PWSZ2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Repertuar Teatru Modrzejewskiej na luty 2020

Przez   /   24/01/2020  /   No Comments

W oczekiwaniu na premierę spektaklu “Fanny i Aleksander” w reżyserii Łukasza Kosa (22 lutego) polecamy inne teatralne wydarzenia. W lutowym repertuarze są atrakcje dla dzieci (“Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze”) i dorosłych (“Zanim chłodem powieje dzień”, rewelacyjny modram Magdy Drab “Curko moja, ogłoś to”, kabaretowy wieczór z Piękną Heleną oraz dyskusja w Kawiarence Obywatelskiej).   

 

1 i 2 lutego (sobota, niedziela), godzina 19.00

ZANIM CHŁODEM POWIEJE DZIEŃ


Wieś, nad którą opiekę duchową sprawuje niekonwencjonalny ksiądz Maciej – lider zespołu sacrometalfolk, opiekun dzieci, życiowy doradca. Nikt z parafian nie przypuszcza, że któregoś dnia może paść na niego podejrzenie o molestowanie. Sprawa dotyczy dalekiej przeszłości, ale mimo to rujnuje stosunki pomiędzy mieszkańcami. W autorskim spektaklu Pawła Kamzy powaga miesza się z komizmem, zaś granica pomiędzy prawdziwą miłością a nadużyciem wydaje się wyjątkowo nieostra.

“Kamza zaskakuje niczym specjalista od suspensu. Kiedy widz nabiera przekonania, że ogląda historię bezpieczną w swej lekkości, reżyser doprowadza do tragedii. Zanim chłodem powieje dzień jest pełno- i wielowymiarowym dramatem. Duża w tym zasługa naprawdę dobrze grających aktorów […]“ Katarzyna Gudzyk, TR Konkrety

Scena Gadzickiego
bilety: online i w kasie teatru: 35 i 30 zł
organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

8 lutego (sobota), godzina 19.00

CURKO MOJA OGŁOŚ TO, RYTMIZOWANY BIULETYN Z WYSTAWY MARII WNĘK
MONODRAM MAGDY DRAB


Malarka Maria Wnęk (1922-2005) nie była absolwentką akademii ani uczennicą wielkich mistrzów palety. Ukończyła zaledwie cztery klasy, w rodzinnej wsi uważano ją za osobę niespełna rozumu. Jako malarka zadebiutowała dopiero po czterdziestce. Twierdziła, że malować każe jej sam Bóg, którego gorliwie czciła od najmłodszych lat.
Monodram Curko moja ogłoś to mówi zarówno o niezwykłej postaci, jak i o świecie, który jej się przygląda, o wyobcowaniu i wyobraźni, o prawdziwej sztuce i o tym, jak ją postrzegamy.
Spektakl zwyciężył w 1. Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF” (2018), a jego autorka i wykonawczyni Magda Drab otrzymała również pierwszą nagrodę i nagrodę dla osobowości artystycznej festiwalu w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim.
Magdalena Drab jest nominowana do tegorocznych Paszportów Polityki – jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych dla młodych twórców.

“Wydaje się nagle, że oto na scenie stoi prawdziwa Maria Wnęk, żeby zaprosić nas do wnętrza swoich obrazów, które były przecież czystą emanacją jej pełnego problemów i cierpień życia. Udajemy się w tę podróż, chcąc zgłębić nie tylko historię malarki, lecz wręcz tajemnicę samej sztuki, którą w istocie niewiele dzieli od szaleństwa. […] Magdalena Drab jest niezwykle utalentowaną i sprawną aktorką. W jej aktorskim rzemiośle zachwyca przede wszystkim szybka umiejętność zewnętrznej oraz wewnętrznej transformacji. Łatwość, z jaką to robi, gwarantuje głęboką prawdę obrazom, które w swoim spektaklu kreuje, a co za tym idzie – wiarygodność swojej bohaterki.”  Tomasz Domagała, blog Domagała się Kultury

Scena na Strychu
Bilety: online i w kasie teatru 25 zł
Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

9 lutego (niedziela), godzina 12.00

BAŚŃ O PIĘKNEJ PARYSADZIE I O PTAKU BULBULEZARZE  Bolesława Leśmiana


Ta jedna z Klechd sezamowych Bolesława Leśmiana, opartych na Księdze tysiąca i jednej nocy, łączy tajemniczą atmosferę Orientu z nieposkromioną wyobraźnią wielkiego polskiego poety. Bohaterką opowieści jest rozkapryszona księżniczka, która dla błahej zachcianki wyprawia braci w nadzwyczaj niebezpieczną podróż. Kiedy jednak ulegają złym mocom i zostają obróceni w kamień, w Parysadzie budzi się odwaga i gotowość do poświęceń: rusza na ratunek, nie zważając na jakiekolwiek przeszkody. Czy zdoła ocalić ukochanych braci i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

“Bajka ta nie jest w żadnym razie dydaktyczno-moralizatorskim wykładem […]. Dużo w niej mądrego humoru. Ogląda się ją naprawdę z zapartym tchem. Skłania do refleksji nad sensem życia, nad tym, co w nim jest naprawdę ważne.” Grzegorz Ćwiertniewicz, Teatr dla Was

Scena Gadzickiego
Gramy także: 6 i 7 lutego o godzinie 11.00
Bilety: online i w kasie teatru 30 i 25 zł
Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

