projektu ustawy i przeciwko skierowaniu go pod obrady Komisji Sprawiedliwości i praw człowieka.
Ewa Drozd, posłanka PO z Głogowa. Nieaktywna. Nie zabierała głosu. Nie brała udziału w głosowaniach. Wakacje.
Stanisław Huskowski, poseł PSL – UED z Wrocławia. Nie zabierał głosu w dyskusji podczas I czytania poselskiego projektu uchwały. Głosował za jego odrzuceniem i przeciwko skierowaniu go do komisji.
Robert Kropiwnicki, poseł PO z Legnicy. Aktywnie występował w obronie Sądu Najwyższego. Podczas I czytania poselskiego projektu ustawy mówił, że ta debata kończy trójpodział władzy w Polsce. Zarzucał PiS-owi: “Upraszczacie (procedurę), bo nie radzicie sobie z demokratycznym procesem. Prowadzicie nas do dyktatury marionetkowej. Nie szanujecie prawa, bo go nie rozumiecie”. Głosował za odrzuceniem projektu ustawy i przeciwko skierowaniu go do komisji.
Krzysztof Kubow, poseł PiS z Lubina. Nie zabierał głosu. Głosował przeciwko odrzuceniu projektu ustawy podczas I czytania i za skierowaniem go do komisji.
Adam Lipiński, poseł PiS z Warszawy. Nie zabierał głosu. Głosował za skierowaniem projektu ustawy do komisji.
Marzena Machałek, posłanka PiS z Jeleniej Góry. Nie zabierała głosu. Głosowała przeciwko odrzuceniu projektu uchwały podczas I czytania i za skierowaniem go do komisji.
Elżbieta Stępień, posłanka Nowoczesnej z Kunic. Podczas debaty w Sejmie mówiła, że projektodawcy ustawy czerpią wzory z prawa radzieckiego. Pytała: “Jakie jest uzasadnienie za przyznaniem szerokich uprawnień prokuratorom?”. Byłą za odrzuceniem projektu ustawy i przeciwko skierowaniu go do komisji.
Ewa Szymańska, posłanka PiS z Legnicy. Nie zabierała głosu. Głosowała przeciwko odrzuceniu projektu uchwały podczas I czytania i za skierowaniem go do komisji.
Robert Winnicki, poseł niezależny z Lubania. Nie zabierał głosu w debacie. Wstrzymał się przy obu głosowaniach.
Elżbieta Witek, posłanka PiS z Jawora. Nie zabierała głosu. Głosowała przeciwko odrzuceniu projektu uchwały podczas I czytania i za skierowaniem go do komisji.
Wojciech Zubowski, poseł PiS z Głogowa. Był jednym z posłów, którzy zgłosili projekt ustawy przyspieszającej przejmowanie Sądu Najwyższego. Nie zabierał głosu w debacie. Głosował przeciwko odrzuceniu projektu ustawy i za skierowaniem go do komisji.
FOT. SEJM.GOV.PL