Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Nie będzie feministek. Zastąpi je… “Piękny i Bestia”

Przez   /   23/01/2020  /   No Comments

Z przykrością informujemy, że nie dojdzie do skutku planowane na piątek 24 stycznia spotkanie i debata pt. (Nie) jestem feministką – informuje Galeria Sztuki. Z przyczyn niezależnych swój przyjazd musiała odwołać kuratorka i pomysłodawczyni wystawy Piękny i Bestia, prezeska fundacji Fly with Art, kustosz i człowiek-instytucja Anita Bialic, a także naczelna polska artystka-feministka, doktora habilitowana Iwona Demko z krakowskiej ASP, słynąca z delikatnych prac o mocnym feministycznym przekazie, różowego koloru i doktoratu z teorii waginatyzmu.

Organizatorzy w zamian zapraszają na oprowadzanie po wystawie, w piątkowe popołudnie 31 stycznia, o godz. 18.00. Będzie to ostatnia okazja na spotkanie ze szkłem, którego pokaz zainaugurowano pod koniec grudnia. Po międzynarodowej wystawie oprowadzi Adam Włodarczyk, artysta i kurator wystaw szkła, współpracujący z wrocławskim Muzeum Narodowym, a także Wydziałem Ceramiki i Szkła ASP. Zajmuje się także projektowaniem szkła, witraży i ich renowacją, więc jego opowieść skupi się nie tylko na skądinąd niezwykle ciekawym temacie wystawy, ale także i przede wszystkim na omówieniu technik szklarskich, zastosowanych w zgromadzonych na wystawie dziełach. Na koniec zobaczymy krótkie filmowe prezentacje artystów.

Adam Włodarczyk zachwycił legnicką publiczność autorskim wykładem o szkle podczas wystawy Polskie szkło artystyczne 1949–2019. Mistrzowie, prezentowanej w Galerii Ring w listopadzie 2019 r., którą współkuratorował (z Justyną Wierzchucką). Wówczas jego opowieści wysłuchało ponad sto osób. Zaprezentował także pokazowy warsztat witrażownictwa.

Zamiast feministek będzie „Piękny i Bestia” – żartuje dyrektorka Galerii Sztuki. Adam Włodarczyk ma niezwykły dar opowiadania o szkle, w którym jest bezgranicznie zakochany i na pewno swą piękną i pełną subtelności narracją urzeknie nas wszystkich. Z drugiej strony, gdy wkracza do warsztatu jest jak bestia, twardy rzemieślnik, który pośród różnorodności niemal alchemicznych technik, łączy tradycję z najnowszymi osiągnieciami technologii. Jestem przekonana, że jego urok osobisty, dar opowiadania i imponujący zasób wiedzy wynikający ze znajomości warsztatu, ułożą się w niezapomnianą opowieść o świecie szkła, na którą wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy 31 stycznia na 18.00 do Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1548 dni temu dnia 23/01/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 24, 2020 @ 3:48 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →