Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Satyrykon instaluje się w warszawskim Muzeum Karykatury

Przez   /   13/09/2016  /   No Comments

Nasz Satyrykon wybiera się do Warszawy. I zagości tam na dłużej – 15 września w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego odbędzie się bowiem wernisaż pokonkursowej wystawy Satyrykonu 2016, która będzie prezentowana aż do listopada.

A że Satyrykon jest światowy, to również 15 września odwiedzi radiową Trójkę, by w programie “Akademia Rozrywki” Artura Andrusa (godz. 13.00) wręczyć Szpile – czyli statuetki, które przyznaje Osobowościom nie bojącym się iść pod prąd, wbrew mentalnym stereotypom i fasadowej poprawności, mającym otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata. W tym roku – przypomnijmy – laureatami Szpil Satyrykonu zostali: Joanna Kołaczkowska i Wojciech Młynarski.

Legnicki Satyrykon jest pierwszym i najstarszym – nieprzerwanie istniejącym – międzynarodowym konkursem plastycznym i festiwalem satyrycznym w Polsce.
Ma 39 lat i prestiż na całym świecie. Dość wspomnieć, że na tegoroczny konkurs wpłynęło ponad 2 i pół tysiąca prac, ponad 700 autorów z aż 58 krajów!

Tradycyjnie w czerwcu pokonkursowa wystawa Satyrykonu została otwarta w Legnicy. Teraz – również zgodnie z satyrykonową tradycją, trwającą (z niewielką przerwą) od 1992 r. – wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Karykatury w Warszawie.

Natomiast swoje Szpile Satyrykon przyznaje od 2013 r. Do tej pory laureatami Szpil zostali: Maria Peszek i Marek Raczkowski (2013), Robert Górski i Tymon Tymański (2014), Michał Walczak i Maciej Łubieński jako twórcy “Pożaru w burdelu” oraz Maria Czubaszek (2015).
W tym roku statuetkę przyznano: Joannie Kołaczkowskiej (“za talent na miarę Ireny Kwiatkowskiej, bycie mistrzynią improwizacji i wbijania szpil tam gdzie trzeba”) oraz Wojciechowi Młynarskiemu (“Jego teksty znowu są nam potrzebne jak tlen, nie straciły na aktualności i pomagają nam przetrwać kolejną paranoję”).

Szpile rozstrzyga specjalna Kapituła, w skład której weszli w tym roku: Artur Andrus, Magda Czapińska, Magda Piekarska, Janusz Weiss i Grzegorz Szczepaniak

Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z Satyrykonem Artura Andrusa, Szpile wręczane są laureatom “na antenie” radiowej Trójki.

Statuetkę Szpili Satyrykonu zaprojektował rzeźbiarz Leszek Michalski.

Źródło: ego, LCK

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2803 dni temu dnia 13/09/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 13, 2016 @ 11:55 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_3934

Legnicki Festiwal Srebro FOTORELACJA

Read More →