PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wernisaż wystawy Julii Świtaj w Galerii Ring

Przez   /   12/09/2022  /   No Comments

Za nami wernisaż wystawy „Czupiradło” Julii Świtaj w Galerii Ring. Podczas otwarcia, w piątkowy wieczór 9 września, artystka opowiedziała o swojej twórczości i przesłaniu, jakie niosą jej prace. Wystawa będzie dostępna do 9 października.

Tytułowe „Czupiradło” to – jak wyjaśniła artystka – postać społecznego wyrzutka, który uosabia zbiorowe fobie i ukryte w podświadomości lęki. W twórczości artystki obecne są echa inspiracji malarstwem średniowiecznym oraz tzw. sztuką naiwną. Ludzka natura w obrazach Świtaj przedstawiona jest w oparciu o mitologie i wierzenia, a ostre barwy podkreślają pełen niepokoju klimat zaludnionego przez hybrydyczne stworzenia świata.
Tematem wystawy jest także kobiecość widziana oczami społeczeństwa.  -Kobieta według większości religii jest synonimem grzechu. Jest tą, która kusi, wytrąca z równowagi. W pojmowaniu kobiecości niebezpiecznie zaciera się granica pomiędzy światem natury, a wszelako kojarzoną boskością – jest kojarzona z tym co pogańskie, zwierzęce – mówi Julia Świtaj, dodając: -Ta sama zwierzęcość jest źródłem problemów tożsamościowych, człowiek odcina się od przyrody, nie potrafiąc zaakceptować ścisłej do niej przynależności. Dużą rolę w tych podziałach odgrywa również indoktrynacja religijna, której egocentryczny charakter odzwierciedla ludzkie przywileje – Ziemia jako podwładna człowiekowi jest eksploatowana bez skrupułów.
Julia Świtaj jest laureatką Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2019. Absolwentka katowickiej ASP, dyplom (2019) w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza. Wystawy: wystawa finałowa konkursu o Grand Prix im. Franciszki Eibisch, 2017, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa; wystawa finałowa konkursu Studencki Obraz Roku, 2018, Galeria+ Rondo Sztuki, Katowice; XIX Festiwal Sztuki Wysokiej, 2018, Galeria Stalowe Anioły, Bytom.

źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 13 dni temu dnia 12/09/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 12, 2022 @ 7:49 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Żelazny Człowiek szuka kąta. Frączkiewicz w muzeum

Read More →