dr oko new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Samorządowy konwent w Legnicy

Przez   /   28/02/2017  /   No Comments

Ponad 30 szefów samorządów przybyło do legnickiej Akademii Rycerskiej (28 lutego br.), by wziąć udział w Konwencie Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Legnicko-Głogowskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Gospodarzem był prezydent Tadeusz Krzakowski.

To już drugie samorządowe forum poświęcone najważniejszym problemom subregionu, przeprowadzane w takiej formule. Pierwsze odbyło się we wrześniu 2016 r. w Głogowie, a kolejne planowane jest na maj-czerwiec w Polkowicach.
Zaproszenie prezydenta Krzakowskiego przyjęli m.in.: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa i Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWD Magdalena Bednarska-Wajerowska.
W trakcie legnickiej debaty samorządowej poruszana była m.in. problematyka: wdrażania reformy oświatowej na Dolnym Śląsku, zmian w ustawie o ochronie przyrody w kontekście przepisów ustawy o ochronie zabytków, zamierzeń WFOŚiGW we Wrocławiu, w tym programu ograniczenia niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego oraz naboru wniosków na dofinansowanie z funduszy UE w 2017 r.
Gospodarz konwentu, Tadeusz Krzakowski podziękował gościom za tak liczne przybycie. Podkreślił skuteczność samorządowych działań kolegialnych oraz potrzebę konsultacji i współdziałania z administracją państwową.
- To niezwykle cenne spotkanie. Uważam ten konwent za najbardziej dynamiczny i merytoryczny – mówił wojewoda Paweł Hreniak. – Wsłuchuję się w głos naszych samorządów, zwłaszcza w kontekście reform wdrażanych w kraju, takich jak oświatowa czy dotycząca służby zdrowia.
- Cieszę się, mogąc uczestniczyć w tak ważnym forum wymiany doświadczeń – powiedział marszałek Cezary Przybylski. – Uczymy się siebie nawzajem.
Marszałek wraz z dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWD Magdaleną Bednarską-Wajerowska poinformowali, że do końca stycznia br. wnioskodawcy, głównie samorządowi, zgłosili ponad 4800 wniosków o unijne dofinansowanie różnych przedsięwzięć. W tym czasie podpisano umowy na 821 projektów o wartości 2,8 miliarda złotych. – To ogromne i rosnące zainteresowanie – podkreślił Cezary Przybylski. – Czeka nas konieczność przyspieszenia w tej dziedzinie.
Dobre wiadomości dla samorządów przywiózł do Legnicy prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Aleksander Marek Skorupa. Zaledwie wczoraj postanowiono wznowić realizację programu zwalczania niskiej emisji. Budżet projektu to 50 mln zł w ciągu dwóch lat. Samorządy znowu będą mogły występować m.in. o dofinansowanie dla swoich mieszkańców do wymiany przestarzałych źródeł ciepła na ekologiczne.
Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk powiedział, że już ponad połowa dolnośląskich samorządów złożyła do zaopiniowanie projekty własnych uchwał oświatowych i sieci szkół. Zaznaczył, że każdy kontrowersyjny przypadek podlega konsultacjom z samorządem przed podjęciem decyzji. – Chcemy bowiem mieć wspólnie stworzoną optymalną sieć reformowanego szkolnictwa, a szanujemy kompetencje i odpowiedzialność samorządów – dodał.
Wojewódzki Konserwator Zabytków, Barbara Nowak-Obelinda, przestrzegała właścicieli nieruchomości objętych nadzorem konserwatorskim przed wycinaniem drzew. – Wprawdzie zmieniło się prawo dotyczące ochrony przyrody, ale nie zmieniła się ustawa chroniąca zabytki.
- To bardzo pożyteczne i cenne spotkanie – powiedziała burmistrz Prochowic Alicja Sielicka. – W ciągu jednego dnia mogliśmy otrzymać bądź zweryfikować dziesiątki ważnych informacji z tak wielu dziedzin działania samorządu.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1016 dni temu dnia 28/02/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 1, 2017 @ 11:53 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

cell-4480577_1920

Sąd wsadził stalkera na 10 miesięcy za kraty

Read More →