13 lutego (czwartek), godzina 18.00
KAWIARENKA OBYWATELSKA „A kultura tu podobno jest…” – stan kultury w średnich i mniejszych miastach

Czy powinna istnieć oferta kulturalna małych i średnich miast w Polsce A.D. 2020? Jeśli tak, to jaka?
Jak w dobie internetu, szybkiego dostępu do usług multimedialnych i imprez komercyjnych, do wszelkich zasobów wiedzy i kultury wytworzonej przez stulecia przez najwybitniejszych twórców samorządy powinny kształtować ofertę kulturalną dla swoich mieszkanek i mieszkańców?
Czy za publiczne pieniądze powinno się rozwijać kulturę wysoką czy popularną? Czy kształtować gusta kulturalne na wysokim poziomie, czy też schlebiać gustom masowego odbiorcy (disco polo)?
Czy kulturę efektywniej robią scentralizowane instytucje, czy też powinno się kierować środki do zaangażowanych w nią stowarzyszeń, fundacji i innych inicjatyw oddolnych.
Czy partycypacja i subsydiarność w kulturze to dobry kierunek?

Tytuł Kawiarenki zaczerpnięty został z utworu Kultura zespołu Zielone Żabki z Jawora, laureata festiwalu w Jarocinie.

Art. Cafe Modjeska
Wejściówki do odbioru w kasie teatru
Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

15 i 16 lutego (sobota i niedziela), godzina 19.00
PORTRET POLAKA PO SZKODZIE- NIEWESOŁY KABARET DO SŁÓW JACKA KACZMARSKIEGO- KABARET AKTORÓW MODRZEJEWSKIEJ PIĘKNA HELENA

Portret zbiorowy współczesnego Polaka, nakreślony w mniej znanych wierszach Jacka Kaczmarskiego, wybranych z jego bogatego, liczącego ponad pół tysiąca utworów dorobku. Kaczmarski okazuje się w nich błyskotliwym, niebanalnym diagnostą ludzkich słabości i polskich zawirowań historycznych, obyczajowych i światopoglądowych, pisarzem – o czym wie niewielu – niezwykle dowcipnym, którego twórcza osobowość jest o wiele bogatsza i bardziej wielowątkowa niż pokutujący stereotyp „barda Solidarności”.

“Myślałem zawsze, że to twórczość w sam raz na podniosłe szkolne akademie z okazji rocznic narodowych klęsk, ale nie na rozrywkowy wieczór w kawiarni. Myliłem się. Dzięki aktorskiej interpretacji i dowcipnym, zaskakującym aranżom Łukasza Matuszyka (na pianino, akordeon, puzon) utwory Kaczmarskiego nabrały kabaretowej lekkości. […]„Piękna Helena” mogła zrobić Kaczmarskiego „po bożemu”. Wolała go jednak ściągnąć z piedestału, odbrązowić, zaryzykować nawet profanację po to, by ludzie znów zaczęli uważnie słuchać, co martwy bard ma im do przekazania. […] Kaczmarski za życia mnie drażnił. Po śmierci wymiata.” Piotr Kanikowski, 24legnica.pl

Scena: Art. Cafe Modjeska
Bilety: online oraz w kasie teatru 35 i 30 zł
Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

22 lutego , godzina 19 (sobota) PREMIERA
28 i 29 lutego (piątek i sobota), godzina 19.00

FANNY I ALEKSANDER


Każdy z nas pamięta swoją pierwszą wizytę w teatrze, tę jedyną w swoim rodzaju chwilę, kiedy gasną światła, unosi się kurtyna i świat na zewnątrz przestaje istnieć. Dla niektórych ludzi urok tej chwili nigdy nie wygasa. Zostają oni w teatrze na zawsze, odnajdując tu coś więcej niż rozrywkę czy pracę zarobkową – sens życia, tajemnicę piękna, klucz do rzeczywistości. „Świat jest teatrem” – jak pisał dramaturg wszech czasów William Szekspir.
Fanny i Aleksander to opowieść, w której teatr jest jednym z najważniejszych bohaterów. Historia rodzeństwa, które po śmierci ojca dostaje się pod opiekę zimnego, fanatycznego pastora, łączy w sobie atmosferę baśni i sagi rodzinnej, horroru i komedii. Jest tu nostalgia, miłość, obraz rodzinnych więzi, wiara w triumf sprawiedliwości i potęgę sztuki. Od scen pełnych domowego ciepła przechodzi się do dramatycznych konfliktów, ukazując świat z perspektywy najbardziej wrażliwego obserwatora – dorastającego dziecka. Wszystkie sfery i znaczenia tego dzieła spaja metafora sceny. Bohaterowie Fanny i Aleksandra pracują w teatrze, bawią się w teatr, postrzegają świat jako teatr. Jest on dla nich naturalnym środowiskiem, azylem, miejscem, w którym wszystko, co dobre, jest możliwe, a wszystko, co złe, zostaje za progiem. Dlatego piękne wnętrze naszego teatru stanie się fascynującą scenografią spektaklu. Akcja zostanie umiejscowiona w jego tajemniczych, niewidocznych na co dzień zakamarkach, które widzowie będą mogli obejrzeć dzięki projekcjom na żywo.

Scena Gadzickiego
Gramy także 25,26,27, 28 lutego o godzinie 11.00
Bilety: online oraz w kasie teatru 40 i 35zł oraz premierowe 60 zł
Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

Źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
FOT. KAROL BUDREWICZ, PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1800 dni temu dnia 24/01/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 24, 2020 @ 4:36 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →