AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Satyrykon. Od jutra w Legnicy będzie do śmiechu

Przez   /   01/07/2021  /   No Comments

Legnickie Centrum Kultury zaprasza na spotkania z autorami wystaw tegorocznego Satyrykonu oraz otwarcie wystawy głównej, na którą złożyły się 174 prace 119 autorów. Towarzyszą jej pokazy indywidualne oraz satyrykonowe cykle „Skłonności do Ostrości” i „Szkic ma moc”.

Imprezę zainauguruje rodzinny spacer śladami Roberta „Robsa” Szecówki oraz Andrzeja Tomiałojcia – założycieli najweselszej imprezy w mieście. Spacer rozpocznie się u stóp rzeźby śpiącego lwa w parku Miejskim, skąd wyruszy w stronę Akademii Rycerskiej, gdzie na uczestników czekać będzie dużo radosnej, familijnej rozrywki. W trakcie przechadzki pod Filipkiem odbędzie się odsłonięcie satyrykonowej tablicy, poświęconej pamięci Roberta Szecówki.

Dzieciaki z pewnością zainteresują się tajemniczymi przygodami wróżki Cenzurki. Dowiedzą się, w jaki sposób zwierzęta pomogły pokonać złośliwą wróżkę oraz jak ważnym dla każdego satyryka paliwem jest… dobre jedzenie. O kolorową oprawę spotkania zadba wesoła ekipa klaunów oraz odważni szczudlarze.

Tego samego wieczoru odbędą się pierwsze satyrykonowe wernisaże, a w finale usłyszymy koncert Piotra Bukartyka na dziedzińcu Akademii Rycerskiej.

 

PROGRAM

2 lipca

- godz. 1700   Rodzinny spacer śladami Satyrykonu, park Miejski  -  Akademia Rycerska

- godz. 1745    uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Roberta Szecówki na ul. Najświętszej Marii Panny

- godz. 1800    wernisaż Międzynarodowej Wystawy  SATYRYKON 2021     wernisaż  wystawy Szkic ma moc  Muzeum Miedzi

- godz. 2000    Piotr Bukartyk – koncert, dziedziniec Akademii Rycerskiej (bilety dostępne w Galerii Satyrykonu)

Piotr Bukartyk jest obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 30 lat. Jego twórczość jest opowieścią o codziennym życiu, prozaicznych sytuacjach, które nas spotykają, ale i też trochę o miłości. Wszystkie historie oprawione są niebanalnym tekstem oraz wspaniałym aranżem muzycznym, nad którym czuwał Krzysztof Kawałko. Dzięki temu, każdy koncert jest niesamowitą podróżą w świat muzyki.

Od wielu lat, twórczość Piotra można było również spotkać co piątek w porannej addycji Wojciecha Manna w Trójce – śpiewa napisane dzień wcześniej piosenki-felietony, które niewątpliwie stanowią inspirację dla nowego materiału.

W grudniu 2017 roku premierę miała płyta „Ja, wolny człowiek” na której Piotr Bukartyk pojawia się w towarzystwie niesamowicie zdolnego gitarzysty Krzysztofa Kawałko. O samej płycie autor mówi: „Chciałbym móc powiedzieć, że tą płytą zamykam pewien rozdział, ale wiem, że ten rozdział wolałby, żebym to ja się zamknął. Oto skromny wybór napisanych niedawno, mało tanecznych piosenek. Nagraliśmy je „na setkę”, bo każda z nich miała w radio właśnie taką premierę – nie słyszałem Waszej reakcji, ale wiedziałem, że nie jestem sam i że nie śpiewam w próżnię.

Ostatnio, tak jak wielu z Was czuję, że gadam do ściany. Chyba właśnie o tym jest ta płyta – pamiątka z czasów, które będę chciał zapomnieć.” Piotr Bukartyk z powodzeniem od wielu lat pisze do rymu, jak sam określa swoją pracę.

 

3 lipca

- godz. 1600    wernisaż wystawy Dobrusi Rafalskiej

A czasem to mi się nie chce śmiać  Galeria Satyrykon, Rynek

- godz. 1700     wernisaż  wystawy Agima Sulaja  Europa, Galeria Ring, Rynek

- godz. 1800    otwarcie wystawy Skłonności do ostrości, Teatr Modrzejewskiej, Rynek

- godz. 1900    Kabaret Paranienormalni, dziedziniec Akademii Rycerskiej, (bilety dostępne w Galerii Satyrykonu)

Na pewne rzeczy nie można być przygotowanym. Na przykład na globalną pandemię czy tornado z hormonów piętnastolatka. Dlatego niektóre sytuacje trzeba przeżyć w życiu bez znieczulenia. 15 lat to trudny wiek w życiu nastolatka, a tyle właśnie kończą Paranienormalni. Co robi 15 latek w obliczu pandemii jeśli jest kabaretem? Obraca wszystko w żart!

