Już 13 czerwca zacznie się Satyrykon – festiwal, który po prawie 40 latach istnienia stała się wizytówką Legnicy. Tegoroczną edycję otworzy koncert Stanisławy Celińskiej, wykonującej utwory Okudżawy, Osieckiej, Młynarskiego , Gershwina, Chopina i innych gigantów. Dla legnickiej publiczności zaśpiewa też Artur Andrus. Zaroi się od wystaw twórców parających się satyrą – zarówno uznanych mistrzów, jak i zdolnej młodzieży.
Na program tegorocznego Satyrykonu składają się dwa koncerty, sześć wystaw z prestiżową Międzynarodową Wystawą Satyrykon na czele, promocja książki Janusza R. Kowalczyka “Wracając do moich Baranów” i uroczystość odsłonięcia kolejnych dwóch tablic na deptaku pod Filipem – jednej poświęconej Stefanii Grodzieńskiej, drugiej Krzysztofowi Teodorowi Toeplitzowi. Co z tego zestawu organizatorzy festiwalu polecają szczególnie?
Oczywiście, najważniejsze są prace laureatów i uczestników międzynarodowego konkursu. W tym roku na wystawę Satyrykonu 558 autorów z 53 krajów świata zgłosiło łącznie 2.118 prac. Jury przyznało Grand Prix oraz 8 tys. zł Polce, Małgorzacie Lazarek za pracę bez tytułu. Odwiedzając wystawę legniczanie będą mieli okazję wydać własny werdykt.
Zarówno Grzegorz Szczepaniak – dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, jak i Elżbieta Pietraszko – szefowa Satyrykonu, zwracają też uwagę na wystawę “Skłonności do ostrości” prezentującą prace studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu . W poprzednich dwóch latach w podobny sposób prezentowali się wychowankowie uczelni artystycznych z Gdańska i Warszawy.
- Trzy lata temu zauważyliśmy, że w Polsce nie ma komu zająć się promocją młodych. Od tego czasu to my zapełniamy tę lukę – mówi Elżbieta Pietraszko. – Zależy nam na nowym pokoleniu rysowników. Studenci ASP wydają nam się szczególnie interesujący, bo są jeszcze nieokiełznani, nieutemperowani. Wchodzą w życie nie mając żadnych oporów. Dla satyry, dla świeżości spojrzenia, to bardzo ważne.
Laureatów przyznanych po raz pierwszy w historii Szpil Satyrykonu – Marii Peszek i Marka Raczkowskiego – w Legnicy raczej nie zobaczymy. Ważące 1429 g. statuetki zaprojektowane przez Leszka Michałowskiego zostaną im wręczone najprawdopodobniej w październiku, przy otwarciu warszawskiej wystawy Satyrykonu.
-
Program Satyrykonu:
13 czerwca 2013 (czwartek):
godz. 19 - recital Stanisławy Celińskiej “Piękny świat”, Teatr Modrzejewskiej, bilety 40 zl.
14 czerwca 2013 (piątek):
godz. 17 – Międzynarodowa Wystawa Satyrykon i odsłonięcie tablic poświęconych Stefanii Grodzieńskiej i Krzysztofowi Teodorowi Toeplitzowi przy Filipie
godz. 18.30 – otwarcie wystawy “Ryszard Kaja – plakaty i gryzmoły”, Galeria Ring w Legnicy
godz. 19 – pokaz prac laureatki Satyrykonu 2013 Klaudii Kost “Dobrze Wychowane”, Galeria Satyrykonu
15 czerwca 2013 (sobota):
godz. 15 – Tomasz Broda i Jacek Frankowski. Karykatury artystów z Krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Dodatkowo promocja książki Janusza R. Kowalczyka i spotkanie z autorem. Legnicka Biblioteka Publiczna
godz. 17 – pokaz prac Tadeusza Michała Siary “Listy na lewą rękę…”, Muzeum Miedzi w Legnicy (Akademia Rycerska)
godz. 18 – wystawa prac studentów ASP Wrocław “Skłonności do ostrości”, Teatr Modrzejewskiej
godz. 19 – koncert piosenek Artura Andrusa “Myśliwiecka”, dziedziniec Zamku Piastowskiego, bilety 35/50 zł