„Bez znieczulenia” to najnowszy program kabaretu, zupełnie nowe historie i postaci.

LCK zaprasza na prawie dwie godziny wyśmienitej zabawy i paranienormalnej energii, z której kabaret słynie od lat. Zobaczycie nie tylko mieszankę pandemicznych historii, ale również spotkacie się z tematami, które bliskie są każdemu. Jak nie zwariować we współczesnym świecie ? Jak znaleźć miłość w internecie i zagrać w reklamie z największymi gwiazdami kina? I najważniejsze. Czy teściowa to też rodzina? „Bez znieczulenia” to szczepionka na wirus gorszego nastroju.

 

4 lipca

godz. 1200  Bajeczna Fiesta Teatru Kultureska, dziedziniec Akademii Rycerskiej (bilety dostępne w Galerii Satyrykonu)

„Bajeczna Fiesta” Teatru Kulturesca to interaktywny spektakl plenerowy o tematyce ekologicznej, pełen muzyki, tańca, zabaw i animacji dla najmłodszych. Dzieci razem z bohaterami bajki będą śpiewać, pląsać, a także urządzać wesoły taneczny korowód. Obok dobrego humoru nie zabraknie treści edukacyjnych. Dzieci nauczą się w jaki sposób można dbać o przyrodę. Będą miały okazję powtórzyć zasady segregacji odpadów, a także posegregować śmieci z bohaterami bajki.

Wybierzemy SuperEkoBohaterów, a także pokażemy dzieciom jak zaczarować świat, żeby pozbyć się zanieczyszczeń powietrza. Udowodnimy widzom, że w życiu warto uwierzyć w siebie i swoje możliwości – bo wtedy można być kim tylko się chce – bohaterem, tancerzem, a nawet… czarodziejem! Dzieci będą miały także okazję zaśpiewać na cześć przyrody wyjątkowy przebój zespołu The Jelonband: „Ole ole, ole ole! Czysta przyrodo – kochamy cię!”.

Na scenie wystąpi gwiazda rock`nd`jelona, najbardziej kolorowa ekokapela, światowej sławy zespół muzyczny The Jelonband – Jelonek Bronek (król ekotańca połamańca), Biedronka Ilonka (gitarzystka) i Pszczółka Julka (wokalistka)!

 

godz. 1900  Maja Kleszcz OSIECKA DE LUXE, dziedziniec Akademii Rycerskiej (bilety dostępne w Galerii Satyrykonu)

Maja Kleszcz przez prasę i krytyków określana jako jedna z najlepszych polskich wokalistek, od lat udowadnia, że nie jest to ocena przesadzona. Czy to na estradzie, czy komponując i grając na deskach teatralnych, zawsze przyciąga charyzmą i unikalnym głosem.

Karierę zawodową zaczynała w wieku 14 lat w Kapeli ze Wsi Warszawa, zdobywając nagrody (min. BBC Radio, 3 Fryderyki), występując w ponad 30 krajach świata. Obdarzona talentem aktorskim, gra również w spektaklach m.in. Teatru Narodowego w Warszawie czy Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Za całokształt pracy teatralnej w 2019 roku otrzymała Nagrodę Kapituły im. A. Bardiniego i Dyplom Mistrzowski. Jej głos nie pozostawia obojętnym, wywołuje najgłębsze emocje i pozwala uwierzyć, że nawet dziś moż̇liwa jest bezkompromisowa wiara w sztukę. 13 nagranych płyt, 20 realizacji teatralnych, setki koncertów i wiele nagród to jej najlepsza wizytówka.

Maja Kleszcz w interpretacjach piosenek Agnieszki Osieckiej to wydarzenie niezwykłe. Określana przez prasę polską Amy Winehouse czy Ellą Fitzgerald, z właściwym sobie podejściem retro, interpretuje największe przeboje będące kamieniami milowymi polskiej piosenki min. „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”, „Na całych jeziorach” czy „Nim stanie dzień”. Album nagrany w akustycznym kwintecie – fortepian, kontrabas, perkusja, gitara, trąbka – (Kita, Traczyk, Zemler, Krzak, Idzikowski) przywraca pamięć dawnej muzycznej elegancji. Utwory Agnieszki Osieckiej w stylistyce starego jazzu czy bluesa… po prostu de luxe.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zabijanie projekcja

“Zabijanie Gomułki” na Piekarach. Seans i spotkanie

Read More →